Megéri pszichológusnak tanulnom?
Szia! :)
Kezdjük ott, hogy az első nem tudom, miről beszél, nem kötelező a felvételihez két (vagy egy) nyelvvizsga. Jelenleg a BA diplomához kell egy darab, legalább középfokú komplex nyelvvizsga. Az MA diplomához pedig két, legalább középfokú komplex nyelvvizsga szükséges, amik közül az egyiknek angolnak kell lennie. A felvételihez viszont nem kell semmi ilyen (bár az tény, hogy plusz pontnak mindig jól jön).
Én pszichológiát tanulok, lassan be is fejezem az egyetemet. Azt tudni kell a szakról, hogy az alapképzés önmagában semmit nem ér, ugyanis nem leszel vele pszichológus, csak viselkedéselemző, amivel nagyon-nagyon korlátozottak a lehetőségek. Szóval tulajdonképpen muszáj megcsinálni a mesterképzést. Diplomás pszichológusként elméletileg lehet magánrendelőt nyitni, de nem javasolt, ugyanis az egyetem végére minimális gyakorlati tapasztalatod lesz csak. Ráadásul csak tanácsadást lehet így csinálni, mert a mentális betegekkel való munkához klinikai szakképzés kell. Ha ez a vonal érdekel, akkor mindenképpen szükséges tehát a szakképzést elvégezni, ami az 5 év egyetem után még 4 év. Közben persze kell dolgozni, de a maga a képzés az esetek többségében fizetős, szóval érdemes átgondolni. Illetve erősen ajánlott már az MA után módszerspecifikus képzéseket megcsinálni, ha a klinikum/tanácsadás irány érdekli az embert, amik szintén nem olcsók.
Egyébként magánban mindenki annyit keres, amennyit el mer kérni, és van, aki ki is fizeti. Hülyén hangzik, de ez van. Változó, hogy ki mennyit kér egy alkalomért vagy hány embert tud fogadni egy nap, az ország melyik részéről van szó, ráadásul sokszor bérelt helyen dolgoznak ezek a pszichológusok, amit ugye ki kell fizetni... Szóval nem lehet megmondani, hogy általánosságban mennyi a "hasznuk".
Egyéb munkahelyeken általában az ehhez hasonló munkát végző pszichológusok nem keresik halálra magukat (bizonyos helyeken konkrétan a pedagógus bértábla vonatkozik rájuk, szóval sejtheted...), de a kevés, kórházban dolgozó klinikai szakpszichológus az orvosok fizetésemelése óta elég jól keres (ezért természetesen jó nehéz ott munkát kapni).
Szóval hosszú, általában drága, és nem is túl könnyű ez az út. Hogy neked megéri-e, azt nem tudom megmondani, de jó nagyjából átlátni a helyzetet, mielőtt belevág az ember.
Vannak amúgy más jellegű képzések is, pl. munkapszichológia szakképzés, de mondjuk HR területen akár a sima MA diploma is elég lehet egy jó munkahelyhez. Ezekről nekem nincs túl sok infóm, úgyhogy ezekkel kapcsolatban ne engem kérdezz, de a többi dologról kérdezhetsz nyugodtan, akár privátban is, szívesen válaszolok, amire tudok. :)
Ha a megérit anyagi szempontból kérdezed, akkor nem. Ez nem az a szak amit ekvégzel és azonnaljól keresel. Később se biztos. Ha Pl iskola vagy óvodapszichológus leszel pedagógus bértábla szerint keresel. Ha magánpraxist szeretnél ott kB 10 év tanulással számolj.
Az alapképzés után szinte semmi lehetőséged, muszáj mesterre menni.A mesterdiplomához 2 nyelvvizsga kell. Így 5 év tanulás után jöhetnek a szakképzések, ezek mind fizetősek. És utána, ha azt is elvégezted nyithatsz praxis.Szóval anyagilag nem, nem éri meg szerintem, rengeteg idő, pénz és energia mire vissza is jön valami, ha elég jó vagy.
Ha úgy érted, hogy megéri-e, hogy érdekes, jó szak, akkor azt mondom megéri, ha tényleg ez érdekel, csak azt tudod elképzelni, hogy ebben dolgozol és nem az hajt ide, hogy ezzel majd milyen presztised lesz vagy mennyit fogsz keresni. Sajnos nagyon sokan jelentkeznek pszichológiára, mert menő ék tartják vagy mert szeretnék lelkizni a barátaikkal és akkor már azt hiszik érdekli őket a pszichológia vagy mert csak a 10-15 Ft/ óra díj lebeg a szemük előtt és nem néznek utána addig milyen út vezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!