ELTE informatikus könyvtáros vagy Károli szociológia?
Levelezőm szeretném elvégezni az egyiket.
Szociológiát egyszer elkezdtem már az Eltén de abbahagytam.
Őszintén szólva az Elte szimpatikusabb, a Károliról itt gyakorin is érdekeseket olvasok, ez az új alapítványi felállás sem szimpatikus...
Szociológia viszont nem indul az Eltén levelezőn.
Abszolút nem vagyok vallásos, konzervatívnak sem mondanám magam, nem tudom, a károlis közeg mennyire jönne be. A tudományt, a nyitottságot többre tartom a vallásnál.
Tudtok tapasztalatot/saját véleményt írni esetleg?
ha már abbahagytad egyszer a szocit, akkor lehet nem a te pályád, úgy értem, ha elég elhivatott vki, sosem hagyná ott, csak ha külső, kényszerítő okok állnak fenn.
a károli felekezeti egyetem, ezért joggal várja el azoktól, akik odamennek, h. adaptálódjanak az intézmény szellemiségéhez.
ez nem jelenti azt, h. vallásgyakorlók legyenek, hanem, h. tartsák tiszteletben a krédójukat.
van egy olyan vallási tárgy, amit mindenkinek le kell hallgatnia, szaktól függetlenül.
Nekem ismerősöm jár a Károlira szociológiára. Elmondása szerint elég középszerű a színvonal. Úgyhogy ha az ELTE szociológia nem jött be, valószínűleg a Károli sem fog. Egyébként pedig szociológusokból túlképzés folyik az országban. Még mesterdiplomával is nehéz szakmán belül elhelyezkedni. Úgyhogy ez legfeljebb csak annak való, aki nagyon lelkes és elhivatott.
Könyvtárosként jobbak lesznek az elhelyezkedési esélyeid; azonban azt tudnod kell, hogy a diplomát megkívánó állások között országos átlagban a könyvtáros állások talán a legrosszabbul fizetettek. Szinte biztos, hogy a közalkalmazotti bérminimummal kell megelégedned nyugdíjig. Nézd meg a közalkalmazotti bértábla F oszlopát, s ebből látatod a leendő jövedelmedet. A sorok között 3 évente lehet egyet előrelépni.
2
a szociológiát több mindenre tudja használni, ha tehetséges és elhivatott, míg könyvtárosi végzettséggel csak könyvtáros lehet.
Köszönöm a válaszokat!
Ami lemaradt:
Már nem 18 vagyok, hanem a húszas éveim közepén járok. Nappalin tanultam a szociológiát, 24 évesen kezdtem neki, de anyagi okok miatt kellett abbahagynom (nappali mellett nem tudtam főállást vállani). Amúgy 1 félévet jártam, egy vizsgát leszámítva mindenből átmentem, elég jó eredményekkel...
Az világos, hogy tisztelnem kell a Károli értékrendjét, nem is szeretnék bomlasztani.
Inkább a módszertanra, hozzáállásra lennék kíváncsi, ugyanis ebből a szempontból az ELTE elég nyitott volt.
Viszont az ELTE-n irdatlan mennyiségű az elméleti anyag, és alig van gyakorlat. Ennyi idősen inkább gyakorlatorientált egyetem érdekelne, úgy tudom, a Károli ebből a szempontból jobb.
Elsősorban tudást szeretnék szerezni, bővíteni az ismereteimet, de nem úgy, hogy bes@ggelek 15 ezer oldalt. Bebizonyítani magamnak hogy képes vagyok végigcsinálni az egyetemet is.
Nem igazán tervezem hogy ebben helyezkedek el, tisztában vagyok az itthoni munkaerőpiaci viszonyokkal, de számomra a marketing/pénzügyi/kereskedelem vonal nem járható, világéletemben humán beállítottású voltam.
Napi szinten követem a társadalmunkat, országunkat érintő híreket, kutatásokat, kamaszkorom óta érdekel mi vesz minket körül innen, a szociológia iránti érdeklődésem is. Fotográfiát is tanultam, ezen belül is a riportfotózás, szociofotó érdekel, divat hidegen hagy.
Alkatilag viszont illik hozzám a könyvtáros szak is, mert hiába vagyok kíváncsi és tájékozott, inkább introvertáltnak tartom magam.
Sajnos ilyen érdeklődésű emberekkel nemigen hozott még össze a sors, akiket én ismerek és egykorúak velem, azok megmaradtak kb. az XBox/azt se tudom ki a köztársasági elnökünk szintjén...
kérdező, most iktatták be a károli új rektorát, olvass utána a neten, h. a fideszesek, mert kivonultak erre az ünnepségre, milyen gyalázatos beszédet mondtak.
a társadalomtudományokat célkeresztbe állították, kártékonynak minősítették, és a bibliára hivatkoznak, azt kell követni...
ebből sejtheted, h. a károlin milyen lehet a szociológusok képzése, az a nyitottság sztem ott hiányzik és hibádzik, amit ez a diszciplína megkövetelne.
arra nincs szükség, h. úgy szerezz diplomát, h. nem is szociológusként akarsz dolgozni, tehát inkább menj könyvtárosnak...
szociológiára az való, akinek szenvedélye ez a tudományterület...
#3 és #4: Nem értem, miért terjesztenek egyes hozzászólók ilyen, valóságtól teljességgel elrugaszkodott tévhiteket ezen a web oldalon, hogy a szociológia diplomával sokra lehet menni. Arra gyanakszom, hogy vagy tudatlan, álmodozó egyetemisták, vagy egyetemeken szociológiát tanító oktatók lehetnek, akiknek érdekük az efféle vonzó lila köd eregetése. Aki a munkaerőpiacon egy kicsit is tájékozott, tapasztalt, az tudja, hogy szociológia diplomával szakmán belül a végzettek túlnyomó többsége nem tud elhelyezkedni. Az álmok helyett most tények formájában bemutatom a realitást:
1. A "szociológia" vagy "szociológus" kulcsszóra a profession.hu hazai álláskereső portál jelenleg két, a közszférára szakosodott kozigallas.gov.hu pedig egy álláshirdetést dob ki.
2. A felvi.hu adatai szerint 2021 nyarán a rendes felvételi eljárásban az országban szociológia alapképzésre összesen 617 főt, a szociológia mesterképzésre pedig 66 főt vettek fel.
3. Könyvtáros állást a profession.hu álláskereső portál jelenleg kettőt, a kozigallas.gov.hu négyet kínál.
4. A felvi.hu adatai szerint 2021-ben a rendes felvételi eljárásban informatikus könyvtáros alapképzésre 139 főt, könyvtártudomány mesterképzésre 19 főt vettek fel.
Most akkor ezek alapján ugyam miért is volna előnyösebb elhelyezkedés szempontjából a szociológia, mint az informatikus könyvtáros szak? Nyilvánvaló, hogy mindkét területen túlképzés folyik, de a fenti tények alapján a szociológia területén ez már olyan abszurd mértékű, hogy az a botrány kategóriájába tartozik. Mivel szociológia alapszakon a hallgatók több, mint 90%-a államilag finanszírozott képzésen tanul, ezek az adatok lényegében azt jelentik, hogy az adóforintjainkból finanszíroznak egy, a hallgatók döntő többsége számára a munkaerőpiacon hasznavehetetlen tömegképzést. S miért? Hát pusztán azért, hogy legyen kényelmes egyetemi oktatói állása az országban mondjuk száz embernej. Ha reálisan vesszük, a jelenlegi tíz helyett elég lenne egyetlen egyetemen elindítani az országban az államilag finanszírozott szociológius-képzést, hogy a munkaerőpiaci igényeket kielégítsék. A többiek pedig tanulhatnának szociológiát saját pénzükből, saját kockázatukra, ha annyira akarnak.
Az egész különösen azért vérlázító, mert például a jelenlegi, és várhatóan egyre égetőbb orvoshiány ellenére tehetséges, és az egyetem elvégzésére potenciálisan képes tanulók nem jutnak be állami helyekre, mert lecsúsznak egy-két ponttal a ponthatárról. Eközben egyetemtől függően öt-nyolc, államilag támogatott helyre felvett szociológus hallgató állami támogatásából meg lehetne finanszírozni egy orvostanhallgató állami támogatású képzését. A helyzetre nincs más magyarázat, mint az, hogy jó ismerőseik vannak jó helyen a bölcsészeti és társadalomtudományi karok oktatóinak és dékánjainak. Ez az eset a szociológiával világosan megmutatja, hogy az államilag támogatott helyek számát egyáltalán nem a munkaerőpiaci igények, hanem a jó személyes összeköttetések határozzák meg.
8-as:
Én egyetértek veled, sokan voltunk abban az évben a szakon mikor kezdtem, mondjuk egyre alacsonyabb a ponthatár is.
Viszont nem véletlenül jönnek ennyien ezekre a szakokra.
Amíg ott voltam és évfolyamtársakkal volt lehetőségem beszélgetni, a legtöbbször 2 okot soroltak fel, miért éppen ez a szak:
1. Gőzük sincs, mit akarnak csinálni, ez olyan alap, egyszerű szaknak tűnik, míg elvégzik, kitalálják, mi érdekli őket valójában. Sokaknak ez a 3 év parkolópálya (bár egyébként többen diákmunka mellett kezdték el).
2. Lecsúsztak a pszichológiáról, ez meg kicsit hasonló (ezzel nem igazán értek egyet).
Egyébként akiket tényleg érdekel 2 fő irányba mennek tovább: vagy a statisztika vagy a kriminológia, más nagyon nincs is...:D
Nekem pl. a statisztika kínszenvedés volt, pocsék matekos vagyok, a kriminológiára esett volna a választásom.
Ha viszont nem humán beállítottságú lennék és ment volna a matek, elmentem volna mérnöknek/valami IT szakra vagy a természettudományi karra. De ezek a tantárgyak sosem mentek.
Az orvosi karos részhez nem tudok mit írni. Mindenki baromi bátor és igazán hivatott aki oda jelentkezik és 5-15 év tanulás után elhelyezkedik a magyar egészségügyben...
8
amennyiben te nem diplomás szociológus vagy, úgy ne okoskodjál..
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!