Elbizonytalanodtam a jogban, mit tegyek?
Továbbtanulás előtt állok. Nem vagyok reál beállítottságú. Nem igazán megy a matek és nem is szeretem. Mindig is érdekelt a politika, az állam működése, a történelem. Ezekből adódóan arra jutottam, hogy a jog lenne az amit a leghasznosabb lenne elvégezni, mivel a bölcsész és társadalomtudományi szakok nem igazán jövedelmezőek. De mostanában sokat olvastam a témában és kicsit megriadtam tőle. Nem vagyok egy magolós típus és a memóriám sem igazán jó. Félek, hogy nem igazán tudnék boldogulni és hamar lemorzsolódnék. Na de ha mégis sikerül elvégeznem akkor még ott van a jogi szakvizsga, amit 3 év gyakorlat után lehet elvégezni és sok rosszat olvastam, hogy amíg nincs meg addig kb ételre is alig jut annyi a fizetés. Szóval nem tudom, hogy megéri e az a sok szenvedés. Minimum 28 éves leszek mire ezeken keresztül megyek, ha ezt a irányt választom.
Nézegettem még a nemzetközi gazdálkodás szakot. Ez a dolog is érdekelne és viszonylag könnyebben el lehetne végezni. Rövidebb is a képzés és a felvi statisztikái alapján jóval jövedelmezőbb mint a jog. Erről a szakról szinte csak jót hallok, de itt meg a matek irány az ami félelmet kelt bennem.
Tudom nincs olyan szak meg irány ami könnyű és mellette jól is lehet keresni majd vele. Nyilván meg kell szenvedni azért, hogy az ember sikeres legyen. Ezzel nincs is semmi gond, csak ilyenkor mérlegelni kell, hogy melyik lenne a legjobb opció és egyáltalán mire alkalmasabb az ember.
Mit tanácsoltok?
"Tudom nincs olyan szak meg irány ami könnyű és mellette jól is lehet keresni majd vele. Nyilván meg kell szenvedni azért, hogy az ember sikeres legyen"
Rosszul tudod, ez elsősorban értelmi képesség függvénye. Én különösebb erőfeszítés nélkül elvégeztem az alkalmazott matematikus képzést majd statisztikus PhD-t pedig itt is nagy a lemorzsolódás, most pedig egyetemi docens vagyok mellette pedig contractorként dolgozom 100% remote home officeból egy svájci cégnek AI Engineerként.
Az embernek nem meg kell szenvedni a sikerért hanem bölcs döntések sorozatát kell meghozni. Egy jogi szak elvégzése sem igényel túl sok befektetett munkát ha olyan intelligens a delikvens mint én vagyok.
Oké, az első megnyerte a genetikai lottót, meg amúgy is egy teliberakott zseni, de az átlag ember számára nem hasznos a válasza.
Ha politika meg történelem érdekel, akkor hagyd a nemzetközi gazdálkodást. A számvitellel, staitsztikával, matek 1-2-vel kínlódni fogsz, nem is feltétlen azért, mert nem tudnád megtanulni, hanem mert elmondhatatlanul unnád.
A jog meg durván magolós és lehet a végére úgy alakul az életed, hogy szir-sz@r ügyeket fogsz vinni olyan témákban, hogy Kis Kálmánné Manyika túl közel ültette a sövényt a szomszéd házához. Nyilván ha mégis emellett döntesz lehet belőled nagyon jó szakember, aki szeretni fogja a munkáját, de tényleg mérlegelni kell, hogy megéri-e beleölni ennyi évet.
Alternatívák, amiknek szerintem olvass utána: politológia, nemzetközi tanulmányok, igazságügyi igazgatási szak, esetleg NKE-KTK szakok.
Ha pedig mégis gazdasági szak mellett döntesz, akkor talán inkább a hr vagy a marketing, bár ezek sem kötődnek az érdeklődési köreidhez, de kevésbé matekosak, miután letudtad az alapozó tárgyakat.
Gondolkodj el minden lehetséges alternatíván, ami lefedi az érdeklődési körödet.
Ha nem találsz köztük olyat, ami jobban tetszik, akkor a jog a te utad.
politikatudományok alapszak:
nemzetközi tanulmányok alapszak:
politika, filozófia, gazdaság alapszak:
államtudományi osztatlan szak:
nemzetközi biztonság- és védelempolitika alapszak:
nemzetközi igazgatási szak:
nemzetbiztonsági alapszak:
Államtudományi könnyebb, mint a jog, és foglalkozásdoktorit ad az is, viszont az leszűkíti a lehetőségeidet a közigazgatásra, ahol a bérek nem a legjobbak.
Jogászként is el lehet dolgozni szakvizsga nélkül is, hivatalokban osztályvezetők, sőt sokszor jegyzőknek sincs meg a szakvizsga, csak a közigazgatási szakvizsga, ami köztisztviselőknek kell, azt meg leteszi mindenki könnyedén, azzal meg jegyző is lehetsz valami vidéki hivatalban, ha van üresedés, nagyvárosban szinte esélytelen. Nyilván szakvizsga nélkül sima hivatali ügyintéző leszel, átlag irodai pozíció.
A jogot elvégzed, ha kitartó vagy. Egyes karokon egyébként könnyebb, ez alatt azt kell érteni, hogy nem arra megy ki már mindenhol a vizsga, hogy meghúzzanak, de tanulni mindenütt kell.
Én is jogot végeztem, matematikai feladatokhoz szükséges problémamegoldó képességet nem igényel, nem kell hozzá kiugró IQ, hogy végezz egyáltalán, hanem kitartónak kell lenni.
Állást találni viszont nem lesz vele egyszerű mondjuk vidéken, ha nem hivatalban akarsz dolgozni majd. A fővárosban jobb, bár a fizetés, ahogy írtad ott sem busás, illetve lehet te fizetsz, hogy alkalmazzanak.
Én így a mai fejemmel inkább elmennék humán vonalon valamilyen tanári szakra. Igen, a tanárok megbecsülése kicsi, de mivel tanárhiány van, elvileg könnyebben szerezhettem volna munkát, illetve nem egy számítógép feletti görnyedésből állna napom, gyúrva az uborkás üveg vastagságú és örökre szűzként konzerváló szemüvegre.
A jogi pálya meg a jogi végzettség az egy belső elit világa, ahol már az üknagyapa is bíró volt és generációról generációra száll a staféta.
Kapcsolatok nélkül még megeshet, hogy ügyvéd se leszel, pedig abból tényleg Dunát lehet rekeszteni. Közjegyzőnek, bírónak szintén marha nehéz bejutni. Bíró még lehetsz, hogy ha valami zseni vagy, tehát summa cum laude papír és nyelvvizsgák, temérdek elismert cikk, megnyert országos szintű versenyek kellenek hozzá, no meg a sikeres versenyvizsga a bíróságra, bár utóbbi önmagában nem elég. Végrehajtóirodákban is jogászok dolgoznak, itt se kapkodnak a frissen végzettekért. Budapesten vannak multik, követelkezelők, oda kell jogász, de vidéken ez kilőve. A fővárosban esélyes, hogy felvesznek valahova ügyvédjelöltnek, de nem biztos, hogy olyan hú, de jó lesz a bánásmód (bár az seholse valami remek) és a fizetésed se lesz túl sok valószínűleg. Vidéken kapcsolatok, rokoni háttér nélkül nem nagyon leszel ügyvédjelölt viszont. Ott maradnak nagy eséllyel a hivatalok.
Ha neked jó a közigazgatás, akkor ott vannak az államtudományi szakok, nem szivatnak úgy végig, mint a jogon, nem kell annyit tanulni. Igazából azért, hogy egy hivatalban ülj szerintem marhaság végigkínlódni a jogot. Azt nem tudom, hogy az államtudományi szakokon jár-e foglalkozásdoktori vagy sem, ahogy fentebb írták. A nagybecsű übermensch felsőbbrendű jogász magasztosságoknál ez szerintem kiverte volna a biztosítékot, azt sem engedték, hogy a jogász szakot szétszedjék alap és mester képzésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!