Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy működnek az OKJ-s képzése...

Hogy működnek az OKJ-s képzések? Lenne más, jobb opció?

Figyelt kérdés

Sziasztok, lassan 20 éves leszek éppen az érettségit csinálom (írásbelik már megvoltak). Jelentkeztem egyetemre viszont inkább az iskolában és család szerinti nyomás miatt, lényegében nem szeretnék egyetemre menni. Komplikáltabb a dolog nem a lustaság miatt. Az eredményeimet még megvárom azért (hogy felvettek-e egyeltalán) de kétlem hogy a véleményem drasztikusan megváltozna. Érettségivel konkrétan kitörölhetem a seggem, ezt én is tudom viszont inkább azon gondolkodom, hogy lenne-e más megoldás az egyetemen kívül. Hallottam az OKJ-s képzésekről is, viszont nem nagyon tudom hogyan működnek.

Esetleg van valaki aki érettségi után ugyanúgy nem tanult tovább? Ha igen ő mit kezdett?

Lányként talán a szépségipar érdekelne, sokáig a tetováló szakma is fejben volt viszont sok mindennek nem néztem utána még rendesen, ezért is kérdezem.

Mielőtt megkapnám a beszólásokat Művészeti iskolát végeztem, sokat rajzoltam/rajzolok, szerintem tehetségem is van hozzá nem csak sima ötletnek indult az hogy tetováló lehetnék.

Köszönöm a válaszokat 😁



2023. máj. 17. 14:13
 1/7 anonim ***** válasza:
61%
Az okj megszünt. Fizetős tanfolyamok vannak. Bizonyos szakmákat lehet iskolarendszerben ingyenesen tanulni.
2023. máj. 17. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A fizetősöket már nem OKJ-nek hívják? Úgy tudtam hogy fizetősek 😁
2023. máj. 17. 14:44
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

#1 Nem szűnt meg, hanem átalakították egy komolyabb rendszerré, hogy ne kapjon bárki pár hónap alatt nagy felelősséggel járó végzettséget.


A jelenlegi rendszerben két választási lehetőséged van:


1-2 éves, fizetős résszakképzés, amely a teljes alapszakmák egy részét adja, gyakorlóhelyet neked kell intézned:

[link]

(pl.: cukrászsegéd)


2-3 éves, ingyenes szakképzés, amely teljes alapszakmát ad, a gyakorlóhelyet az iskola intézi:

[link]

(pl.: cukrász)


A korábbi rendszerben az volt, hogy a második fajtát el tudtad végezni pár hónap alatt, pénzért. Ez szűnt meg. Gondolom, nem kell magyaráznom, hogy miért.

2023. máj. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az OKj alapú képzés önmagában megszűnt, FEOR alapú felnőttképzés van jelenleg. A képzések a felnőttképzési kategória részei.

A jelenlegi Bölcsöde-Óvoda-Általános Iskolai szint után Gimnáziumba, Technikumba (régi nevén szakgimnázium), Középiskolába (általában vagy kéttannyelvűek, vagy valamilyen plusz, szakmai tantárgy van a tantervben) vagy Szakképző iskolába (félig-meddig régi nevén a szakmunkásképző iskola, ahol főleg szakmai képzés zajlik).

Gimnázium előnye, hogy magasabb óraszámú az alaptantárgyak, így könnyebb emelt érettségizni az alaptárgyakból. Hátránya, hogy nincs semmi szakmai alapot adó tantárgy az alaptanterven kívül.

Technikum előnye, hogy egyszerre tanít szakmát és a gimnáziumi tárgyakat. Végzettségként nem csak érettségit ad, hanem szakmát is. Van, ahol előbb van az érettségi, utána a szakvizsgák, van ahol fordítva. Hátránya, hogy több éves, mint a gimi.

Középiskola előnye, hogy általában a kéttannyelvű képzés folyik, ami később a nyelvvizsgákhoz jó alap, sőt a tanulók egy része már a suliban le is rakja a nyelvvizsgát, míg a szaktárgyas középsuli a régi szakközépiskolához hasonlít, tehát az alaptárgyak mellett valami szakmai közegbe tanít bele. Hátránya, hogy nem annyira erős az alaptárgyakban, mint a gimi és nem olyan erős a szaktárgyakban, mint a technikum.

A szakiskola előnye, hogy rövid, általában 3 éves, hátránya, hogy mivel nincs vagy nagyon kevés alaptárgy van, így akinek cél az érettségi, majd a felsőoktatás, annak abszolút nem ajánlott.


A középkézés utána három irány van, ha tanulni akarsz.

Első a főiskolai képzés, ahol főiskolai alapdiplomát, majd erre ráépítve főiskolai mesterdiplomát lehet szerezni. Főleg elméleti képzések folynak, kevés gyakorlattal.

Második az egyetem, ahol egyetemi alapdiplomát, majd erre ráépítve mesterdiplomát, majd erre még ráépítve PhD doktori fokozatot lehet szerezni. (Egyetemen belül van sima egyetem, műszaki egyetem és tudomány egyetem vagy a kettő utolsó kombinációja, nehézségi sorrendben.)

Harmadik az, amit régen OKj képzésnek hívtak.

Ma ez a felnőttképzési oktatás (legalábbis egy része, mivel felnőttképzésen lehet érettségit is, vagy akár 8 általános sulis bizonyítványt is szerezni). A képzések között zömmel az ingyenes, avagy az államilag támogatott képzés van, de akadnak önköltséges, tehát fizetős képzések is. A suli másféltől három éves kiterjedésig tart, ami szakmától függ. A végén szakmai bizonyítványt ad (mint a technikum).

Nagyon sok, régen az OKj-be bele nem tartozó szakmát soroltak bele a mai képzésekbe, illetve az OKj-ben találhatóakat sorolták át ide. Azoknak ajánlott, akik vagy nem tudnak, vagy nem akarnak a felsőoktatásba menni, viszont valami szakmát ki akarnak tanulni (akár második vagy sokadik szakmának), vagy szakmai átképzésen akarnak részt venni.

Van esti, levelező és nappali képzés is, igaz, nem minden szakmánál.

Viszont vannak mai napig olyan szakmák, amik egyik típusú és szintű iskolai rendszerbe, államilag elismert képesítéssel nem rendelkeznek.

A tetováló klasszikusan ilyen. Próbálták már belevinni az állami képzésbe, de lehetetlen. Aki tudja, az csinálja, nem fog csak tanítani tanári bérért, amikor tetoválóként a brutto 800.000-5.000.000 Ft közötti havi fizut tud összeszedni. Aki meg nem ért hozzá, nem tudná tanítani.

Ugyan léteznek magánoktatásinak hívott intézmények, ahol tanítgatnak, de egyenlőre egyik sem olyan, ami valóban megtanít tetoválni.

Mai napig a régi céh rendszeren, vagy még az előtti mester-tanítvány rendszeren alapszik úgy, hogy az alapokat otthon, egyedül, főleg autodiakta módon kell megtanulni.

A legtöbb tetováló úgy kezdi, hogy vagy valami szakmája/munkája, amit csinál, vagy suli mellett. Elsőnek megvásárolja a szükséges alapvető eszközöket, gépeket, illetve gyakorlóbőrt, majd utána elkezd a szabad idejében otthon gyakorolni. Közben a különféle online csoportokon, fórumokon, videókon les el technikákat. Egy jó fél-egy éves ilyen gyakorlás utána próbálkozik élő alanyokkal, ingyen, saját költségre, majd utána nyakába veszi az országot és keres egy szalonban dolgozó tetoválót, aki hajlandó a szakma további részleteibe is bevezetni. Sokan másodállásként, hétvégi melóként, végzik 1-2 évig és csak utána nyergelnek át a tényleges főállású tetoválói karrierre.

Sokan a kozmetikai sulikból kerülnek ide, sokan a művészeti sulikból, de sokan teljesen más pályáról.

Neked érdemes lenni valami számodra is jó felnőttképzési tanfolyamba belevágni és megcsinálni és mellette akár tanulhatod otthon a tetoválást, ha tényleg oda húz a szíved. De szólok, nem lesz könnyű.

2023. máj. 17. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm rengeteget segítettél 😁. En most egy kicsit dillemmába vagyok, mindenhonnan kapom hogy diploma nélkül nincs élet, éhbérért akarok dolgozni stb stb ami kicsit osszezavarja a fejem. Annyit tudok hogy dolgozni és tanulni szeretnék, ezért akarok olyan dologba belevágni ami úgymond érdekel is, így bele tudnám rakni a 100%-ot. Köszönöm mégegyszer a választ!
2023. máj. 17. 21:48
 6/7 anonim ***** válasza:
Szakmával főleg vállalkozásban érdemes gondolkodni. Egy fodrász 5-10ezreket keres óránként vidéken és van elég jó adózási forma a főállású kisvállalkozóknak.
2023. máj. 17. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
65%

Az okj megszünt.


Amúgy meg a fodrászok tényleg sokat keresnek, csövi fodrászom 2500 ft-ot elkér a tüsi hajam "levágásáért", szóval tényleg elég pofátlan volt. Ráadásul egyfolytában beszélgetni akar, amit én utálok. De nem baj, mert fél éve vettem egy hajnyírót és már én vágom a hajam. Igaz, hogy teli van hibával mint a magyar alkotmány, de legalább beszélgetni nem kell!

2023. máj. 17. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!