Óbudai egyetem gazdaságinformatikus bsc szakán mennyire tanulnak programozni?
Tehát kb milyen szinten tanulnak programozni egy mérnökinfos vagy proginfoshoz képest?
Valamint a gazdinfo elég tudást e,ha később programozokent szeretnék dolgozni?
Az egyetem weboldalán feltételezem fent van a tanmenet részletesen, hogy milyen tárgyaid lesznek, mindenképp nézz rá.
Hogy adjak egy általános választ is.. Ha mindenképp programozó akarsz lenni, illetve erősen sejted, hogy az lesz a te pályád, akkor érdemes lenne átgondolni, hogy érdemes-e erre a szakra menned. Illetve ha már ez a kérdés felmerült benned, akkor végképp.
Programozni tanulnak a gazdinfósok is, de nyilván közel sem úgy mint egy proginfós. Sőt, ha programozó akarsz lenni, akkor kifejezetten nem ajánlanám a gazdinfót, mert a sok gazdasági tárgy elveszi jóformán az egész szabadidődet amit otthon programozás tanulásával tudnál tölteni. De nem csak otthon, hanem egyetemen is, kevesebbet tudsz majd így a programozással foglalkozni, mert épp nagyobb arányban vannak nem-programozói óráid, amik egyébként erős alappal szolgálnának, hogy aztán magad fejleszd tovább.
Elég tudást nem ad ez a szak ahhoz, hogy egy teljesértékű programozó lehess csupán csak a szak elvégeztével. Sőt, egyik egyetemi infós képzés sem ilyen. Az egyetem csak az erős alapot adja, ami után magadat úgy fejleszted ahogy akarod. Aki jól akar tudni programozni, az az egyetemen kívül is ugyanúgy tanulja, mert szinte muszáj ha ki akarsz tűnni a tudásoddal és munkát akarsz kapni.
Ezért is jó a proginfó, mert nem nagyon vannak olyan tantárgyaid amik teljesen eltérnek. Így teljes mértékben az egyetemen és otthon is csak 1 dologra kell koncentrálnod, a programozásra.
De az úgy nem fog menni, hogy upsz 4 gazdasági tárgy, és 1 kis Java. A 4 gazdasági tárgy igényli majd az idődet akarva akaratlanul, ami helyett foglalkozhatnál a programozással is. (Csak példa ez a 4-1 gazd. prog. tárgy arány, de valahogy így kell elképzelni, mert nem a programozáson fekszik ez a szak.)
Az lemaradt, hogy ha esetleg szorgalmas voltál egyetemi éveid alatt és fejlesztetted magad végig és jól is megy a programozás, akkor természetesen lehetsz te is programozó és egyik munkáltatót sem fogja érdekelni, hogy neked gazdinfó diplomád van. A lényeg, hogy diploma és IT szak.
Az alapokat itt is megkapod, csak sajnos nem többet. Illetve cserébe kevesebb lehetőséged is lesz vele foglalkozni. De igazából rajtad múlik, hogy mivel akarsz majd foglalkozni. Mindegyik IT-s szak elvégeztével betöltheted ugyanazokat a munkaköröket mint a többi mérnökinfó, progindó, üzemmérnöki szakkal is. De persze nem árt konyítani a kiszemelt munkakörhöz, de semmisem lehetetlen.
A jó hír az, hogy mindenki otthon tanul meg programozni, még a programtervező informatikusok is, ergo az kifejezetten előny, ha a suliban kevesebb programozás van — több időd marad rendesen megtanulni otthon programozni.
A világ vezető egyetemei (MIT, Harvard, UBC, Standord stb.) kínálják a programozó kurzusaikat potom pénzért online, nézd ki mi érdekel, és tanulj párhuzamosan. A legjobb kezdet a Harvard CS50, amelyet itt érhetsz el: [link]
Ezen felül böngészd az edX, Coursera és Udacity kurzusait. Ingyen tanulhatsz a legtöbb kurzuson; csak ha papírt is szeretnél, akkor kerül egy kurzus 30-40 ezer forintba (és egy teljes MicroMasters vagy Coursera Specialization 150-300 ezerbe – annyi, mint egy félévi tandíj a Corvinuson).
Az meg kifejezetten előny, hogy a gazdinfón vannak gazdasági tárgyak is, egyrészt ez (sokkal) több karrierlehetőséget jelent, másrészt meg nagyon hasznosak a gazdasági ismeretek.
Szóval szerintem ma a legjobb ötlet a gazdinfó + mellette az edX, Coursera platformokon tanulni.
Ha pedig a hardcore programozás érdekel, sok matekkal, akkor érdemes egy proginfóra menni vagy egyenesen matematikára. (A mateknak csak itthon ilyen kicsi a presztizse, tőlünk nyugatabbra az egyik legértékesebb diploma, nem véletlenül.)
Annyival van hátrányban egy diploma nélküli programozó, hogy a diplomást előrébb tetszik a meg meghallgatáson. Ha ő elbukik, akkor jön a diploma nélküli. Ha jól teljesít, övé a munka.
De IT-s munkaköröknél nem nagyon tesznek különbségek a munkáltatók a diplomák között. Az sem befolyásolja, hogy le lett pontozva az erről szóló előbbi válasz.
Csak akkor van különbség, ha a megcélzott munka valamiféle gazdasági, és neked pont gazdinfó végzettséged van. Ott meg te leszel előnyben nyilván.
Inkább az a különbség, hogy mennyire sok a matek.
Ha mesterséges intelligencia, machine learning, vagy játékfejlesztés a cél, akkor érdemes matematika, vagy proginfo szakra menni, de akkor már inkább mennék villanykarra villamosmérnöknek (ez másfele nyit új perspektívákat, például chipfejlesztés, IoT stb.).
De ha csak "sima" programozó, rendszerfejlesztő, mobil app fejlesztő stb. akarsz lenni, akkor nyugodtan mehetsz gazdinfóra és a fentebb leírt online platformokon megtanulsz mellette programozni.
Én pont ide járok, de ez után a félév után itthagyom. Programozással nincs baj, az Óbudai egyetem más szakjain, ahol van programozás (mérnökinformatikus, illetve üzemmérnök-informatikus szak) ugyan azt az anyagot ugyanúgy adják le. Sőt prog előadásra is mind a 3 szak össze van vonva. Nekem kiderült egyáltalán nem fekszenek a gazdasági tárgyak, ezért itt is hagyom. Az csak bónusz, hogy a matek is kegyetlen, úgyhogy én átmegyek valami vidéki egyetemre, amit könnyebb elvégezni.
Programozási tételeket kell tudni pszeudokódban a vizsgára. Hogy vizsgára mehess meg kell szerezni az aláírást a laboron ami évközi 2 nagy ZH-ból jön össze. Az aláírás kb mindenkinek meg lett, viszont a vizsga papíron van és kb a 3/4-e a 3 szaknak bukott a programozás vizsgán. A labort 22 éves hallgatók tartják, a vizsga előtt 50 perces!! papíros "beugrót" kell írni, általában már ezen se megy át a többség. Szóval nem mondanám egyszerűnek, de ugyanúgy van itt is prog mint bármelyik másik szakon. Viszont ha nem szereted a gazdasági tárgyakat, akkor ne jelentkezz ide (én megbántam).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!