Szobafestő szakma vagy szoftverfejlesztő éri meg jobban?
Alkalmazottként dolgoznék. Melyik éri meg jobban, melyik piacképesebb illetve melyik marad hosszabb ideig piacképesnek?
20/F
Nem akarlak elkeseríteni, de a #7-es válaszod alapján nekem úgy tűnik, hogy elég laikus vagy még a témában. Ami egyébként alapból abszolút nem lenne probléma hisz valahol el kell kezdeni is, viszont kétlem, hogy ezzel a pár éves képzéssel olyan szintre kerülj, hogy alkalmazható legyél.
A programozás egy olyan dolog, amit sok évekig tanulni kell. Egy olyan szakma, amihez nem elég csak végigsiklani a dolgokon, szükséges az attention to details, és a legtöbb esetben egyetemet végzett személyeket várnak ezekre a posztokra, mivel egy érettségi szinten lévő személy közel sem olyan biztos, hogy bírja ezt a magas szintet tartani.
Az egyetemhez képest ezek az OKJ képzések egyáltalán nem számítanak nehéznek, viszont egyetemen a sok matek, algoritmusok és különféle probléma megoldásra terelő elméleti tárgyak vannak, és még így is léteznek olyanok akik ezek elvégeztével sem elég "felnőttek" egy junior fejlesztői munkakör betöltéséhez.
Szóval OKJ-val elég nehéz már az interjúra is eljutni, de ha mégis eljutsz, akkor feltételezhetően nagyon kened a szakmát.
Ha nem, akkor világ életedben sajnos a létra alján ragadsz, ahol nem becsülnek meg és úgyis bánnak veled.
A szoftverfejlesztés nagyon tág. Ez lefedheti az egész Software Development Lifecycle-t, azaz foglalkozol egy program, legyen az mobilapplikáció, webapp, játék vagy bármi megtervezésétől kezdve (azaz időbeosztás, kutatások stb), az UI, UX, HCI dolgokon keresztül a lepogramozáson át a tesztelésik és karbantartásig, mindent.
Itt sem áll meg a tudomány, hisz rengeteg programozási nyelv létezik, mindegyiket más dolgokra használhatják akár. Neked valószínűleg több nyelvet ismerned kell majd, hogy legyen is esélyed. Ezeknek a megtanulási ideje nem behatározható. Dolgozhatsz vele, alkalmazhatod, de sosem fogod igazán 100%-osan elsajátítani, mindig tanul az ember és mindig fejlődik a technológia is.
Egyébként az szép és jó, hogy kismillió fejlesztői munka van fent a neten ami betöltetlenül vár, de azt ne felejtsük el, ha a saját nyelvismeretinkre szűrjük, mindjárt kevesebb a lehetőség.
Azt is el kell döntened, hogy mivel akarsz foglalkozni. A játékfejlesztés teljesen más lehet, Angliában például egyetemen egész alapképzéseket szentelnek rá.
De például ha a mobilappok érdekelnek, oda szükséges a design is és a programozás is. Androidra java és kotlin, IOS-re pedig swift a használatos nyelv, tehát itt láthatod, hogy még a mobilappon belül sem olyan univerzálisak a dolgok. Ha van ott adatbázis, sql scripteket is kell írnod.
Ha a webappok érdekelnek, akkor ott a HTML és CSS mellett tanulnod kell JavaScriptet, PHP-t, SQL-t, keretrendszerek stb. Ha kiberbiztonság és mesterséges intelligencia meg gépi tanulás, akkor mondjuk python. Ha játékfejlesztés, c# és sorolhatnám.
Ezen a szoftverfejlesztői szakon te ezekből mind tanulni fogsz egy-egy csipetet, ami közel sem lesz elég ahhoz, hogy bármit is kezdj vele.. Maximum úgy tekints rá, hogy bevezet a témába, közben készülsz egyetemre.
De például rendszergazda munkakörhöz nem kell egyetem.
Beszédben kevésbé, de igen, legalább középfokon úgy is kell.
A linken találsz egy videósorozatot, kövesd le, amit a srác csinál és nézd meg, érted-e. Gyakorlatilag ilyesmiket kell csinálni fejlesztőként. Ott nulláról indul kövesd le és egy-két hét után érezni fogod, hogy elkaptad-e a fonalat, vagy teljes a sötét. Ezt neked kell kitapasztalnod, hogy megy-e.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!