Két alapszak egyszerre? Tapasztalatok? Hogyan csinálnátok?
Az a “baj”, hogy rengeteg minden érdekel. Gimnáziumban is jó tanuló voltam, de alig volt tantárgy, amit szerettem, aztán gimi végére rájöttem, hogy ez a terület is érdekel, az is, amaz is, de mindent nem lehet…
Ami nálam nagy szerelem, azok a nyelvek, főleg egy konkrét nyelv, de most részleteket nem írnék. Sokáig tanár akartam lenni, de most már egyre jobban elbizonytalanodom ebben, nagyon feldühít a tanárok és az oktatás helyzete, iskolában tuti nem tanítanék, most már egyedül csak a magántanítás jöhet szóba nálam. Esetleg később szakfordítói elvégzése, de mást nem nagyon tudnék kezdeni a nyelvvel.
Érdekel a pszichológia is, de nem akarok pszichológus lenni, így nem sok értelme lenne. Valamennyire a jog is érdekel, alapvető jogi tantárgyakat szívesen tanulnék/tanultam volna, de jogi egyetemre nem mennék, oda nagyobb motiváció kell.
Mostanában egyre jobban elkezdett érdekelni a közgáz.
Nyelvszak+közgáz lenne a két alapszak. Csúsztatva kezdeném, nem egyszerre.
Több ilyet is ismerek. Úgy kell, hogy először nappalin beiratkozol valamire, például pszichológiára, utána a következő évben valami levelezőre, ahol péntek délután és szombaton vannak az órák.
Főleg ha bölcsészetet vagy pszichológiát akarsz tanulni (de nem akarsz kifejezetten pszichológus lenni), ajánlatos mellé betolni egy levelező gazdasági vagy informatika szakot.
Jópár ilyen próbálkozást láttam, még a legelszántabb zseniknek sem jött össze 1-2 félévnél tovább. Egy fenékkel nem lehet több lovat megülni egyszerre. Értelme sem sok van. Egyetemre főként azért mész, hogy piacképes tudást szerezz, nem azért, hogy olyan tárgyakat hallgass, amiket nagyjából érdekesnek tartasz.
Elcsépelt dolog, tudom, de az egyetem nem olyan mint a középiskola. Nagyon nem. Azok között leszel, akik végig kitűnők voltam és 90% fölötti érettségit írtak. Itt már mindenki a jó tanulók közül került ki. És így bukik ki a harmaduk. Időben is teljesen más. Nem pár órád lesz, ami után ellébecolhatsz. Egy nappali képzés az egy napi 8 óra munkával egyenértékű idő és energiabefektetés. Néha több, néha kevesebb, neked kell beosztanod, ami szintén nem könnyű. Van pár sztereotípia, amik nagyjából igazak, de összességében még egy félállást sem könnyű beiktatni a nappali tagozat mellé, legalábbis úgy, hogy ne menjen a képzés rovására. Nemhogy egy másik nappali képzést.
A választással kapcsolatban meg csak annyi a véleményem, hogy nagyon kevés 18 éves tudja célirányosan, hogy mi érdekli komolyan. Nem láttunk még eleget a világból, a személyiségünk, értékrendünk még nagyon is alakulóban van. Az előttünk álló lehetőségeket elvárásként éljük meg, és félünk dönteni, mert akkor minden más ajtó bezárul. A megoldás erre, hogy ismerd fel a helyzetet, mérlegelj a legjobb tudásod szerint, majd dönts, és tarts ki a döntésed mellett. Ha tényleg nem tudsz dönteni, halvány megérzésed sincs, melyik volna a jobb (ez azért ritka), akkor bökj rá egyre. Bármelyik választás jobb lesz, mintha nem tennél semmit, vagy kettő között vacilálnál céltudatlanul.
A nyelvszakot meg a közgázt akarom, a pszichológiát hagyom, csak gondoltam rá korábban.
Ismerek egy lányt (külföldi), 24 éves, 3 alapszakos diplomája van, fizika, pszichológia és francia szakos. Mondjuk 3 szakot én sem értem hogy… Most 2 mesterre jár egyszerre, az egyik francia MA, a másik valami műszaki terület.
A pszichot csak megemlítettem, de arról letettem, mert tényleg nem akarok vele semmit se csinálni.
A nyelvszak azért (nyugati világnyelv, de nem angol), mert imádom a nyelveket, érdekel a kultúra is, szeretnék magánban tanítani, szakfordítói képzést elvégezni, meg talán egynap abban az országban élni. A közgáz meg piacképesebb, több az elhelyezkedési lehetőség, jobb a fizetés és szeretnék majd vállalkozást, ahhoz is jó alap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!