Itthoni egyetemeken milyen szakot válasszak, ha csillagászattal szeretnék foglalkozni?
Egyelőre a földtudományi szakot néztem ki magamnak, onnan specializálódni lehet még az alapképzés során asztronómia irányban. De ha jól láttam, ezt sem minden egyetemen.
Tehát a kérdésem ez: van itt olyan, akinek van információja ebben a témában, ismer csillagász hallgatót, vagy ő maga is az?
Vagy földtudomány vagy fizika alapszak + csillagász mester. Amelyik egyetemen elérhető, pl ELTE, Szeged.
Attól függően, a csillagászat melyik területe vonz.
Ha a naprendszeren belül akarsz kutatni valamit, akkor rendben van a földtudományi, de azon kívül egyértelműen hasznosabb a fizika. A mesteren jellemzően hátrányban vannak azok, akik földtudományi bsc-ről mentek.
Akkor is jobb a fizika, ha külföldre akarsz menni mesterre. Egy barátomnak visszadobták a jelentkezését az Aarhusi Egyetemről, mert nem teljesített elég fizika kreditet a földtudományi alap során. Egy másikat meg mondjuk felvették Leidenbe.
Az elte-n tanultam a földtudományin, de nem csillagász szakirányon.
Igazából azért gondoltam a földtudományit, mert még nem vagyok biztos a csillagászatban (ami azt illeti, egy héttel ezelőtt még úgy volt, hogy bölcsészkarra megyek), eléggé csapongok jelenleg. És ez a szak sok felé el tud ágazni.
De akkor megfontolom a fizikát.
Köszönöm az infót!
Szia! Én msc-s csillagász hallgató vagyok az ELTE-n, földtud. bsc-m van. Földtudományi és fizika alapszakról mehetsz mesteren csillagász szakra (egyébként más szakokról is de az bonyolultabb).
Földtudományon 1.félév után van szakosodás és mehetsz csillagász szakirányra. Valóban elsősorban akkor jó, ha Naprendszeren belüli égitestekkel foglalkoznál, bár én magam egyébként extragalaktikus csillagászattal foglalkozom, úgyhogy semmi nem zárja ki. Mondjuk ha kifejezetten kozmológiával foglalkoznál, akkor a fizika szakot ajánlom. Egyébként teljesen jó a földtud. is, sőt, hamarabb lesznek kifejezetten csillagász tárgyaid (pl. észlelések, asztrometria..), de fizika alapszakon meg nyilván jobb általános fizika+matek alapod lesz. Persze vannak matek és fizika alapozó tárgyak földtudon is, csak kevésbé mélyen mennek bele. Ettől még én nem mondanám, hogy jelentős hátrányban lenne a földtudós mesteren, ez teljesen egyénfüggő ki mennyi energiát fektet a történetbe. Fontos az önképzés, önállóan olvass cikkeket a kutatási témádban, hallgass bele konferenciákba etc.
Engem amúgy földtudos bsc-m mellett hívtak be külföldre interjúzni doktori kapcsán, úgyhogy az 5-ös válaszolót ennyivel kiegészítem. Bár ő lehet msc-re gondolt, hogy oda nem vették fel földtud bsc-vel, ott lehet jobban nézik még a bsc-t. Doktorin jellemzően az msc-s eredményeid érdekesebbek.
Ahogy írták előttem ELTE, Szeged jöhet neked szóba. Talán mintha Debrecenben is lenne földtud.+csillagászat, de lehet kijavít majd valaki.
Érdemes már az első félévekben témavezetőt keresni és bekapcsolódni kutatásba, TDK-zni, de ez még a távolabbi jövő. Írj nyugodtan itt vagy prv-ben ha van még kérdésed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!