Jogász szak?? (Továbbtanulás,pár kérdés lejjebb)
Sziasztok!
Kérem, csak olyan írjon,akinek családtagja, vagy éppen ő saját maga tapasztalatait tudja leirni.:)
Az lenne a kérdésem, hogy ténylegesen a hírhedt római jog , vagy polgári per jog és ezek vizsgája hogyan zajlik,és milyen? Illetve hogyan készül rá a jelölt?:) mármint ténylegesen gondolom azt a bő 600oldalt szóról szóra bemagolni pl római jogból tényleg szóról szóra kell annyi oldalt ?? De ez hogy lehetséges?vagy csak az egy negyedét kell szóról szóra magolni,többit saját szavainkkal, ha elmondjuk, érvelünk, megértjük mi-miről szól elég? Hogyan van ez ? :)
Továbbtanulás előtt állok,és azért is érdekelne. (KRE)
Előre is köszönöm nektek a válaszokat!
Mivel a Károlit írtad zárójelben, gondolom oda akarsz továbbmenni, de arról csak annyit tudok (ahogy mindenki más), hogy a legkönnyebben elvégezhető jogász szakot tudhatja magáénak, de ez nem jelenti azt hogy az ember után dobják a diplomát, csak a többi karral összehasonlítva, kevesebb ott az elvárás.
Én Pázmányos vagyok, itt a róma pont nem vészes, én speciel az előadás és gyakorlati anyagot tanultam 80%-ban, a könyvet ritkán vettem elő, szerencsére a tanárok is bírálják erősen, így elsősorban azt kell tudni, amit órán leadnak. Így lett mindkét rómám ötös. A polgári eljárásjog itt szintén nem vészes, nem verik le rajtunk a törvényt mint az egyetem téri épületben.
Ami viszont kegyetlen nehéz nálunk, az a büntetőjog, amiből négy félév van. Szó szerint kell tudni a törvényt, plusz a könyvből cirka 300 oldalt, de oda-vissza mindent. A törvényszöveg pontos ismerete önmagában elégtelen :) és felkészülési idő sincs belőle vizsgán, bár már más tárgyból sincs két éve, mióta online vizsgaidőszakjaink vannak. A bünti mellett a polgár is elég húzós, ott is szeretik megvágni az embert, de tanárfüggő is hogy kinél hol van a minimum (míg büntiből ha a keménymag vizsgáztat (aki ide jár az érti), egységesen oltári sokat követel mindegyik vizsgáztató).
Mindez nagyon ijesztően hangozhat amúgy, és a zseniken kívül mindenkinek tönkremegy az idegrendszere a vizsgaidőszakok végére, de félévről félévre egyre többet képes az agyunk befogadni, és ami még első évben lehetetlennek tűnik, az pár évvel később már kvázi sétagalopp lesz.
És amúgy a Pázmány ravasz olyan szempontból, hogy egyre növekednek az elvárások évről évre, így az első évet beetetésnek nevezném. Elhiteti a hallgatóval, hogy nem is olyan nehéz ez a jogi egyetem, kevesen is csúsznak meg ilyenkor, majd másodévben bejön a polgár és a bünti és hanyatt vágódik mindenki :D a harmadévről nem is beszélve, szvsz az a legnehezebb év az öt közül. Aztán a negyedikre már túl vagyunk a legnehezebb vizsgákon, és elkezdünk foschni a záróvizsgáktól, ami minden korábbinál extrém mód nehezebb, de erről még nem tudok nyilatkozni, egyelőre az attól való rettegés fázisában vagyok :D
Polgári perjogot úgy tudom csak az ELTE-n veszik ilyen komolyan, nálunk Pázmányon barátibb volt, megajánlott jegyet is elég könnyen lehetett szerezni belőle. Római jog 600 oldala az két félévre van, úgy azért könnyebben csúszik, de valóban szórótárgy. Bár tanárfüggő, hogy azt a 300 oldalt ki hogy kéri el. Nálunk Pázmányon 2009 körül még úgy volt a róma, hogy a nappalisoknál csak a két szigorúbb tanár vizsgáztatott, a lazák meg voltak levelezősöknél is. Kellett húzni tételt, arról azért pár mondatot mindenképp tudni kellett beszélni, és utána más anyagrészekbe is bele-bele kérdeztek, ha összesen mondjuk a kérdések 2/3-ára tudsz valamit mondani, akkor azért valószínűleg átmész.
Nem kell mindent szóról-szóra tudni, inkább az összkép a fontos. Van aminél fontos a szó szerintiség, valaminél nem, pl. büntetőjogban alapvető fogalom a gondatlanság, ha helyette felelőtlenséget mondasz, akkor a tanár nem fogja azonnal írni az egyest, de azért nem is néz ki olyan jól. De jól mondod, hogyha látszik hogy érted amit mondasz, az sokat hozzátesz. Nálam szinte mindig meghallgattak mindent amit tudok, ha nem mondtam magamtól, kérdeztek, szóval arra nem kell számítani, hogy első hiba után karó. Ügyesen kell tanulni: rendszerben kell gondolkodni, hogy lásd a jogintézmények közti kapcsolatokat, és el tudd mondani mindennek legalább a főbb jellegzetességeit. Róma szerintem mindenképp legalább egy, de inkább két hét tanulás, alig van még egy ilyen nehéz tárgy. Túl kell élni, de legalább rögtön az elején boss fight van :)
Utolsó voltam, inkább most már három hetet mondok rómára, miután olvasgattam egy kicsit :DD
De azért hozzá kell tenni, hogy a diákok is nagy francok, bemennek 10-20%-os tudással, és várják a kettest. Ennyivel igazából a gimiben se engedtek át, csak ott kisebb anyagrészekből volt a bukta, kevésbé volt trauma és könnyebb volt javítani.
Nagyon szépen köszönöm a kedves válaszokat! :)
Úgy gondolom,hogy első körben megpróbálom csak a jogi asszisztens képzést ( ez is a KRE-n van, foszk-os képzés).. legalább belelátok, és remélem ott még nem ennyire brutal helyzet van :D
Kedves utolsó válaszoló, köszönöm neked is, és valami brutal amit belinkeltél..:D de ilyen aránynál a tanár is elgondolkozhatna, hogy valamit máshogy kéne csinálni😅 vagyis szerintem..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!