Melyik szakra érdemesebb mennem?
Egyetemre szeretnék menni az biztos. Két szak szerepel a terveim között. Az egyik a divattervezés, ez a nekem való, tehetséges vagyok mindig is ez volt a legnagyobb vágyam. És egy B tervként még számításba vettem a nemzetközi gazdálkodást is. A gazdasági témák is érdekelnek és közülük ez nyerte el leginkább a tetszésem.
Mindkettőhöz van egy jó alapom mert már van egy kereskedői középfokú szakképesítésem és ez mindkettőhöz jó kiindulópont. Mert a kereskedelem mindkettőhöz kapcsolódik. A nemzetközi gazdálkodáshoz egyértelműen mert ez külkereskedelem a bizniszről szól, és a divattervezéshez is mert mindenképpen előny ha kereskedelmi ismereteim is vannak hozzá, előnyömre válhat ha később vállalkozást alapítanék és általam tervezett ruhákat értékesítenék, szóval ebben is nagy üzlet van.
Továbbá a nemzetközi gazdálkodáshoz jó vagyok matekból és angolból, ami elengedhetetlen hozzá. A divattervezéshez meg tényleg minden tehetségem megvan, ez vagyok én ezen a téren találom meg az örömöm. Már többen is javasolták hogy nekem divattervezőnek kéne lennem, tanáraim, pár ismerősöm. Plusz a rajz mellett varrni is tudok, tehát minden adott hozzá.
Azon gondolkodok hogy melyikbe érdemes belevágnom. Mert úgy voltam vele kezdhetem a nemzetközi gazdálkodással is és azután nyugodtan belevághatok a divattervezésbe hogy már egy nagyon jó végzettségem megvan. De így ez hosszú folyamat lenne és nem akarom elhúzni az időm. Szóval inkább azon vagyok hogy rögtön egyből megyek a divattervezésre és megvalósítom az álmom. Az még fontos hogy minőségi végzettséget szereznék vele nem ilyen magyar viszonylatban, hanem külföldi diplomát szereznék. Így külföldön sikeres lehetnék. De majd úgyis jobban belelátok ha már tanulni fogom és a gyakorlati helyeken jobban átlátom majd menet közben hogy milyen lehetőségeim vannak, mennyire tudok kiemelkedni milyen jövő vár rám stb.
Sokan mondják azoknak akik a divattervezésben gondolkodnak, hogy semmit nem érsz vele. De szerintem ez alaptalan. Minden lehetséges, csak az ember tehetségén és kitartásán múlik minden. Egy jó képességű ember akárhol kitűnhet.
Mondok is egy példát. Van egy srác ismerősöm, annak idején együtt jártunk képzőművészetre. Ő is nagyon tehetséges. Versenyekre jártunk. Nagyon szeretett mindig festeni. Egy szakiskolába kerültünk, én a kereskedői szakmára ő pedig a festőre. Már első perctől kezdve kitűnt a tehetségével. Gyönyörűen fest nem csak papírra hanem a falakra is. Egyből felfigyeltek rá a tanárok. Végül odáig jutott, hogy nemzetközi festő versenyre is bejutott, ő képviselte Magyarországot. Nagyon nagy eredményeket ért el és biztos jövőt teremtett magának azzal, hogy azt csinálja amit szeret. Mindezt egy ilyen alacsony gyenge szintű szakiskolában. Ezért mondom hogy egy tehetséges ember bárhol kitűnik, bármilyen közegből sokra viheti. Engem is nagyon érdekelt mindig is a rajz, a festés, csak más területen. Nem szobafestőként hanem a divattervezésben. Ez az én területem. Mindenki megtalálja mi a neki való és ha elég jó adottságai vannak akkor bármit elérhet.
A kérdésem szóval az lenne, hogy személy szerint ki mit ajánl, hová érdemesebb menni? Rögtön divattervezésre, vagy először nemzetközi gazdálkodás aztán divattervezés?
A gazdasági szak soha nem árt, a másik szak mellett párhuzamosan simán megcsinálod szombati levelezőn, nem halsz bele.
Viszont a divattervezőre kb lehetetlen bejutni. Úgyhogy én azt csinálnám, hogy
1) Az első évben megadnám a divattervezőt első helyen és a gazdaságit a többedik helyen, B tervnek ha a divatra nem vesznek fel
2) A második évben meg: ha felvettek a divatra, akkor add be nemzgazdra és vedd mellé levelezőn. Ha nemzgazdra vettek fel, akkor meg próbálkozz újra a divaton.
Az 1-es még kiegészíteném: a gazdasági szakkal kb. azonnal el lehet helyezkedni, a divattervezővel meg.......
Legyen egy jó diplomád, és aztán munka mellett még simán tudsz a divattervezéssel foglalkozni...
Ezzel csak annyi a baj, hogy a két szak nem egy helyen van.
És a felvin sincs rá lehetőség hogy mind a két szakra jelentkezzek.
A nemzetközi gazdálkodást magyar rendszerben csinálnám meg, a Corvinuson vagy ELTEn.
A divattervezést meg egy full más egyetemen, szóval nem sorolható a felvi rendszerbe. Csak és kizárólag külföldi diploma jöhet szóba, magyar nem.
Esetleg még úgy kivitelezhető lenne, hogy jelentkezek divattervezésre és közben azalatt levelezőn párhuzamosan tanulom a nemzetközi gazdálkodást. De ezt így mennyire lehetne bírni? Nagyon kemény lenne de nem lehetetlen amúgy.
Ebben van valakinek tapasztalata hogy levelezőn tanult? Mennyire nehéz úgy elsajátítani az anyagot? A vizsgák hogy vannak?
Önmagában a tehetség édes kevés, nagyon sok tehetséges művész van, de nagyon kevesen tudnak ebből önmagában megélni.
Egyik ismerősöm ment ilyen képzésre, külföldre és még mindig nagyon nehezen mennek előre neki a dolgok, pedig lassan 7 éve hogy elkezdte a dolgot. Azon fellül hogy extrémen tehetséges vagy, nagyon jó kapcsolati rendszert kell kiépíteni ilyen helyen és minden lehetőséget meg kell ragadni.
Én azt gondolom hogy választanod kell, vagy ez vagy az. Ha komolyan gondolod a divattervezést, akkor arra kell fókuszálnod egyszerre, különben nem fogsz tudni előbrébb lépni.
Szóval:
A, bevállalod a divattervezés rizikóit és belenyugszol hogy lehet hogy sosem fogsz befutni és megélni belőle
B, Elvégzed a gazdasági szakot, biztosítva a jövődet és utánna átmész a divattervezésbe. Ennek hátránya, -ahogy te is mondtad az idő. Fiatalon könnyebb bejutni helyekre.
Igazából, ha ennyire tehetségesnek vallod magad s gondolod, hogy a tehetség bárhol utat törhet magának...
Nem teljesen úgy van, ahogy naív gyermekek gondolják, ám hajrá.
A marketing fontos, nem csak az elmélet, hanem a gyakorlat és személyiség ehhez.
+ismeretség.
A kereskedelem és gazdaság több irányba felhasználható.
Ezen ágazatokon az alkalmazotti munkaviszonyból kitörés felfelé megy nehezen sokaknak.
Elmélkedj melyik illene jobban hozzád és személyiségedhez, melyik irány felé tudnál elkötelezett és alázatos lenni a munkád iránt.
Ha szereted, akkor tudsz igazán sikeres lenni.
A divattervezés nem csak vázlatokból áll, kivitelezés, szakrajz, szabás-varrás, precizitás és társai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!