A fizikai szakon is tanulnak programozást, de miért?
BME Fizikán kötelező: c, c++, matlab
Választható extrának: python, mathematica, c#
Amiatt tanulunk fizikán, mivel a fizikusi munka kb 50%ban programozásból áll. Kísérleti irányon vezérelni kell a mérőeszközöket, elméleti irányon pedig az elméleti modelleket tudod leszimulálni egy gépen. Sőt van direktbe a fizikának ilyen iránya hogy computational physics.
A legnagyobb számítási kapacitását igénylő programok is a fizikához köthetőek ezek a klíma, az időjárás és a QCD szimulációja.
És fizikán nem elég megtanulni egy-két nyelvet, ami majd mindenre jó lesz, hiszen tudnod kell alkalmazkodni ahhoz hogy pl mérőeszközök ilyen félig kihalt nyelven vannak írva. Például egyik ismerősöm témavezetőjének a fortran kódját kell nézegetnie.
Pontosan. A XXI. századi fizikában nem a kisautók ütköztetése a kérdés, amit bemutatott a tanár az órán, hanem az univerzum szerkezete és/vagy az anyag szerkezete (kvantummechanika, stb.)
Ez nem végezhető el számítógépek, műszerek nélkül nélkül, amelyek vagy most vannak fejlesztés alatt, vagy pedig a fizikusok feladata kifejleszteni ezeket.
Ehhez kell tudni programmozni (is).
Adott mondjuk egy elszálltabb differenciálegyenlet, meg kellene oldani. Jobb híján numerikusan, az eredmény meg adott formában kell. Egyik lehetőség, hogy megvárom, amíg valaki összeácsolja a megfelelő programit, a másik, hogy megírom magam. És ez egy primitív példa.
Most gondold el, hogy van egy modellem, amit szimulálni kellene...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!