Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy működik az egyetemi...

Hogy működik az egyetemi felvételi?

Figyelt kérdés

Előző kérdésem:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


Akkor mesélnék kicsit magamról, hogy képben legyetek arról, hogy mit miért kérdezek.


Tehát, nekem megszakadtak a gimnáziumi tanulmányaim, és az előző tanévben folytattan. Most végeztem el a 10. osztályt. És gondoltam arra, hogy idővel szeretnék egyetemre menni.


Korábban valahol azt olvastam, hogy 25 éves kor felett már önköltséges az egyetem, és mivel én elmúltam annyi, azt hittem, nekem fizetnem kell. Az előző topikban azonban felvilágosítottak, hogy mindenkinek vannak félévei, amiket akkor használ fel, amikor akar.


Mármost, mit is kell tennem ahhoz, hogy bejussak az egyetemre?


Azt tudom, kell az érettségi, (egy emelt szintű tantárggyal), illetve B2-es nyelvvizsga az alapképzéshez.


Hallottam arról is, hogy van valami pontrenszer, de nem igazán értem, hogy ez hogyan működik.


+ Mi történik akkor, ha valaki emeltezik az érettségin, meglesz a nyelvvizsgája is, de akkor még nem megy egyetemre, hanem csak a következő tanévben? Akkor beviszi a papírokat mondjuk az ELTE-re, és ha megfelelt, akkor felveszik?


Illetve, az önköltséges egyetemi képzés kinek van fenntartva?


Köszönöm a válaszokat.


2021. jún. 26. 20:11
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Esti gimnáziumi képzésen vagyok amúgy, a 11. osztály következik majd nekem.
2021. jún. 26. 20:14
 2/17 anonim ***** válasza:
44%

Szia, az egyetemre való jelentkezés most már online működik. Erről többet megtudhatsz a felvi.hu-n.


A pontrendszer nem annyira bonyolult, elmagyarázom. Ugye le kell tenned az 5 tantárgyból az érettségit (matek, magyar, történelem, idegennyelv és egy választott tantárgy). Ezekre százalékokat kapsz majd, hogy mondjuk 82%-os lett a matek érettségid középszinten. Ez a százalék alakul tudtommal ponttá. Szóval elvileg van 82 pontod. És így tovább.


Emellett tehetsz emelt érettségit. Ott ha 45% felett sikerül, akkor kapsz még azért is plusz pontot (pontosan nem tudom, mennyit). Meg ha van nyelvvizsgád, akkor azért is. Érdemes egyébként ha nem felsőfokúzol, akkor másik nyelvből is letenni a B2-t, mert az értelemszerűen több pont.


Úgye tudom Magyarországon 480 pont a maximum. Minden egyetemen megvan, általában hány ponttal vesznek fel egy adott szakra (Semmelweis ÁOK 425, Szegedi orvosi 405, stb). Ha ezeken felül teljesíthetsz, akkor bekerülhetsz. Arról, hogy 25 felett kell-e fizetni az egyetemet, nem tudok. Biztos valahol le van írva a Felvin.


A pontjaidat megőrzöd, szóval nem muszáj egyből érettségi után egyetemre menned. Most vagyok tizedikes, ma nyelvvizsgáztam, ha sikerült akkor egy életre meg fog maradni nekem a vizsga és az érte járó pontjaim.


Az önköltséges képzés annak van fenntartva, aki megfizeti. Kb ennyi a lényege.


Remélem tudtam segíteni. Ha valami baromságot mondtam, akkor kérem javítsanak a másik válaszolók, tizedikes fejjel eddig ennyit tudtam összekukázni :D

2021. jún. 26. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Olvass utána a felvi.hu-n, mindent megtalálsz ott.


A jelentkezést a általában minden év februárjáig kell beadni, júliusban hirdetik ki a ponthatárokat, és szeptemberben kezdődik az egyetem. Összesen 500 pont van, ezek a tanulmányi és az érettségi eredményeidből + többletpontokból jönnek össze. Önköltségesre az jelentkezik, aki már ellőtte (vagy még nem akarja) az összes államilag támogatott félévét. De tényleg minden fent van a felvi.hu-n, itt utánaolvasni a mínusz egyedik lépés.

2021. jún. 26. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Röviden annyi, hogy minden szaknak megvan a maga ponthatára (ez évenként változhat, de az előző évek ponthatáraiból azért nagyjából látod, hogy mennyi kell). Ha ezt eléred, akkor felveszenk, ha nem, akkor meg nem.

Nem kell semmilyen papírokat bevinni sehova, felvin kell majd jelentkezni, online megy az egész.

Nem muszáj rögtön azután egyetemre menni, hogy lesz érettségid, lehet később is.

Ahogy látom nem vagy annyira képben az alapokkal sem, szóval olvass kicsit utána. [link] Itt megtalálsz minden fontos infót.

2021. jún. 26. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Meg fogom nézni azt a honlapot.


Egy kérdés még élőtte.


Tegyük fel, hogy történelemből 60%-ra végzek, ami így 4-es.


De mi van akkor, ha újra érettségizem töriből, és 90%-os eredményt érek el. Akkor megkapom a 90 pontot?

2021. jún. 26. 20:43
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Persze, újraérettségizhetsz bármilyen tárgyból, ahányszor csak akarsz, de fizetni kell érte.
2021. jún. 26. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
78%

25 éves kort annak vonatkozásában olvashattad, hogy bizonyos szakok csak addig KEZDHETŐEK MEG NAPPALIN. Ilyen például a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem néhánya szaka. 25 éves kor után ezek már csak levelezőn kezdhetőek meg, ami önköltséges. Általában viszont nem ez a jellemző, a legtöbb egyetemi szak akár 80 évesen is elkezdhető nappalin.


A jelentkezést minden körülmények között a felvi.hu rendszerén kell leadni. Lehet ek olyan szakok is, amelyeknél külön vizsgán is át kell menni, ilyen például a tanári szak, ahol alkamassági vizsgán kell részt venni egy pár éve. Ha ezen nem felelsz meg, nem vesznek fel, hiába van 500 pontod. De ez sem annyira jellemző a többi szakon.


Azzal sem kerülsz hátrányba, hogy esti iskolán végzed el az érettségit. Egyedül az elért eredmények számítanak, és ugyanúgy számolják a te pontjaidat is mint bárki másnak.

2021. jún. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
100%
Én most megyek fősulira majd 40 évesen, az érettségi(emelt) fizetős volt, fősulira államira adtam be, ha bekerülök akkor ingyenes.
2021. jún. 26. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Rendkívül hálás vagyok a sok segítségért!!!


Izgalmasnak tűnik ez az egyetemi pontvadászat, valahogy adott egy kis pluszt tekintélyt az érettséginek és a nyelvvizsgának.


Ha nem gond, még egyetlen kérdésem lenne ebben a topikban.


Ezt olvasom itt a nyelvvizsgás többletpontoknál:


"Nem adható nyelvtudásért többletpont az edző alapképzési szakra, a művészet és művészetközvetítés képzési területhez tartozó szakokra, valamint a művészeti tanárképzésre jelentkezőknek (vagyis ahol kizárólag a gyakorlati vizsga alapján számítják a jelentkezők pontszámát)."


[link]


Engem korábban a biológia érdekelt elsődlegesen, tiszta sor, hogy mivel az természettudomány, ezért oda jár a többletpont.


Mint az előző topikban is írtam, engem most már inkább a japanológia érdekelne. Ha jól sejtem, ez a szak sehogyan sem kapcsolódik a műveszethez (annak ellenére, hogy a japán irodalom is téma) , ezért a nyelvvizsgáért járó többletpontokat megkapom, ugye?

2021. jún. 26. 21:09
 10/17 anonim ***** válasza:
21%
Én úgy tudom, hogy a „nyelvológia” szakokra szükséges az adott nyelvből való nyelvvizsga megléte, tehát a japánológiára kell a japán nyelvvizsga. Nem tudom, hogy erre jár-e a többletpont, de ha mondjuk mellette van angol nyelvvizsgád is, akkor arra biztosan megkapod a pluszpontot.
2021. jún. 26. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!