Hallottatok e már olyat vagy tudtok e olyan embert, aki végig 5.0 átlaggal teljesítette az orvosi egyetemet ?
Most vagyok első éves hallgató a Semmelweis egyetem Általános Orvostudományi karán.
Nem azért kérdezem, mert hogy ez lenne a céleom, csak érdekel, hogy ez lehetséges e egyáltalán.
Igen, a volt gyerekorvosom vörösdiplomás volt (tehát végig 5-ös)
Bár ő PTE-n végzett (nem tudom ez mennyit számít mondjuk, nem sok közöm van az orvosihoz😂)
vörösdiplomás volt (tehát végig 5-ös)
A vörösdiploma nem jelenti, hogy mindig, minden jegye az volt. PTE-n kitüntetéses, akinek a szigorlatai és a záróvizsga jeles, és a hat év alatt nincs közepesnél rosszabb jegye.
Valóban, a "vörös" diploma az a summa cum laude. Akinek kizárólag 5-ös érdemjegye van (a középiskola 9. osztályától számítva), az a "gyűrűs". Nagyon-nagyon kevés ilyen van, az ELTE jogi karán (én ide járok, azért e példa) pl. Vékás Lajos és Hamza Gábor végzett így (továbbá a kar egykori tanárai közül Brósz Róbert is, de ő Debrecenben tanult), 1973 óta meg konkrétan senki az alábbi oldal alapján:
Ez azonban ma is lehetséges, az alábbi feltételek szerint.
"387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról
4.A kitüntetéses doktorrá avatás részletes feltételei
18. § (1) Kitüntetéssel avatható doktorrá az a személy, akinek
a) a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 11. §-a, illetve a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 29. §-a alapján végzett tanulmányai során a 9. évfolyamtól kezdődően az egyes évfolyamok tanulmányi követelményeiről kapott bizonyítványában, továbbá az érettségi bizonyítványában minden jegye jeles (5), szorgalmának értékelése pedig példás (5);
b) az osztott képzésben alap- és mesterszakon vagy az osztatlan képzésben végzett tanulmányai során letett valamennyi kötelező vizsgája jeles (5) vagy a felsőoktatási intézmény által alkalmazott értékelési rendszerben jeles (5) eredménynek felel meg; valamint
c) a doktori tanulmányai során letett kötelező vizsgáinak eredménye jeles (5), továbbá – feltéve, hogy doktori szigorlatot teljesíteni volt köteles – doktori szigorlatának minősítése summa cum laude, a doktori védésen nyújtott teljesítményét pedig a meghatározott értékelési rendszerben a legmagasabbra értékelték.
(2) Amennyiben a jelölt tanulmányait részben külföldön végezte, az (1) bekezdésben foglalt követelményeket – a külföldi oklevél által tanúsított végzettségi szint elismerését, illetve a doktori oklevél honosítását követően – a külföldi oktatási intézmény értékelési rendszerének megfelelően kell figyelembe venni.
(3) Főiskolai, illetve egyetemi szintű képzés után megszerzett végzettségi szint esetében az (1) bekezdés b) pontjában foglaltakat a főiskolai, illetve egyetemi szintű képzés eredményeire is érteni kell.
(4) A felsőoktatási intézmény doktori szabályzatában az (1) bekezdés b)–c) pontjaiban meghatározottakhoz képest további szakmai feltételeket is megállapíthat.
19. § (1) Kitüntetéses doktorrá avatáshoz való hozzájárulás érdekében a felsőoktatási intézmény javaslata alapján a felsőoktatásért felelős miniszter tesz előterjesztést a köztársasági elnöknek.
(2) Az előterjesztéshez a felsőoktatási intézmény rektora megküldi a felsőoktatásért felelős miniszternek azon dokumentumok hiteles másolatát, amelyek tanúsítják, hogy a jelölt megfelel a 18. §-ban meghatározott feltételeknek.
(3) A kitüntetéses doktorok avatásukkor Magyarország címerével ellátott, 8 g súlyú 14 karátos aranygyűrűt kapnak kitüntetésként.
(4) A kitüntetéses avatással kapcsolatos kiadások fedezetéről a javaslatot tevő felsőoktatási intézmény gondoskodik."
Itt egy példa a Semmelweisről is:
Ilyen vagy ilyesmi gyűrűt ad át nekik a köztársasági elnök:
Egy rövid cikk a témában az ELTE-ről:
Egy 2006-os cikk a Debreceni Egyetem két, frissen végzett kitüntetettje kapcsán:
"Az elismerés különlegességét jelzi, hogy az 1990 óta eltelt 26 esztendőben a jogtár tanúsága szerint összesen 42 köztársasági elnöki határozat született kitüntetéses doktorrá avatásról, 45 fiatal tudós „koronázhatta” meg eredményes tanulmányait az aranygyűrű átvételével. A hazai felsőoktatási intézmények közül a Debreceni Egyetem büszkélkedhet a legtöbb kitüntetettel."
Nekem volt évfolyamtársam aki képes volt visszamenni négyeseket javítgatni, szerintem ő szín 5-ossel lett summa cum Laude, de tuti hogy volt tárgy (ráadásul kis marginalis töltelék), amibe beletort a bicskája.
Jelentősége nincs, a legtehetségesebb hallgatók akiket láttam és akik messzire jutottak, azok inkább egy egy területen voltak fanatikusak, és simán lesz...ták a többi jegyet. A színötösnek maximum általános, esetleg középiskolában van jelentősége, utána már nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!