Jövőre szeretnék Pszichológia szakon tovább tanulni. A mintatantervben lévő angol nyelvű órákat, hogyan oldják meg?
Egyrészt: a képzés angol nyelven is indul, tehát ott értelemszerűen angolul vannak az órák. A magyar nyelvű képzésen MAGYARUL vannak.
Másrészt: a pszichológiához ELENGEDHETETLEN a biztos angoltudás, mivel a szakirodalmak nagyrésze angolul van, tehát ha neked készülékre lenne szükséged az tanóra megértéséhez, akkor, már ne is haragudj, de nem boldogulnál a pszichológia szakkal. Arról nem is beszélve, hogy a nyelvvizsga is kimeneti követelmény.
Egyébként pedig nem, nem adnak ilyen kis készüléket, ez nem is értem, honnan jutott eszedbe.
1.
Azért elég sok magyar nyelvű tankönnyv van, az órai anyagokat is kiadják, tehát még angol tudás sem, max a diplomához egy nyelvvizsga. Az már más kérdés, hogy a szakmában mennyire fog jól működni angol nélkül...
#5 Az egyetemet nem lehet elvégezni angol nélkül. Jelenleg a mesterképzésen a diploma feltétele két, legalább B2-es szintű, komplex nyelvvizsga, amik közül az egyiknek angolnak kell lennie. Persze, a nyelvvizsga nem feltétlen egyenlő a nyelvtudással, de jelen esetben mindkettő szükséges.
A PTE óráival nem vagyok képben, de az elsőnek abszolút igaza van abban, hogy elengedhetetlen egy viszonylag biztos angoltudás a szakhoz, és sehol nem osztogatnak kis készüléket, hogy megértsd az órát. Volt olyan órám, ahol mindig angolul volt a diasor, de rendszeresen néztünk angol nyelvű videókat, néha filmeket is, és rengeteg angol nyelvű szakirodalmat kellett olvasni. Sok magyar kutató angolul publikál (és ahogy láttam, ez nagyobb országokban is jellemző), így egyszerűen lehetetlen megírni egy szakdogát vagy egy beadandót angol cikkek nélkül. Nekem konkrétan kettő magyar nyelvű hivatkozás szerepelt a szakdogámban több tucat angol nyelvű mellett (és az a kettő csak kérdőívek magyar változatáról szólt, tartalmilag nem adtak hozzá sokat a dolgozathoz). Rengeteg témáról nincs elég naprakész magyar nyelvű szakirodalom, ezért muszáj angol kutatásokat keresni. A tanárok egyszerűen tényként kezelik, hogy van egy olyan szintű angoltudásod, hogy egy videót vagy cikket nagyjából tudsz egyedül értelmezni.
Hiába viszonylag népszerű idegennyelv a német, nem az a "tudomány nyelve". Ha nem vagy egy erősebb B1, de inkább B2 szinten angolból, akkor ezt az egy évet töltsd nyelvtanulással, mert tényleg nem lehet elvégezni angol nélkül ezt a szakot.
6 És szerinted mesterképzésről beszélgetünk? Nem, alapszakról, ha elolvasod az írását. "Jövőre szeretnék Pszichológia szakon tovább tanulni."
Sok szakirodalom van magyarul, eleve egy pszicho BA nem nagy cucc, leginkább az alapok a módszer: biológia, statisztika, lélektanok, kutatások... Ehhez minimális angol kell, ha KRE-eből indulok ki, minden meg volt magyar nyelvű tankönyvből, kiadott segédanyagokból, jah azt ne nagyon nevezzük komoly angol tudásnak, hogy egy -egy fogalmat nem fordítottak le magyarra... azt meg lehet tanulni úgy is.
Az már más kérdés, hogy pl OTDK-ból ki van zárva, meg a szakdogát sem könnyű összehozni, de még az is megoldható angol nélkül.
A pszichi BA -ra elég egy nyelvvizsga, ami bármely élő idegen nyelv lehet. Mellette nyugodtan megtanulhat angolul, sőt szüksége is lesz rá, ahogyan írtam, mert angol nélkül nem sok jóra számíthat ebben a szakmában, egyébként nagyjából semelyik szakmában...
Szóval nem kell itt túlozni, meg ördögöt falra festeni, jah meg lehet lepontozgatni, tökre nem érdekel, ha már mást amúgy sem tudtok csinálni.
#8 Azt írtad, hogy az "egyetemet el lehet végezni angol nélkül". Az egyetemet véglegesen akkor fogja elvégezni, amikor az MA-t befejezte, mivel csak azzal lesz pszichológus. Ahhoz pedig muszáj két nyelvvizsga.
Illetve nem gondolom, hogy rossz tanács volt a részemről azt mondani, hogy most feküdjön rá az angolra, ugyanis az egyetem mellett nem kellemes nyelvet tanulni. Nekem és több csoporttársamnak is az utolsó hónapokra maradt a második nyelvvizsga, és hidd el, nem hiányzott az amúgy is stresszel teli, végzős időszakhoz még ez is. Többeknek nem is sikerült időben megcsinálni a nyelvvizsgát, mert nem álltak neki időben felkészülni rá. Úgyhogy így utólag nagyon nem akarnám az egyetem idejére hagyni a nyelvtanulást, mert nem túl szórakoztató.
"Sok szakirodalom van magyarul"
Aha, ami mondjuk tankönyvi anyag. A tankönyvet meg megírták kb. 15 éve. De ha a szakdogádban pl. 2-3 konkrét változó összefüggéseit vizsgálnád, akkor kicsi az esélye, hogy pont az benne lesz az Atkinsonban vagy valamelyik másik tankönyvben. És ha mégis, akkor valószínűleg lesz egy félmondat egy 1997-es kutatásból, szóval akkor is ott tartasz, hogy van egy darab, 25 éves hivatkozásod. Ennyiből még senki nem írt szakdogát, de még egy normális beadandót sem. Úgyhogy hiába elég a BA diplomához egy nyelvvizsga (ami hozzáteszem, a többségnek amúgy is az angol), nem lehet angoltudás nélkül elvégezni sem a BA, sem az MA képzést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!