Data Scientist tanulás?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Középiskolás vagyok, felkeltette az érdeklődésem a data science, tehát kb. 0 tapasztalatom van ezzel kapcsolatban.

Milyen hasznos könyveket tudnátok ajánlani, amivel megtanulhatnám az alapokat, mire jó, mire használjuk, stb?

Esetleg ajánlanátok interneten blogokat, youtube csatornákat?

Ha úgy érezném ezek után, hogy tényleg illene hozzám és menne, akkor mindenképpen ilyen irányban tanulnék tovább, de jó lenne előtte tájékozottabbnak lenni.



2022. ápr. 21. 17:53
 1/3 anonim ***** válasza:
28%

Youtube-n ezerszámra találsz videót róla, vagy az is elég ha ráguglizol.

[link]


Ezt a kurzust tekintik alapnak a témával kapcsolatban. Az első pár videót érdemes megnézned, a későbbiekhez még nem tanultál elég matekot.

2022. ápr. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
30%

Elsősorban a statisztika/matek vonalon érdemes elindulni, ahhoz meg azért elég sok anyag áll rendelkezésre.


Van a szakmában az úgynevezett Biblia, ez a könyv, amit le is lehet szedni szerintem ingyen a netről:

[link]


Ha érdekel a terület, az tök jó, de tartsd szem előtt, hogy erre a munkára a legtöbb munkahely nem áll készen, főleg idehaza. Én szakmabeli vagyok, a tanulmányaim során erre specializálódtam, mivel engem is nagyon érdekelt, hobbiból is elég mély tudást szedtem fel a témában és elég sok önálló projekttel dicsekedhetek. De, és itt jön a de, sosem dolgoztam a szakmában, több okból sem és pár évig még nem is fogok.


A data science állások száma töredéke a fejlesztőkhöz képest, így eleve nem sok hely közül válogathattam, ezért is mentem inkább fejlesztőnek. Az ott megszerzett tudást az adattudományok területén is használom javarészt, így nem vágtam el magam a lehetőségektől, viszont a legtöbb data scientist pozihoz az ember lassan nő fel...


Nekem van alkalmazott matematikus és mérnökinformatikus végzettségem is, sok helyre viszont doktorit is kérnek, ami azért nehezített pálya már, az idő és a pénz is szűk keresztmetszet sajnos.


Ha nem doktori, akkor 3-5 év releváns tapasztalattal keresnek kollégát, juniorként nem sok esélyem lett volna sajnos rá, ezért is született meg ez a döntés. Változó az is, hogy a fejlesztői tapasztalat releváns vagy sem.


Itthon valamiért imádják keverni a mindenféle analyst munkákat a data sciencel, pedig a business analystnak nincs sok köze hozzá, de egy adatbázisfejleszzőnek sem. Machine learning irányába kicsit egyértelműbbek az emberrel, de egyébként katasztrófa. Elég változatos, hogy idehaza mit hívnak épp data scientistnek és sajnos nem a jó értelemben. A munkák többsége a szememben gagyi ahhoz képest, amit az ember a pozíció alapján remélne.


Szóval kitartást, hosszú út lesz, de szerencsére addig sem unalmas.

2022. ápr. 21. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Data Scientist ***** válasza:
90%

A data science egy nagyon izgalmas, de nehéz terület, posztgraduális (mesterszak) szintű tudást igényel. Középiskolás korban nem lehetetlen elkezdeni, de igazán komolyan csak egyetemi szinten lehet megtanulni (mint ahogyan mondjuk agysebész se könnyen lehetsz középiskolásan).


Amivel el tudnál indulni, az a The Hundred Page Machine Learning Book: [link]


Ez viszonylag érthetően, kevés matekkal ad áttekintést a területről.


Ha ez iránt érdeklődsz, akkor a Python nyelvvel nem lősz mellé, érdemes ebben elmélyedni. (Na például ez jól tanulható középiskolás korban is.) Érdemes például megtanulni webet programozni (FastAPI, Flask keretrendszerekkel például), és nem hülyeség egy kis frontendet is tanulni, elsősorban Reactet (mivel a dashboardok, amiket a data scientistek építenek, ezekre épülnek Dash vagy Streamlit keretrendszerekkel). Ez is jól tanulható középiskolás korban.


Ami a felsőoktatást illeti, sokfelől lehet közelíteni. Én marketing után tanultam data science-et, de sokan jönnek közgazdaságtanból (itt a GPME és alk. közgazdaságtan szakokat érdemes nézegetni), szociológiából (főleg a Károlin jó a curriculum, és utána meg ELTE survey statisztika mesterszak), és biológiából is (biostatisztikát vagy bioinformatikát érdemes tanulni). Neuroscience-ből is jönnek emberek. Az informatika oldalról a programtervező informatikus szaknak van mesterszinten jó specializációja, és a sima matek alapszak + banki és biztosítási matek mesterszak is jó ötlet. Sajnos Magyarországon nincs statisztika szak (az elte survey statisztikát leszámítva), pedig az adná a legjobb alapokat.

2022. ápr. 29. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!