Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Programozók ti szeretitek a...

Programozók ti szeretitek a munkátokat?

Figyelt kérdés
Tudom hogy ez egy nagyon szerteágazó szakma, és valójában nem csak annyiból áll hogy kódokat írsz egymás után eszetlenül, ráadásul nem minden nap 8 órán át. De azért mégis egy idő után (évek alatt) nem fárasztó? Vagy nem unalmas? Persze tudom hogy itt képezni is kell magad folyamatosan. De mondjam úgy, hogy nem égtek ki? Nekem egyszer valaki azt mondta (aki programozó) hogy nem lehet ezt egy életen át csinálni, egy idő után váltani kell (úgy teljesen) mert nem lehet hosszú éveken át bírni. Ti hogy vagytok ezzel, hogy érzitek?

2022. nov. 30. 21:31
 1/10 anonim ***** válasza:
85%

Kezdő vagyok még, de már junior fejlesztőként dolgozom.


Azt vettem észre, hogy kb 5 év alatt abban amit én csinálok kb mindent megtudsz tanulni.

(Sima backend fejlesztés)


Tehát én attól félek, hogy 5-10 év mulva elérek egy plafont, amit lehetetlen áttörni, csak karrier váltással egy olyan területen, amihez kell komolyabb egyetemi végzettség.


Szóval félek, hogy fizetés szempontjából majd stagnálok, de legalább viszonylag sokat keresek.


Munka szempontjából meg sablon szerűen ontom ki éveken át ugyanazt.

2022. nov. 30. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
89%

Én kb. 10 éven át voltam webprogramozó (backend, frontend), és bár nagyon szerettem, a végén már másra vágytam. Voltam alkalmazott is, volt saját vállalkozásom is, de sokszor azt kívántam, bárcsak inkább az ügyfeleim kényelmes állásában ülnék – leginkább nagy multiknak dolgoztam, és elkezdtem irigyelni azokat, akik az én fizetésem duplájáért osztották az észt nekem, hogy mit csináljak.


A gondolatot tett követte, és átültem az asztal túloldalára, nagy multik menedzseri székébe. Ezt is csináltam ~15 éven keresztül. Dolgoztam három országban nagy projektek tucatjain szenior menedzserként. Jó projektjeim voltak, közvetlenül vezérigazgatóknak is dolgoztam sokszor, de a végére teljesen kiégtem. A volt főnökömmel beszélgettem arról, hogy hogyan tovább, és azt javasolta (jól ismerve engem), hogy nyergeljek át adattudományra, mert jó elemző vagyok és tudja, hogy szeretek programozni.


Úgyhogy kb. 45 évesen újra beiratkoztam egyetemre (a munkahelyem kifizette jófejségből) és nekiestem egy ML képzésnek, utána pedig egy teljes data science mesterszaknak, és végül át is ültem data science székbe. Elég jó munka, bár technikailag nyilván nehezebb, mint az összes korábban lévő. Egyelőre folyamatosan tanulok és ezzel nem vagyok egyedül, az egész csapat ezt csinálja. Szerintem mire ebben kiégek addigra nyugdíjba megyek.


Összefoglalva az elmúlt ~25 évet: van, aki számára a növekedés azt jelenti, hogy csoportvezető, utána osztályvezető, majd igazgató, majd területi igazgató, vezérhelyettes vagy vezérigazgató lesz. Van, aki számára azt (ez én lennék), hogy egyre nagyobb projektet vezet szakértőként. Ehhez nyilván nagy nemzetközi cég kell, hogy legyen tér növekedni. Van, aki számára az, hogy folyton újat tanul (ez egyébként ebben a szakmában alap). Mindegyikben ki lehet égni, ilyenkor váltani kell valami másra.

2022. nov. 30. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen pontosan erre gondoltam. Erősen gondolkozom ezen a pályán, csak én kissé kreatív és művész lélek is vagyok, s félek hogy egy idő után nagy kiégésem lenne.
2022. nov. 30. 22:10
 4/10 anonim ***** válasza:
87%

Nem tudom a pályának melyik részén gondolkodsz, de egy csomó területen erős szerepe van a kreativitásnak. Webgrafika, frontend-fejlesztés, mobilapp fejlesztés, az én jelenlegi munkámban a dashboard készítés (és eleve az adatvizualizáció) mind vizuálisan is nagyon kreatív tevékenységek. Az adattudományban eleve nagyon nagy szerepe van a vizualitásnak, sőt van is pl. olyan szakma, hogy data journalist, aki adatokat vadász össze, elemez és vizualizál újságok számára: [link]


A kreatív iparban mondanom se kell, hogy a játékfejlesztésben (legyen az asztali, mobil, konzolos stb.) is óriási szerepe van a kreativitásnak és művészetnek (sőt ehhez még programozni se feltétlenül kell tudni, ha pl. modellező, 3D animátor stb. vagy).


De egyébként még ha csak sima fejlesztő vagy is, és átülsz a menedzseri oldalra, mint én, is gyárthatod ezerrel a gyönyörű PPT-ket (amíg ki nem égsz az egészben). Rengeteg olyan foglalkozás van, amiket az egyetemek le se fednek, hanem mindenfelől jönnek az emberek (pl. ilyen a termékfejlesztő).


De abban biztos vagyok, hogy pusztán a kreatív / vizuális pálya (grafikus, kreatív stb.) sokkal nehezebb és rögösebb, mint a fejlesztői, így arról mindenképpen lebeszélnélek. Abban lehet igazán kiégni - és nem 20, hanem 4-5 év alatt...


Összefoglalás:

- Ha nagyon jó vagy matekból, gondold át az adattudományt, ide nagyon kell a vizualitás és a matek (rengeteg matek) is

- Ha nem annyira vagy matekos, és szeretnél valami vizuális irányba elmenni, akkor lehet, hogy érdemesebb valami nem annyira lezúzós szakra menned (pl. kevésbé szivatós egyetemre, mint Óbudai, vagy akár még kevésbé szivatósra mint a METU - ez utóbbin vannak kreatív vizuális szakok) és eleve frontendre szakosodnod.


Pillants bele ebbe, ez tetszene-e: https://www.youtube.com/watch?v=Dorf8i6lCuk&t=13s

2022. nov. 30. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
#2 hűha, köszönöm a részletesen kifejtett tapasztalatait. Gondoltam, hogy ilyenkor mindenképp az újítás lehet a megoldás, jó hogy vannak akik mernek is lépni érte.
2022. nov. 30. 22:20
 6/10 anonim ***** válasza:
29%
data science mesterszak, hol van ilyen? Külföldön?
2022. nov. 30. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
68%
Itthon is van az eltén angolul, de én külföldön járok igen.
2022. nov. 30. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
84%
Dolgoztam olyan fejlesztői poziban, amit gyűlöltem és most olyanban dolgozom, amit nagyon szeretek. Más nyelvet használok, más a feladat jellege. Te magad írtad, hogy szerteágazó a szakma, pont ezért lehet az, hogy algoritmusfejlesztőként boldog vagyok, tesztfejlesztőként meg fel akartam magam kötni. Az unalmassága is ezen múlik. Amíg nincs PhD fokozatom, addig biztosan nem lesz olyan itt, hogy unalmas. A másik meg már két hét után is az volt.
2022. dec. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
78%

"Nekem egyszer valaki azt mondta (aki programozó) hogy nem lehet ezt egy életen át csinálni, egy idő után váltani kell (úgy teljesen) mert nem lehet hosszú éveken át bírni."


Valahol igaza van. Az ember 8-10 év alatt eljut a senior szintre, ott már inkább csak fejfájás az egész, mint izgalom. Én épp ezért mentem el kutatási irányba, itt határ szinte a csillagos ég. Sosem akartam menedzser lenni, kellett valami más, ahova tovább lehet lépni.

2022. dec. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Régen nagyon szerettem, de most már váltáson gondolkozok. nagyon sok év után, sok mindennel a hátam mögött. Talán maradnék az IT-nél, de már inkább hardveres, kereskedő vonalon, saját vállalkozásban. Néha még vállalnék fejlesztői megbízásokat, de komolyabbakat már nem. Egyre inkább hajlok egy ilyen, megítélésem szerint nekem egyszerűbb élet felé. Nevezhető kiégésnek? Lehet.
2022. dec. 10. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!