Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Turizmus Bsc után pénzügy-szám...

Turizmus Bsc után pénzügy-számvitel?

Figyelt kérdés

Van egy turizmus-vendéglátás bsc diplomám, de szeretnék más irányban továbbtanulni. A

számvitel érdekelne, de nem tudom ilyen diplomával neki merjek-e vágni egy Számvitel msc-nek. Jobb lenne elvégezni egy újabb alapszakot (pénzügy-számvitel), hogy alaposabb tudást szerezzek ezen a területen? Vagy esetleg mérlegképes tanfolyam és utána mesterszak? Köszi a segítséget!



2023. nov. 26. 23:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mit szeretnel csinalni a szamvitellel? Ha szimplan konyvelnel, akkor eleg egy merlegkepes. A penzugy mennyire erdekel?

Turizmus diplomaval ne akarj szamvitel msc-re menni, mert horror lesz.

2023. nov. 27. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak a TV diplomával én nem javasolnám, lehet egyetem függő, de ahová én jártam turizmuson csak számvitel alapjai és vállalati pénzügyek 1 volt, az semmi ahhoz képest ami PSZ-n volt. Teljes kreditértékkel nem is számítják be ezt a szakot.

A mérlegképesnek és a PSZ alapszaknak is lenne előnye, utóbbinál biztos hogy el tudsz fogadtatni alapozó tárgyakat, előbbinél gazdasági diplomával talán 1-2 modul alól kapnál felmenést. Viszont a tanfolyammal biztos meglenne a végén a mérlegképes végzettséged, míg diplomával már van keverés. Régen ki lehetett váltani, csak regisztrációs és vizsgafelmentési díjat kellett fizetni (60-70 ezer körül volt), most viszont nem adnak már teljes felmentést, kell pluszban modult végezni, intézmény függő hogy mennyit (és mennyiért). Cégeknél előny ha ez megvan, ha viszont a kötelező gyakorlat után egyénileg is akarsz ügyfeleket fogadni esetleg saját könyvelő irodát alapítani akkor muszáj hogy ez meglegyen. Illetve pénzügyileg is érdemes lenne megnézni melyik mennyiből jön ki, ha meló mellett csinálod melyik illeszkedik jobban a munkádhoz.

Mivel nem teljes kreditértékkel számítják be ezt a szakot kellene krediteket pótolnod. Ha elvégzed a PSZ alapszakot akkor ezt a lépést megúszod, ha mérlegképes után mész viszont egyetem függő hogy ezt mennyire számítják be.

Azt neked kell végig gondolni hogy melyiknek van számodra több előnye, viszont én javasolnám hogy vmelyiket csináld meg előtte, mert így eléggé hiányoznának fontos alapok.

2023. nov. 27. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Sejtettem, hogy a mester túlzás lenne. Jelenleg gyeden vagyok és szeretném értékesebbé tenni magam a jövőre nézve, ill. váltani a szállodaiparról. Régen ez vonzott, de már nem igazán látok benne lehetőséget és úgy érzem több van bennem, így mindenképp tanulni szeretnék. 30 vagyok, több évet lenyomtam értékesítésben, rendezvényszervezésben.. Még elég friss a gondolat, tájékozódom, de úgy látom megéri ebbe az irányba menni és érdekelne is. Számvitelt közelebb érzem magamhoz, mint a pénzügyet. Nem feltétlen akarnék csak könyvelésre korlátozódni. Az is egy szempont lenne, hogy később itthonról is tudjak esetleg dolgozni..na meg a magasabb fizetés elérése. Nem tudom mivel lennék előrébb..volt ahol azt olvastam, egy psz alapszaknak sincs ma már olyan értéke a munkapiacon😕
2023. nov. 27. 11:13
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

2# vagyok, én PSZ alapszakot végeztem, nem volt gond ezzel elhelyezkedni, a mestert pár évvel később csináltam meg hozzá, ezt nemrég fejeztem be. Ha nem akarsz könyvelésre korlátozódni akkor szerintem a PSz alapszakot csináld inkább meg, én is pl könyvelőként kezdtem, de már kontrollingon dolgozom. Szerintem ez érdekesebb, de kell hozzá a számvitel tudás. De népszerű a könyvvizsgálói irány is, esetleg adószakértőnek is tovább lehet tanulni, vannak azért más opciók is.


Könyvelés területén elég nagy a szórás fizuk terén, főleg hogy vannak olyan állások amik pl AP könyvelőnek vannak hirdetve aztán kb csak adminisztráció. Kontrolling, audit, adózás általánosságban azért jobban fizet, dehát nyilván ezeknél is ki lehet fogni szarul fizető helyeket.


Home office sok cégnél van, ha viszont úgy akarsz otthon dolgozni mint vállalkozó, akkor általában az az irány javasolt hogy előbb legyen meg a mérlegképes (akár PSz után bevállalva azt az 1-2 kiegészítő modult), majd könyvelő irodánál kell tapasztalatot szerezni. Multik esetében csak a könyvelés egy kisebb részfeladatára látsz rá, kisebb cégek esetében inkább előfordulhat hogy teljeskörűen kell könyvelned, de egy könyvelőiroda az ahol a legtöbb féle esettel tudsz találkozni. Ha nem csak kisebb forgalmú cégeknek akarsz könyvelni akkor viszont onnan hogy megvan a mérlegképes 3 év igazolható tapasztalat kell és regisztráltatnod magad, utána évente vannak kötelező kreditek amiket meg kell szerezned hogy megtartsd a regisztrációd. Kicsit macerás, viszont egy ügyes könyvelő elég jól keres vállalkozóként.

2023. nov. 27. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, nagyon hasznosak a válaszaid:) Azt hiszem az alapképzésben így több lehetőséget látok. Egyelőre inkább alkalmazotti pozíciókat tudnék elképzelni a jövőre nézve, nem az lenne a célom, hogy saját könyvelő vállalkozásom legyen. Aztán kitudja még:) A mérlegképes jelenleg amiatt merült fel bennem, hogy elinduljak valamerre számvitel területen, de az alapszakkal több irányba mozdulhatnék. Angol, német nyelvismeretem van, talán ezt is tudnám hasznosítani. Kontrolling is nagyon érdekelne a későbbiekben, esetleg tudnál írni pár sort a munkádról? Köszönöm, tényleg sokat segítettél!
2023. nov. 27. 22:28
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Termelő cégnél vagyok kontroller, megvan melyik termékcsaládok tartoznak hozzám és ezekért felelek. Budgetet kell tervezni hozzájuk majd év közben utána ezt nyomon kell követni, heti és havi P&L-t kell készíteni, ahol nagy eltérések vannak annak utána kell menni hogy mi okozza (van ami SAP-ból jön és utána nyomozós, de van amit én rakok bele mert megkapom az infót, pl itt kell a számviteles tudás hogy ezeknek a hatását hova kell az eredményben kimutatni). Termékek jövedelmezőségét kell számolni, ha nagyon elmegy, mert pl elszáll az alapanyag ára akkor ezeket kell elemezni hogy esetleg hol csökkenthető költség.


Kontrolling amúgy főleg ez a tervezés és tényadatok alapján elemzés, de pl könyvelni ahhoz is tudni kell ha vmi nem az adott időszakra tartozik vagy túl nagy a hatása és el kell határoltatni. Könyvelő könyveli be, de a kontrolling adja meg hogy melyik főkönyvre, mert a P&L-ért aztán végül mi felelünk.

2023. nov. 29. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, érdekes munkának hangzik! A soraidból úgy veszem, hogy szereted is. Már mindenképp a psz alapszak felé húzok, hogy több lehetőségem legyen, ne csak a könyvelés..csak az mèg majdnem egy év, mire el tudnám kezdeni szeptembertől. Emiatt mèg nem vetettem el a mérlegképest sem, mint plusz, addig is képezném magam a témában..viszont anyagilag meg jobban megérné diploma után kiváltani, mint előtte megszerezni. Annyira belekezdenék már valamibe. Persze sokszor meg teljesen elbizonytalanodom, újra alapszakon tanulni és egy egészen más területen kezdeni..

Lehet ez már túl nagy falat ennyi idősen, gyerekkel..mire elvégzem, mire igazi tapasztalatom is lesz..

Szóval egyetemhez még pár hétig gyűjthetem a bátorságot:) De tudom, hogy váltani szeretnék és azt is, hogy többre vagyok képes a jelenlegi végzettségeimnél. Nagyon köszönöm a részletes válaszaid, sokat segítettek, hogy kirajzolódjon merre is mehetnék! :)

2023. nov. 30. 00:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!