Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ügyvédként, ügyészként biztos...

Ügyvédként, ügyészként biztos a megélhetés, elhelyezkedés?

Figyelt kérdés
Szívesen választanám a jogi pályát, de úgy, hogy rokonom nincs, aki előttem már valamennyire kigyúrta az utat amit követhetnék, nem tudom mennyire biztos az elhelyezkedés (nem a könnyebb utat akarom választani, de nem szeretnék belefutni abba, hogy sehol sem kapok állást mert mindenhova családi, rokoni kapcsolatok árán lehet bejutni).

2024. febr. 12. 09:41
 1/10 anonim ***** válasza:
82%
Őszintén? Semennyire. Nagyon sok ügyvéd van, ezért szűk a piac, és a legtöbb nem keres túl jól. A szakvizsgáig 3 évig kell gyakornokoskodnod túlórával minimálbérért. Utána elmehetsz egy ügyvédi irodába alkalmazottnak pár száz ezer ft-ért, vagy nyithatsz saját irodát, de oda ugye neked kell ügyfeleket szerezned, ami nagyon nehéz. Summa summerum én hátszél nélkül nem ajánlom ezt a pályát.
2024. febr. 12. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
Ügyésznek szintén protekciósként lehet bejutni
2024. febr. 12. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
Nem érei meg ennek tanulni.
2024. febr. 12. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
79%
Manapság nagyon nehéz elhelyezkedni jogász diplomával, semmi sem biztos.
2024. febr. 12. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
77%

Látom a nemjogászok megint megmondták a tutit...

Fontos kérdés hogy hol élsz, igen nagyok lehetnek a különbségek elhelyezkedési lehetőségeket tekintve Bp., a nagyobb városok, és a kisebb települések között. Csak két jogászi foglalkozást említesz, azért ennél több lehetőség van: a jogászi munkák 70%-a állami hivatalnoki munka, aztán ott van még a bíróság, a végrehajtói, közjegyzői irodák, jogtanácsosság magán cégeknél, esetleg jogi fordítások készítése, oktatás. Bíróságnál és ügyészségnél is elég komoly vizsgát kell tenni, ami után központilag döntik el, hogy kit vesznek fel fogalmazónak. Itt is lehet valamennyi szerepe a kapcsolatoknak, de azért nem túl sok, azért a fogalmazói lét még önmagában nem olyan nagy szám, hogy ölre menjenek érte az emberek. Az ügyvédségnél nyilván ha van egy ügyvéd szülő, akinek a praxisát lehet folytatni, nagyon komoly kiinduló alap. Nekem ilyen nem volt, őszintén szólva inkább nyomasztott volna, hogy valakinek a "folytatása" vagyok. Kapcsolat nélkül is el lehet helyezkedni bojtárként, de számítani kell arra, hogy a jelölti élet nem lesz álom. Ugyanakkor az jó esetben csak 3-4 évig tart, aztán szakvizsga után már a magad ura vagy. Összességében azt mondanám, hogy mivel rengeteg hivatali állás van, lesz lehetőséged választani a biztos, de kevésbé izgalmas megélhetés, meg a kalandosabb, de némileg nehezebb út között, és ezekhez kell hozzávenned, hogy minél kisebb településen próbálsz szerencsét, annál nehezebb dolgod lesz.

2024. febr. 14. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
75%
#5 az első válaszoló vagyok, és igenis van közöm a szakmához, ugyanis jogot tanulok. Teljesen átlátom a helyzetet. Tehát a feltètelezgetéseid alapján ne nyilatkoztass ki semmit. Fogalmad sincs hogy a válaszolók jogászok-e vagy sem. Továbbra is fenntartom amiket mondtam: befektetett energia és fizetés terén nem éri meg. Igen, Budapesten kívül alig van munkalehetőség vele, de a fővárosban is telített a piac. Érdemes körülnézni mennyi jelentkező jut egy állásra. Tehát elhelyezkedni sem könnyű vele.
2024. febr. 14. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
74%
5# tehát nem vagy jogász, jól mondtam. Bocsáss meg, nem sértésnek szánom, de őszintén nagyon kétlem, hogy akár egy más pályán dolgozó ember, de akár egy jogásznak még csak tanuló ember meg tudná ítélni ezt. És hát te is csak általánosságokat puffogtatsz, évekre attól hogy egyáltalán meggyőződhess a saját állításod igazáról. Nem is azzal van baj hogy a másoktól hallottakat mondod vissza, hanem hogy ezek mennyire pesszimista megállapítások. Ügyvédként az ember szabad, csak rajtad múlik, mit hozol ki belőle. A te tanácsod annyit ér, mint az ügyvéd kollégáé, aki azt tanácsolta a jogi pályával szemező fiatalnak, hogy inkább menjen légkondikat szerelni, azzal többet keres. De az ügyvéd, aki ezt a tanácsot adta, vajon miért nem teszi ugyanezt? Vagy mondjuk te magad miért választottad ezt a pályát? Miért tanácsolsz olyat másnak, amit te magad nem tartottál be?
2024. febr. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
87%
(5# és 7# voltam, a válaszomat természetesen az 1#-4#nek szántam).
2024. febr. 14. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
37%
Nem, de az leszek, tehát kompetens vagyok a témában. Igenis meg tudom ítélni, ugyanis belelátok a rendszerbe. Ennyi erővel a te válaszodra miért hallgasson a kérdező?:) Ezt megint csak nem tudhatod hogy én honnan szereztem ezeket az információkat. Mint már említettem, egyrészt az egyetem, másrészt édesanyám ügyvéd, vagyis van fogalmam róla hogy működik ez a "világ". Engem érdekel ez a pálya, és a protekciónak köszönhetően nem látom reménytelennek a saját boldogulásomat a szakmában. Azonban a kérdezőnél nem ezek a körülmények a leírása alapján. Én csupán ismertettem vele a tényeket ennek fényében. Röviden: válaszoltam a kérdésére. Az hogy neked ez nem tetszik, vagy máshogy gondolod, az egy dolog, de attól még igazam van, hiába próbálod hangoztatni, hogy nem értek ehhez az egészhez. Nem voltak helyesek a feltételezéseid.
2024. febr. 14. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
9-esnek teljesen igaza van. 4,5 éve végeztem a jogon. Protekcióval tudtam csak elhelyezkedni, és csak egy pesti közig szervnél, nulla jogi munkával, borzasztó fizetésért, akkor nettó 199500 Ft-ért. Ebből az útiköltséget levonva (ingáztam vidékről Pestre) kb. 180k volt az, amit félre tudtam tenni. Félre tettem, mert otthon laktam. Albérletet esélyem se volt fizetni, és most se lenne. Váltottam az igazságszolgáltatásba, ahol nívós munkát tudok végezni, de furcsa módon a reálbérem sokkal rosszabb, mint 3-4 éve, 268000 Ft... Pl. egy kondibérlet 2019-ben az akkori bérem 3%-át tette ki, míg most a 6,5%-át. Tragikus... Teljesen jól látja a helyzetet a joghallgató. Szinte sehova se kellettem pályakezdőként. Igaz, erről én is tehetek, mert nem tanultam meg felső fokon angolul és nem mentem el gyakornokoskodni egyetem alatt. De ennek az volt az oka, hogy a szüleim rám erőltették ezt a szakmát, nem szeretem.
2024. márc. 27. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!