Pázmány Péter Katolikus Egyetem ITK mérnökinformatikus vélemények?
Fontos kérdés, mi a célod, mit szeretnél?
Az ITK kutató karként definiálja magát, úgyhogy az oktatásban is ez a hangsúlyos. A tárgyak is inkább tudományos alapok, módszerek, nem kifejezetten arra megy ki, hogy megtanítsanak egy aktuálisan divatos pl webes keretrendszert, és kiküldjenek az iparba. Ha ezt keresed, akkor talán pl az Óbudai jobb választás, ahogy hallottam, ott nagyon gyakorlatiasnak mondják az oktatást. Itt az alapok, a matek elég erős, illetve az új kutatási területek, eredmények, pl mesterséges intelligencia, szenzorok, jelfeldolgozás, modellalkotás... Stb.
A kar kicsi. Ez előny és hátrány is. A közeg barátságos, az évfolyamban mindenki ismeri egymást, nem szivatósak a gólyaprogramok. Nemcsak a hallgatóknak egymás között, hanem a tanárokkal is személyes a kapcsolat. Vagyis ha érdekel egy téma, nyugodtan megkeresheted az oktatókat, rengeteget segítenek, odafigyelnek egyénileg is.
Ami az előnye, az a hátránya is: kicsi a kar, kevés hallgató, ezért a kurzusok van hogy kis létszámmal indulnak és csak egy időpontban, nem lehet akármikor (akárkihez) felvenni.
Katolikus Egyetem. Ez az ITKn nem érződik annyira, csak a családias légkörben, szabválok vannak csak vallásos témában, de el lehet kerülni.
Van sok jó pályázati, ill. ösztöndíj lehetőség, a kis évfolyam és az oktatókkal való kapcsolat miatt egész jó lehetőségek vannak így a tudományos kutatásokban, TDK, stb. Ezekben jól is szerepel a kar, nagyon inspiráló emberek is vannak. Alapvetően elég sokszínűek az emberek, és erős a hallgatói összetartás. Sosem hallottam olyanról, hogy valaki pénzt kért a jegyzeteiért, segítségért, ezeket szívesen osztják meg a legjobb tanulók is bárkivel.
Van valami elképzelésed, mi érdekel az informatikán belül?
Néhány terület itt erős, mások meg máshol, pl BMEn.
A diploma piaci értéke érdekes kérdés. Rövid válasz az, hogy nem a diploma az érték, hanem a tudásod, amit megszerzel.
Valaki kutat, valaki startupot indított, stb. Ismerek olyan ITKs végzettet, aki után kapkodnak magas fizetés ajánlattal a cégek, mert annyira jól ért ahhoz, amit csinál. Ő kihasználta a lehetőségeket, tudományos munka, TDK, pályázatok, oktatókkal együttműködés. Ezek alapján azt gondolom, hogy ha érdeklődsz, és akarod, csinálod, nagyon sok tudásra tehetsz szert, mivel itt megkapod azt az egyéni figyelmet, amit máshol kevésbé. De rengeteg dolgot magadtól vagy így, utánajárással kell megtanulnod. Ha csak a kötelező órákat teljesíted kettesre, az nem elég a piacra. De ez valószínűleg máshol is így van, csak esetleg BMEn jobban szívatnak és ennyire minimális energiabedobással hamarabb kibuktatnak. Nálunk is kb harmada/negyede végzi el, nem ritka a csúszás.
Összességében azt mondanám, hogy rengeteget lehet itt fejlődni, értékes tudást szerezni, de valószínűleg jobban meg is lehet úszni (ha a nehezebb alapozásokon túljutottál). Szóval jobban rajtad múlik, hogy más helyhez képest sokkal többet vagy hasonlót/kicsit kevesebbet hozol ki. Mivel nem az ipar igényeinek kiszolgálásán van a hangsúly, elsőre talán több ismeretlen technológiába kell majd beletanulnod a munkahelyeden. De az alapokat, a képességet megszerzed erre. Ha olyan képzést szeretnél, ami egyenesebben visz egy átlag fejlesztői álláshoz, akkor nem feltétlenül ez a legjobb képzés. Itt alapvetően a programozáson belül az alapokkal, algoritmuselmélettel, elvekkel, módszerekkel, a nyelvek mire valók, minek hol van értelme stb ismerkedsz meg. Nyelveket (C++, Java stb) és eszközöket (pl neurális hálók) tanítanak inkább, nem (webes) keretrendszereket mint máshol .NET, Angular stb., amik most nagyon keresettek. Meg lehet ezeket tanulni az egyetemen szerzett alapokkal netről is, önállóan (sőt most távoktatás alatt, meg úgy általában majd rájössz, egyre inkább önállóan tanulsz mindent). De ha csak az egyetemi képzést csinálod és magadtól semmi mást, akkor valószínűleg nem lesz elég a tudásod, hogy ilyen keretrendszerekben junior legyél.
Talán a mobil alkalmazás fejlesztést kiemelném, ami máshol nem tudom, mennyire van.
Nézd meg a tanterveket, neten elérhetőek, ott látod, milyen tárgyak vannak, mi érdekel.
Én úgy érzem, erre a képzésre jobban kell egy mester, és (a szoftveres irányt nézve) jobban megalapoz, elvisz tudományosabb irányokba (pl AI). A hardveres irányt annyira nem látom, azokat a szakirányokat jóval kevesebben végzik, de ott hatványozottan érvényes minden, amit a kis létszámoról írtam. És nem győzöm hangsúlyozni az egyéni munka, saját projektek szerepét.
Nagyjából ez a képzés szakmai része, a megszerezhető tudás.
Nem hiszem, hogy lenézik a diplomát, inkább a kar relatíve fiatal kora és a végzettek kis száma miatt nincs akkora hírneve, mint a BMEnek, ELTÉnek. Ha kérdezik, mit tanulok és mondom, hogy mérnökinformatikát, akkor az emberek rögtön a BMEre, utána az Óbudaira asszociálnak, és viszonylag keveseknek jut eszébe a Pázmány ITK.
Viszont álláskeresésnél nem éreztem hátrányát.
A munkáltatókat a tudásom, referencia munkáim érdeklik. A szak és az oklevél elég ahhoz, hogy eljussak a szakmai interjúig, onnantól pedig már az számít, ott mit sikerül megmutatni a tudásomból.
Együtt dolgozom BMEsekkel, eltésekkel, de van olyan munkatársam, aki vidéki, nem túl ismert egyetemen végzett. Nem ez jelent különbséget, főleg, amikor már van némi munkatapasztalatod. Ha MSczni is akarsz, akkor annak a nevét nézik, nem a BSct.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!