Gimnázium vagy technikum?
Attól függ, mi a cél, és mik a reális lehetőségek. A gimnáziumnak megvan az az előnye, hogy általában elég stabil alapokat ad ahhoz, hogy lényegében bármilyen irányba elindulj. Ezt nyilván úgy tudja megtenni, hogy sok olyan dolgot is kell folyamatosan tanulnod a technikuminál lényegesen magasabb elvárások mellett, amiről már az első percben tudod, hogy soha semmire nem fogod használni, ráadásul önmagában semmilyen kézzel fogható szaktudást nem ad.
A technikum ezzel szemben már önmagában tud egy piacképes végzettséget nyújtani, ráadásul alapvetően azzal foglalkozol, azt tanulnod, ami szerencsés esetben érdekel, és amivel foglalkozni szeretnél, a szakma szempontjából irreleváns dolgokat nem, vagy csak alig tanítják. Ennek megvan az az előnye, hogy nem szívatnak halálra mondjuk biosszal és kémiával, ha autószerelőnek tanulsz, de hátrány, hogy kevésbé tudsz váltani, ha mégis kitalálod, hogy mondjuk orvos szeretnél lenni, hiszen maga az iskola kevésbé készít fel ezekből a tárgyakból emeltre egy gimnáziumhoz képest, ráadásul amellett, hogy te készülni akarsz valamire, még az egyébként tanult szakmáddal is foglalkoznod kell, nem is keveset.
Összességében egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál, mások. Ha a gyermekem most állna a választás előtt, én mindenképp gimnáziumot javasolnék, hiszen az jóval kevésbé szűkíti le a lehetőségeit. Csak akkor mondanám a technikumot, ha vagy nagyon elhivatott egy adott szakma iránt, és ha a fene fenét eszik, ő akkor is azzal akar foglalkozni, vagy ha azért reálisan látszik a képességein és a hozzáállásán is, hogy az érettségi után egy percet sem akar tanulni - ebben az esetben is a bármilyen szakma többet ér, mint egy sima érettségi.
"Csak akkor mondanám a technikumot, ha vagy nagyon elhivatott egy adott szakma iránt, és ha a fene fenét eszik, ő akkor is azzal akar foglalkozni, vagy ha azért reálisan látszik a képességein és a hozzáállásán is, hogy az érettségi után egy percet sem akar tanulni"
Vagy ha a családnak olyan az anyagi helyzete, hogy jó lenne, ha minél előbb elkezdene majd dolgozni, és a továbbtanulást munka mellett csinálná, ha akarná majd.
Bizony, #5-nek igaza van. A gazdasági pálya telített. Rengeteg diplomás van, meg ott vannak a mérlegképes könyvelők is. A színvonalasabb, jobban fizető munkakörökbe őket keresik. Közgazdasági technikumi végzettséggel (pénzügyi és számviteli ügyintéző vagy vállalkozási ügyviteli ügyintéző) asszisztensi munkakört lehet megpályázni, a pozíciónak megfelelő alacsony bérezéssel.
Egyébként a pénzügyi és számviteli ügyintézői végzettség nagyon jó alapokat ad a mérlegképeshez, legalább azt érdemes még utána elvégezni, azzal lehetsz teljes értékű könyvelő. Nem véletlen, hogy a technikumi szakma nevében az van, hogy ügyintéző. Ezzel a végzettséggel még nem fogod a számvitelt és az adózást olyan mélységében ismerni, hogy teljes körűen tudj könyvelni.
"asszisztensi munkakört lehet megpályázni, a pozíciónak megfelelő alacsony bérezéssel"
Nem olyan rossz az a bérezés azért. Persze, hogy egy diplomás többet kap, de azért ügyintézőként is van élet.
"Ő 6 év alatt lesz egy technikusi képzettség fog neki indulni."
???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!