2 szak egyszerre? (gyógypedagógia és pszichológia)
Én gyógypedagógiára járok,most leszek utolsó éves.Ha tényleg oda akarod tenni magad mindkét szakon(4-5 jegyek),akkor szerintem igen nehéz dolgod lenne.
Azt ajánlom, hogy végezd el az egyikből az első két évet,ha brillírozol és még mellette is van minőségi időd,akkor hajrá a másiknak.Most azt érzem,hogy egy lelkes gimnazista vagy,akinek fogalma sincsen még az egyetemről.
Nem tudom más egyetemeken milyen a gyógypedagógia oktatás,de nálunk eddig csak nehezebb lett.Minden évben egyre több például az egyéni gyakorlat,ahol terepen kell gyógypedagógus mellett tevékenykedni.Illetve rengeteg gyakorlati óra van(főleg a képzés vége felé,akkor már szinte csak az),amit nálunk eléggé szigorúan vesznek,simán megbuktatnak bárkit,ha valamiért nem tudott jelen lenni,tehát szerintem az órarend összeállítása se lenne egyszerű.
6-os vagyok.
Illetve nálunk többször is volt olyan,hogy annyira lassan hoztak döntést a bizottságban,hogy tulajdonképpen már bőven a félév közben tudták meg,hogy elfogadták-e vagy sem a kérelmeket.Tehát sokan elkezdték az adott kurzust és menet közben derült ki,hogy be kell-e fejezni.
( Ezt csak azért írom le,hogy mindenki jól járja körbe hová akar menni és mit akar elfogadtatni, mielőtt jelentkezik egy adott egyetemre.)
Elnézést,ha valakinek zavaros,futtában született az írás.
Én nem ajánlom a kettőt egyszerre. A dupla vizsgaidőszak miatt alapból is nagyon necces, bár ha nem dolgozol mellette és sokat tanulsz minden nap, akkor gondolom teljesíthető. Inkább az a probléma, hogy nem lesz időd elmélyülni egyikben se, nem tudsz bekapcsolódni kutatásokba, elolvasni ajánlott szakirodalmakat, csak körülbelül arra lesz kapacitásod hogy meglegyen minden tárgyad.
Gondolom azért szeretnéd egyszerre a kettőt, mert így nem hét év lenne (illetve 9, ha a pszichológia mestert is hozzáadjuk, anélkül csak viselkedéselemző leszel).
Logikusan a pszichológiával kellene kezdened, mert a gyógyped 4 éves, szóval nem esne egybe a két államvizsgás féléved. Így öt év alatt végeznél a kettővel (+ pszichológia mester). Tehát spórolnál két évet. Kérdés, hogy megéri-e?
Valószínűleg szükség lenne passzív félévekre is, hogy haladj a szakdolgozattal, készülj az államvizsgára...Így a gyakorlatban ez az öt év lehet, hogy hat-hét vagy akár még több is lenne! Nagyobb az esély a kiégésre is, alig lenne időd kikapcsolódni.
Az egyiket mindenképp levelezőn kellene csinálnod, hiszen nem lehet összeegyeztetni a nappalis órákat. Emiatt viszont sokszor valószínűleg péntek-szombaton is egyetemen lennél egész nap.
Azt is érdemes átgondolni, hogy pontosan mivel szeretnél foglalkozni, nem biztos, hogy mindkét szakra szükséged van. Ha mégis, akkor inkább egymás után javaslom. Pszichológusként ajánlott szakképzést is végezni, de módszerspecifikus képzést mindenképp, ezekkel is számolj.
Én a gyógypedagógiát mondanám,mert azzal a 4 év képzés után már dolgozhatsz,míg a pszichológia 3 év után meg még nem,tehát ott legalább 5 évet kellene rászánni,hogy a területen egyáltalán bármit is dolgozhass.
Talán abból a szempontból mindenképp könnyebb lesz,hogy már szerzel egy csomó alapot pszichológiából a gyógypedagógia képzéssel.
(Nyilván mindkettő képzés után kell majd további képzéseket/tanfolyamokat elvégezni, ezek olyan területek, ahol a tanulás sosem ér véget).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!