Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyiket választanátok a...

Melyiket választanátok a helyemben, mester vagy tanári?

Figyelt kérdés

Lesz egy anglisztika BA diplomám (minorom nem volt) és tovább is szeretnék tanulni, de közben rájöttem, hogy a tanítás is érdekelne és szívesen lennék tanár. Szívesen tanítanék angolt, de az angol mellett egy másik idegen nyelv is érdekel (kínai), illetve a magyar (inkább mint idegen nyelv) is megfordult a fejemben. Ezen kívül gondolkoztam még a rajzon is, de az kicsit kilóg a sorból.

Na most hivatalosan csak tanári végzettséggel rendelkező emberek taníthatnak a közoktatásban (plusz talán nem árt, ha az ember egyáltalán tanul is ilyet, ha tanítani szeretne), tehát el kellene végeznem az angol-x osztatlan tanári szakot. Ugyanakkor én már elhasználtam 7 állami félévem (egy félévet csúsztam) és ezek mind 10-11 féléves képzések, tehát egy részét mindenképpen ki kellene fizetnem és 500.000 forint egy félév. Ehhez diákhitelt kellene felvennem, mert másképp nem tudnám kifizetni.

Viszont azt is tudom, hogy sokakat alkalmaznak iskolákban is pedagógus végzettség nélkül, illetve nyelviskolákban vagy magántanárként is taníthatsz. Úgyhogy azon is gondolkozom, hogy szimplán továbbmennék anglisztika MA-ra (onnan továbbmenve még elviekben szerezhetnék tanári végzettséget, de akkor is csak egy szakom lenne) vagy hungarológia MA-ra (ahol van magyar mint idegen nyelv specializáció) vagy egy kínai BA-ra. Ezeket (a BA kivételével, de az is olcsóbb a tanárihoz képest) államilag támogatott formában is el tudnám végezni. Ugyanakkor ugyanúgy nem lennék tanár, nem tanulnék semmiféle tanári felkészítésre irányuló tárgyat, nem lenne módszertani tudásom, nem lenne gyakorlatom stb.


2021. márc. 27. 19:47
A kérdező szavazást indított:
mester / alapszak
tanári
6 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
A hirdetésekben mind elvárják a tanári végzettséget. Illetve a legtöbb helyen magyar, mint idegen nyelv vagy kínai nem játszik. Állami helyeken tuti. Nagyon kevés iskola van, ahol ilyen párosítást keresnek. Viszont a legtöbb angoltanár csak angolt tanít. Mellé sokak vagy nyelviskolában vagy magántanárként dolgoznak. De ehhez sem árt tudni, amit az egyetemen tanítanak. Talán ha egy sima pedagógiát végeznél. Vagy vannak magániskolák, ott nem biztos, hogy ilyen szigorúan veszik, sok helyen van ahol külföldiek tanulnak. Ott talán a magyar és a kínai jó.
2021. márc. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Elvárják persze és a törvény ezt is írja elő, de a valóság az, hogy a sok helyen örülnek annak, ami van. Az én tanáraim egy részének sem volt tanári végzettsége (sima, állami fenntartású gimibe jártam), de a szakom révén is ismerek pár embert, aki általános/középiskolában tanít tanári végzettség nélkül (akár nemrég végzett hallgatók közül, akkor oktatóim között). Sőt, olyan is előfordul (főleg most, a járvány alatt), hogy még tanuló egyetemistákat hívnak óraadónak egy-egy középiskolába, mert éppen nincsen tanár. Ha a magyar/kínai nem is (talán magántanárként, nyelviskolában jobban hasznosítható), az angol egy elég keresett tárgy is. Viszont ez eléggé lutri (mert azért tuti nem alkalmaznának így akárhol, kérdés meddig, most már ott van a minősülés stb.), illetve a tanári kompetenciákat valahogyan mégis el kellene sajátítani. A pedagógia szerintem erre annyira nem lenne jó, az picit másról szól és ugyanúgy nem kapnék tanári végzettséget.

2021. márc. 27. 23:02
 3/7 anonim ***** válasza:
Ugyanebben a cipőben járok, mint te, szintén anglisztikás végzős vagyok. Mesterszakkal plusz valami tanári kiegészítéssel lehetsz 2-3 év alatt egy szakos tanár, de ezt minden évben variálják, tényleg senki nem tudja biztosra, hogy működik xD. Én ránéztem a felvin de eskü semmit nem értettem belőle, hogy is lehetne ilyenre jelentkezni és mi a felvételi menet és akkor pontosan mennyi idő :"D. De az osztatlan többet érne, mert az álláshirdetésekben is az van, hogy előnyt élveznek a kétszakos tanárok, vagy eleve két-szakosat keresnek. Csak sajnos nagyon hosszú idő, jól elcseszték ezt a tanárit azzal, hogy OMA rendszert csináltak. Legalább 60% otthagyja, mert nagyon nehéz és sok órája van, a maradék meg nem akar éhbérért dolgozni. Szóval ha az államnak tanárok kellenének meg kellett volna hagyni az előző rendszert, ahol BA+minorral max egy éven belül tanár lehettél. Nem csoda, hogy egyre kevesebb tanár van. Mikor mondtam ismerőseimnek, hogy gondolkozom a tanári osztatlanon és elfogadtatnám az eddigi tárgyaimat mind azt kérdezte: "Meg vagy te őrülve?". Pedig amúgy szívesen tanítanék, bár nyilván nem akármilyen helyen. De még mindig jobb, mint SSC, "menedzser" és egyéb fantom pozíciók amik mind a versenyszférás, mókuskerés-szerű, törtető irodai munkát takarják.
2021. ápr. 1. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kínait csak akkor ajánlom, ha van lehetőséged ösztöndíjat szerezni ázsiai egyetemre, legalább egy-két félévre, ellenkező esetben te sosem fogsz megtanulni kínaiul. Van ismerősöm, aki anglisztika MA-val egy nyelvsuliban tanított, talán Origo vagy Dexam vagy ilyesmi, de ehhez kapcsolatok kellenek, mert RENGETEG anglisztika mesterszakos van. Előző voltam.
2021. ápr. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
2-es Én úgy tudom, ha van minorod (ami létezik tanári szakként is), akkor a BA után jelentkezhetsz az osztatlanra és 2 év alatt tanárként diplomázhatsz. Mi ezt a tájékoztatást kaptuk az egyetemen, csak nekem nincsen minorom és ezért ez nálam nem játszik.
2021. ápr. 1. 21:23
 6/7 A kérdező kommentje:
Amúgy írtam, hogy rengeteg pedagógus végzettséggel nem rendelkező ismerősöm dolgozik tanárként a közoktatásban, nyelviskolákban is. Szerintem az elhelyezkedéssel nem nagyon lehet probléma, mert óriási tanárhiány van és szinte örülnek mindenkinek. Emiatt kevésbé aggódom, engem tényleg inkább a szakmai tudás, a felkészültség izgat.
2021. ápr. 1. 21:26
 7/7 A kérdező kommentje:
Kínait amúgy már tanulok pár éve, Kínában is tanultam és csomó ösztöndíj van, az itthoni képzésről is igazából meglepően jókat hallottam. Az angolról sem hallottam túl sok negatív véleményt. Úgyhogy nekem igazából a képzéssel sincsen bajom, szívesen elvégezném, ha nem lenne szempont az anyagi oldala.
2021. ápr. 1. 21:28

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!