Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Érdemes így gazdasággal...

Érdemes így gazdasággal kapcsolatos szakra mennem?

Figyelt kérdés
Nulla tanulással, úgy hogy soha egy házit nem csináltam meg, soha nem tanultam semilyen dogára 10.ben 4es, 11.ben pedig 3as voltam matekból hatosztályos gimiben. Ha most nekiállok rendesen tanulni, járok különtanárhoz is, akkor érdemes megpróbálnom valami gazdasági szakot? Pénzügy-Számvitel, vagy Logisztika, vagy Gazdmen, ilyesmit.
2011. aug. 21. 22:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Ez összetett kérdés, függ attól is, hogy ez mennyire érdekel. Tényleg a matek a felvételitárgy pénzügyre, de a többi szakra lehet például történelemmel, idegen nyelvvel és közgazdaságtannal felvételizni.


Másodsorban nem mondtad, hogy államilag támogatott, vagy pedig költségtérítéses képzést szeretnél. Az államilag támogatott képzések ponthatára általában 380 és 460 között van, attól függően, melyik egyetemről beszélünk, idén az általad említett szakokon általában 396 volt a ponthatár. A költségtérítéses ponthatára ehhez képest nagyon alacsony, kb. 200 és 340 között mozog, viszont félévente kb. 120-250 ezer forintot kell kifizetni, intézménytől függően. A pontokat úgy számolod ki, hogy két érettségitárgy %-át összeadod és megszorzod kettővel és ehhez adod a pluszpontokat (pl.: nyelvvizsga és gyermekvédelmi kedvezmény/támogatás), vagy pedig az utolsó két évben a kötelező tárgyak (magyar irod., nyt., tört., id. nyelv, matem.) + 1 eddig nem említett szabadon választott tárgy érdemjegyét összeadod és valamilyen értékkel megszorzod (bocsánat, hogy pontosan nem jut eszembe, erről a felvi.hu-n részletes felvilágosítást kapsz), ehhez jön 2 érettségitárgy %-a, majd a pluszpontok. A pluszpontok gyakran változnak, ezért vedd figyelembe, hogy a te idődben lehet módosulhatnak az értékek!


A matematikával csak felvételizel úgymond, ide már másfajta matematika kell, megtanítanak majd deriválni, integrálni, függvényeket elemezni (ez lesz a matek 1-ed - olyasmi mint az emelt szintű matek középiskolában, majdnem ugyanaz csak kicsit részletesebben), aztán pedig ilyen gazdasági modelleket vesztek matematikai nyelven (matematika 2-ből), és van statisztika is (ahol különböző átlagok, szórás, módusz és medián van).


Ezeknél a képzéseknél nagyrészt nem azon van a hangsúly, hogy te mennyire értetted a halmazokat középiskolában, mennyire tudod a trigonometriát és hasonlóak. Ezek a szakok gazdasági szakembereket "készítenek" a hallgatókból, tehát vállalatvezetőket, menedzsereket, bankban dolgozókat, könyvelőket, elemzőket, stb.


+1 tanács, próbálkozz meg azzal, hogyha megyeszékhelyen laksz, vagy ahhoz közel, akkor ha nincs sulid, vagy lebeszéled szülőkkel, hogy beutazol és meghallgatsz 1-2 előadást, hogy mennyire tetszik. Miért jó ez? Mert nyílt napon mindenki megjátszhatja magát, illetve így belekóstolsz az egyetemi életbe. Az előadások ingyenesen és korlátlanul látogathatók (ilyen szakokon elsős órát keress és több százan vannak elvileg), gyakorlatokra engedélyt kell kérned. Az órákról és a helyükről érdeklődj az egyetem oldalán lévő órarendből. Amit érdemes meghallgatni (szerintem) az Mikroökonómia (Közgazdaságtan 1.), Vállalati gazdaságtan, Gazdasági matematika (Analízis).


Remélem, tudtam valamennyit segíteni! Ha bármilyen kérdésed lenne még, szívesen válaszolok!


20/F

(gazdálkodási és menedzsment szakos hallgató)

2011. aug. 21. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Húúú.. nagyon szépen köszi a részletes választ. :) Állami támogatásos a cél, de ha térítéses, az sem baj. Csak nem szeretnék sehonnan sem kibukni a matek miatt. Eddig nem érdekelt soha, viszont vállalatvezetéssel vagy menedzsmenttel szívesen foglalkoznék. Ami nagyon jól megy, az az idegennyelvek, szóval valahogy a matekot és az angolt/németet kellene összehoznom:D Tudsz olyan szakot, ahova ez kell? /Tudom, tudom, Felvi.hu, de jobb olyantól hallani, aki benne van, és úgy látom te ilyen vagy :)/
2011. aug. 21. 23:43
 3/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Örülök, hogy tetszik az, amit írtam.


Létezik kettő olyan közgazdász szak is (tudomásom szerint), aminél a nyelv dominál.


1. TURIZMUS-VENDÉGLÁTÁS

Azok akik idejárnak, tanulnak szállodákról, vendéglátói alapismereteket, stb. Ez az a szak, amit a közgazdászképzésben nagyon lenéznek és néha egy felsőfokú szakképzéssel is könnyebb elhelyezkedni, ennek a szaknak nincs mesterképzése, mindösszesen 7 féléves a képzés


2. NEMZETKÖZI GAZDÁLKODÁS:

Azok, akik itt végeztek, azok multinacionális (nemzetközi) cégeknél helyezkedhetnek el különböző pozícióban, vagy pedig az EU tagországaiban valahol vállalhatnak akármilyen munkát, ami a képesítésüknek megfelelő (akár EU intézmények, bármi más). Alapvető gazdasági ismereteik vannak, az oktatás során a nemzetközi gazdaság és kereskedelem, az Európai Unió és világgazdaságtanra koncentrálnak. Sokkal nagyobb elismertsége van ennek a szaknak, mint a turizmusnak. Sikerét bizonyítja, hogy a Corvinuson óriási volt a ponthatár (Bár én a Miskolci Egyetem tanulok), csak jelzésképpen mondtam.


Ezeknél a szakoknál minálunk kettő nyelvvizsga kell úgy, hogy vagy felsőfokú legyen, vagy pedig középfokú szakmai (üzleti, gazdasági, gasztronómiai, turizmus, stb. iskola válogatja, hogy mit fogad el). Lehet például 1 felsőfokú német és 1 középfokú szakmai angol, 2 felsőfokú, ami angol és német, és 2 középfokú szakmai, ami angol és német... Csak, hogy értsd, mire gondolok!


Egyébként azzal nem bukik ma már ki senki az egyetemről, hogy nem teljesít egy tárgyat. (bár nekem eddig mind megvan, most leszek másodéves) Úgy van, hogy a tárgyakat felveszed a félév elején és minden tárgyból megszabják, hogy mi a követelmény ahhoz, hogy aláírást kapj (ezzel mehetsz csak vizsgázni). Van úgy, hogy elég az előadások és gyakorlatok 60%-ának látogatása, van úgy, hogy legalább 2-es zh-t kell írni, nekünk gazdasági matematika 2-ből 2 házi feladatot is 100%-ra kellett megoldani úgy, hogy igazából sehol senki nem tanította nekünk... Miután megvan az aláírásod 2x mehetsz el minálunk ingyen vizsgázni, onnantól megvan, hogy mennyit kell fizetni. Úgy nevezik, hogy progresszíven emelkedő (tehát minél későbbi vizsga, annál drágább) a vizsgadíjat kell megfizetni. Azok a hallgatók, akik nem teljesítik (abszolválják) a tárgyat, azok felvehetik csak vizsgás tárgyként (CV, Cak Vizga :D) és ez azt jelenti, hogy a következő félévben újra vizsgázhat belőle, de órája nincs belőle, innentől semmilyen kötelezettség nem terheli, nem kell házit írnia, előadásra és gyakorlatra járni, az a lényeg, hogy valamikor megcsinálja a tárgyat. A bökkenő itt jöhet, hogyha az adott tárgyra van ráépülő tárgy, például ami kapcsolódik a matekhoz, de neked nincs meg... Bár nagyon sok helyen csak az aláírás a feltétel, és nem a konkrét vizsgajegy, de ez intézményenként változó.


A nyelvek miatt pedig a nemzetközit ajánlanám. Ha érdekel, tudok majd mutatni tanrendet, hogy miket tanulnak ők. :)


Ha bármi kérdésed van, kérlek, írd le és megpróbálok segíteni! :D

2011. aug. 22. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát őszintén szólva legjobban eddig a turizmus érdekelt, de tudom, hogy az elhelyezkedés szinte lehetetlen vele.


Nemzetközinél hogy van? Protekció nélkül is el lehet helyezkedni? Mennyire komoly a matek? Milyen érettségi kell hozzá? Szerintem annyi pontom nem lesz, hogy felvegyenek államira (olyan 360-390 közöttire saccolok). Ha költségtérítésesre megyek, lesz belőle hátrányom? Milyen órák vannak? És melyik milyen nehéz?

Bocsi, hogy ennyit kérdezek, de fogalmam sincs róla, hogy hogy működik. :)

2011. aug. 22. 20:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia ismét!


Azt tudom neked is mondani, mint már korábban itt írtam, hogy az első évben szinte az összes gazdasági képzés tárgyai nagyrészt megegyeznek! A matematika, a közgazdaságtan, a vállalatgazdaságtan, a pénzügytan, a marketing az alapját jelentik a közgazdász képzésnek, ezért függetlenül minden szakos hallgató tanulja ezeket. Igazából majd csak a 2. évtől (3. félév) tanulod azt, ami szakos tárgy, folyamatosan csökkennek majd az általános gazdasági ismeretet adó tárgyak és egyre több lesz a specializált tárgy, ami kimondottan a szakodhoz kapcsolódik.


Nemzetközi gazd.-ra én anno nem jelentkeztem, de tudásom szerint történelem, matematika, idegen nyelv és közgazdasági érettségi (közgazdasági alapismeretek, üzleti gazdaságtan, közgazdaságtan-marketing érettségik). Most nincs nálam a kék könyv, így nem tudom neked megmondani sajnos, ha visszakapom, akkor ha nem felejtem el, leírom neked. :)


A másik, hogy költséges vagy, annyi hátrányod van, hogy szó szerint te fizetsz, míg az államisok nem fizetnek az egyetem felé, őnekik az egyetem fizet, például szociális támogatást (ha ráászorult), iskolakezdési támogatást, ösztöndíjat (tanulmányi). Aki költséges, ő azért hajthat, hogy áttegyék államira (az államisok 20%-a, és a költségesek 20%-a helyetcserél, tehát nálunk majdnem minden 5. embert érintett ez. :) )


Na, itt vannak a szakleírások, itt oldalt tudsz választani, kizárólag csak Ba/BsC/Bachelor képzést nézz:

[link]


Turizmus szak órái:

[link]


Nemzetközi g. órái:

[link]


Na, az értelmezéshez annyit:

- a színekkel ne törődj, ennek még nálad nincs jelentősége, ezzel a tárgyakat kategorizálták be

- a turizmusosnál él az, hogy oszlopokban értlemezd, tehát úgy, hogy 1. félév, emellé kell 2 kötelezően választott tárgyat választani (KV rövidítés) és 1 szabadon váálaszthatót (SZV rövidítés). a nemzetközisnél ez máshogy van, láthatod, hogy jóval kevesebb tárgy van, sajnos nem tudom, miért, vagy hogy itt hogyan kell gazdálkodni az órákkal. :(

- sok tárgyat itt nem tüntetnek fel, de például lehet tanulni, az én szakomon ilyen a személyiségfejlesztés, a bevezetés a korszerű információkeresés módszereibe, a karrier szeminárium és hasonlóak, tehát ha ezek rögtön nem keltették fel az érdeklődésed, ne csüggedj! :)


További kérdésekre is nagyon szívesen válaszolok!


Sok sikert majd a felvételihez!


20/F

2011. aug. 23. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bocsánat, a matekos részt elfelejtettem. :)


A matek az olyan az első félévben, mint az emelt szintű, én nem tanultam emelt matekot sohasem, 90% felett érettségiztem középszinten, a gazdasági matematika 1 tárgyam 3-assal lett meg (lecsúsztam pár ponttal a négyesről, ez lett az 1. félév legrosszabb jegye) és a gazdasági matematika 2-m kettes lett, itt kétszer vizsgáztam, elsőre nem lett meg, ebben a félévben minden másom ötös volt. :)


Egyébként a matekról annyit, hogy az első matek az igazából integrálás, deriválás. Meg kell tanulni pár képletet, elemezgettek függvényeket, igazából visszagondolva már nem nehéz,d e középsikolás matek után jóval nehezebbnek tűnt. :) A matek 2. sem lett volna nehéz, csak nálunk a tanár arra ment ki, hogy szivasson mindenkit. Ha van egy kis zsebpénzed és kb. 3 hetente eljársz matektanárhoz, aki ért hozzá (el is kéri az árát), szinte csodákra képes. :) Azok is, akik addig seggel álltak hozzá, megcsinálják a tárgyat... Egyik ismerősöm viccesen mesélte, hogy ő az integrál jelet nem ismerte (S alakú) és a különmatektanártk érdezte, hogy minek írunk S betűt a kifejezések elé... :D Aztán talán hármassal lett meg neki a tárgy, úgyhogy erről ennyit. :)


Szerintem ne félj, légy magabiztos (nekem mindig ezt mondták). Nem a középiskolsá tudásodra kíváncsiak, hanem arra, (SAJNOS!) hogy mit nem tudsz. :( Úgyhogy szerintem majd az egyetemen kösd fel a gatyádat, addig pedig szerintem ráérsz még ezzel foglalkozni. :) Menni fog!:)

2011. aug. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!