Tanári szakra menni 2025 ben?
Sziasztok! Mindjárt itt a felvételi és egy hatalmas fordulat történt a szívemben. Eddig minden úgy ment, hogy én az EÜ-ben szeretném folytatni az életemet, egyetemre is EÜ területen mennék tovább. Viszont 3 hónap segédápolóként melózás után teljesen megváltozott a véleményem...
Máskor is volt már ilyen az én elmémben, de csak kósza gondolatnak tartottam azt, hogy tanár legyek. Sajnos a környezetemben mindenki ellenzi az egész pályát valamiért, viszont most így jobban átgondolva az én szemszögemből már általános iskolában is nagyon szerettem előadni, többször megkértem a biosz tanáromat, hogy az egész órát had tartsam egy érdekes betegséget, kórt bemutatva. Most technikumban is nagyon szerettem előadni, érettségi előtt pedig sokat segítettem a társaimnak főleg matekból megérteni a típus feladatokat, többen vissza is jeleztek, hogy nekem köszönhetik az adott feladaton való pontokat. Van nekem már egy meglévő emelt biológia érettségim ami nagyon jól sikerült (90+%).
De a sok rizsa után a tényleges kérdésre is szeretnék rátérni. Mivel a környezetemben mindenki nagyon negatív a pedagógus pályával szemben, szeretném kikérdezni a ti véleményeteket is. Akár pros and cons mintán vagy bármilyen személyes tapasztalat alapján. Megéri-e 2025 ben tanárnak tanulni? Ott van-e mindenképpen a kiégés? Kiszabadulhat-e a jelenlegi oktatás ebből a mélységes mély szakadékból amiben jelenleg van...
Egyébként biológiai-matematika szakos tanárin gondolkodtam NYE vagy DE TTK-ján.
Mi az, ami miatt megváltozott a véleményed az EÜ-ről? Miért szerettél volna eddig ott dolgozni, mi hajtott?
Milyen EÜ szakra szerettél volna menni?
"én szemszögemből már általános iskolában is nagyon szerettem előadni"
Ez alapján azt tanácsolnám, hogy tényleg hagyd ezt a szakmát, mert csak csalódni fogsz. Ugyanis a tanítás ne csupán szereplésről, előadásról van szó, az egy módszertan közül az egyik, ráadásul egy gyakorlatiasabb tárgynál (mint a matematika), vagy ahol sok lehetőség lenne a kooperatív/egyéni munkára (mint a biológia) nem igazán tudnál kiteljesedeni.
Tanárként pedig majd a gyerekekkel, szülőkkel, fenntartóval kell harcolni... Kibeszélés is lehet akárhol, adminisztráció a tanároknál is pont borzasztó mennyiségű. A tanítás csak egy része a szakmának, a mindennapi küzdelem ott is megvan.
A biológia emeltedből kiindulva ha ilyen jól tanulsz, akkor én nem mennék tanárnak, és hasonló gondolkodáson vannak mások is, ha megnézed a felvételi statisztikákat, ahol az egyik szakpár a kémia/biológia eszük ágában sincs tömegével odajelentkezni, nem véletlenül. Sokkal több potenciál van egy orvosi/gyógyszerész/fogorvos vonalban a jövődre nézve.
Nehogy azt hidd, hogy a tanári más. A középiskolámban a tanári kar is utálta, kibeszélte egymást még osztályoknak is. Az mellett amíg 25 év alatti vagy (leghamarabb 23 évesen végzed a tanárit, szóval 2 évig) van jó fizetésed, ameddig szja mentes vagy. Onnantól maszekolhatsz a heti 30-35 tanórádon felül, hogy meg tudj élni. Az, hogy 1-1 témát nagy ritkán elmagyarázol olyanoknak, akik SZERETNÉNEK tanulni, még olyanoknak is el kell tudni, akik nem szeretnének, de valahogy át kell lökni őket, mert ők lesznek a legjobban felháborodva, ha ez nem lesz így. Úgyhogy ezt is elvetném, csöbörből vödörbe mennél.
Az, hogy segédápoló voltál, egy nagyon kicsi szeglete az egészségügynek (úgymond a legalja, bocsánat, ha ezzel megbántom valaki érzéseit). De elmehetsz orvosira, gyógyszerészre, fogorvosira, biomérnökire, gyógytornászra, dietetikusra. Nemcsak az ápoló létezik. Egy 90%-es emelt kémiával (de már egy 80%-ossal) is jó esélyed van orvosira. Azt meg tudod magánban, szép rendelőben is csinálni és ott a magad ura vagy, nem valakinek a szolgája (mint ápolóként).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!