Hasznos tudományág a játékelmélet? Tulajdonképpen mit jelent, mivel foglalkozik?
A játékelmélet foglalkozik például a versengő helyzetben lévő ágensek (résztvevők) stratégiáival. Sok játékelméletben született eredményt használ fel például a gazdaságtan, mivel végül is a gazdaság is egy szabályrendszerben folyó versengés.
De ez csak egy példa volt.
A játékelmélet a matematika egyik, interdiszciplináris jellegű (tudományágak közé egyértelműen nehezen besorolható) ága, mely azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy mi a racionális (ésszerű) viselkedés olyan helyzetekben, ahol minden résztvevő döntéseinek eredményét befolyásolja a többiek lehetséges választása, vagyis a játékelmélet a stratégiai problémák elmélete.
matematika szakosok tanulják. nálunk ez egy választható kétféléves tárgy. ez a tematikája, ha érdekel:
első félév:
A játékelmélet alapfogalmai. Mátrixjátékok tiszta nyeregponttal. Mátrixjátékok általános vizsgálata, megoldásai, kevert stratégiák, a játékelmélet alaptétele. Mátrixjátékok megoldásának módszerei. Természet elleni játékok megoldási módszerei, Bayes-kritérium. Mátrixjátékok és lineáris programozás.
második félév:
Nem zérus összegű kétszemélyes (bimátrix) játékok: nemkooperatív és kooperatív eset. Többszemélyes véges játékok: nemkooperatív és kooperatív eset. Az oligopol probléma. Játékelmélet és többcélú programozás. Differenciáljátékok, időoptimum-probléma, Pontrjagin-elv. Nem teljes információs játékok, Bayes-Nash egyensúly.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!