Mit lenne célszerű tanulni? Mit csináljak?
Teljesen magam alatt vagyok.Már nem tudom mit csináljak.(nyári szünet és ezen stresszelek)Ez az utolsó évem szóval nyakamon az érettségi...és még most sem tudom minek tanuljak.Ami tetszene ahhoz matek kell, ami nekem nem megy.A másik véglet meg az,hogy kb. kitörölhetem vele a s*ggem...Szívem szerint valami művészetis dologgal vagy divattal foglalkoznék.Imádok rajzolni és kreatív is vagyok.Persze nagyon sokra megyek majd vele...Max. ha lennének kapcsolataim és szuper híres lennék...
Még valami,hogy szívem szerint angol egyetemre mennék :) Voltam kint pár éve és egyszerűen nem bírom elfelejteni,imádom :D Milyen szakot lenne célszerű választani ha ott akarnék dolgozni?Hmm még valami,gondolkodtam azon is,hogy nem jelentkezem itthon sehova sem inkább kimegyek dolgozni és utána jelentkeznék ott valahova.(nem vagyunk gazdagok inkább olyan átlag,szóval nem szeretném a szüleimet sem terhelni nagyon az anyagiakkal)De nem merem elmondani a szüleimnek félek,hogy csalódást okoznék nekik.Ha itthon tanulnék akkor anglisztikára gondoltam mert kb. ez az ami úgy ahogy érdekelne.
Kezdjük a végéről: anglisztikával Angliában nem fogsz elhelyezkedni, és itthon sem. Szóval ez konkrétan az az eset, amivel kitörölheted.
Az angol egyetemek egyébként világhírűek, a gond az, hogy ott minden egyetem fizetős, nincs olyan, hogy valaki államilag támogatott. De még 1 éved van a kezdésig - pályázz valami ösztöndíjra. Keresőbe beírod, és dob pár lehetőséget. Ha meg nem sikerül akkor marad egy itthoni egyetem.
A matektól nem kell félni, én minimális matektudással végeztem el 5-ösre a Műegyetem egyik mérnöki szakát. És nem vagyok nagyon tehetséges sem, a titok a rendszeres tanulás. Rendszeres tanulással bárki 3-4-5 tud lenni matekból (persze most nem a matematikus szakról beszélek, oda azért ennél több kell, de gondolom te sem olyanra akarsz menni).
És ha itthon elkezded az egyetemet, akkor ösztöndíjjal kimehetsz féléváthallgatásra. Ha ügyes vagy, akkor itthon elvégzett bsc után kint csinálhatod meg az msc-t is akár.
Szeretnék csatlakozni az első válaszolóhoz.
Az anglisztika szép és jó. De ne tanuld, mert a pályád csúcsa a szakmában maximum egy szinkrontolmács vagy tanár. Angolul beszélni anglisztika nélkül is lehet, az angol irodalmat ismerni szintén, bár nem gondolom, hogy ez releváns lenne a felsőoktatásban munkaerőpiaci szempontból, így erre nem alapoznék.
Had meséljem el, hogyan kötöttem ki pénzügy-számvitel szakon egyetemen azután, hogy informatikai szakközépből (!) kijöttem. Tehát az úgy volt, hogy botrányosan gyenge matematika oktatásunk volt, és még ebben sem szerepeltem jól. De még a jobb képességűnek ítélt diákok sem. Utáltam, mint a sz@rt... gondoltam, hogy bármit szívesebben tanulnék a mateknál. Illetve bármit csak matek ne legyen benne (sok). Egy nemzetközi gazdálkodás nevű szakon kötöttem ki, ahol analízist, valszámot és statisztikát megdöbbentő módon sikerrel és nem utolsósorban örömmel teljesítettem. Büdös nehéz volt? Az, bár annyira nem mint a mérnöki matek. Sokat tanultam rá? Az biztos. A lényeg, hogy ott hasított belém a felismerés, hogy nem vagyok matekból olyan hülye, mint amilyennek középsuliban gondoltam magam. Megfelelő tanárral és szorgalommal (középsuliban nem kellett) bármi tanulható. Ezt a saját bőrömön tapasztaltam. A vizsgaidőszak vége felé ÉN korrepetáltam a szaktársakat valszámból, analízisből, számvitelből. Senki nem hitte el, hogy kettes matek érettségivel kerültem oda. Egyszerűen megszerettem.
Olyannyira, hogy el is mentem nemzetközi gazdálkodásról pénzügy-számvitelre, ugyanis abban nagyobb potenciált látok. Matekosabb is, és nehezebb is, ellenben utóbb kiderült képességeim tudatában nem féltem tőle. A számításom bejött. Nagyon szeretem.
Hasonló dolog játszódott le az általános iskola és a középsuli között az angollal. El nem tudtam képzelni undorítóbb nyűgöt mint az angol, majd nyelvi előkészítős (a már említett) szakközépbe mentem és annyira megszerettem, hogy a második év végén a kezembe volt a középfokú és azóta is rajongok a nyelvért, az egyetemi tanáraim szerint remekül beszélem is.
Mindezzel csak azt szeretném mondani, hogy egy sz@r tanárral nagyon meg lehet járni. És pillanatok alatt fordulhat a helyzet és a korábbi borzalom az érdeklődés középpontjává válhat. Szerintem ne rettentsen el az álmodtól az, hogy a matek neked nem megy. Lehet, hogy segítségre szorulsz majd, de hihetetlen dolgokat művel ha pl csoportban tanultok. És mondom, a jó tanár révén pillanatok alatt megszeretheted. Amire nagy az esély, hiszen az az álmod. Nekem sem az angol, sem a pénzügy nem volt az álmom, csak úgy jött és megszerettem nagyon.
A rajzos, divatos dolog is szép, de erre se alapozz. Jól gondolod, hogy ezzel kitörölheted. Azonban ne is hanyagold, tartsd meg hobbiszinten.
Az angol egyetem jó ötlet, csak mint előbb írták, fizetős.
Itt egy link a tandíjmentes egyetemekről Európában: [link]
Szerintem egyik-másik vállalható. Létezik ösztöndíj is, amellyel magyar egyetemről mehetsz ki külföldire fél vagy egy évre (erasmus-nak hívják). Nem teljesen ingyenes lehetőségek, bár utóbbinál nem csak a tandíjat de a szállást is fizetik neked, de vállalható. Én is hasonlóra készülök most. Ha pedig kint voltál, könnyű visszamenni, esetleg kintragadni dolgozni. Ez egyébként az egyik legjobb amit tehetsz, hogy kapcsolatokat építs, finanszírozd a későbbi tanulmányokat, csiszold a nyelvtudásod. Addig lehetsz passzív itthoni egyetemen.
Azonban,
Hacsak nem orvos vagy mérnök vagy, a magyar diploma nem ér semmit külföldön. Ezt jó ha tudod.
Véletlenül se ess abba a hibába, hogy hiszel valamelyik egyetem csilli-villi szakának leírásában (nemzetközi gazdálkodás, turizmus-vendéglátás)és a külföldi meló reményében ezt tanulod. Borzalmasan keserű lesz a felismerés, hogy ehhez felesleges a magyar diploma, külföldön nem nézik. Akitől ennek az ellenkezőjét hallod, az valószínűleg hátszeles és/vagy nagyon szerencsés. Ne indulj ki abból, hogy te is az leszel, a tudásra alapozz, ne a szerencsére. Mondom ezt 2 egyetemi év után, mert én is hasonlókban reménykedtem. Nem szabad...
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!