Miért ennyire népszerű a pszichológia szak?
A gazdasági képzéseket még megértem, mert azokkal nagyon sok lehetőség van, gyakorlatilag az irodai munkák jelentős részét meg lehet velük pályázni, illetve ugye a speciálisabb állásokat is,amikhez adott gazdasági szak kell.
Viszont a pszichológiát nem tudom megérteni. A 3 év alapképzéssel szinte sehol nem lehet elhelyezkedni, utána meg még bőven kell majd továbbképzés, ami nem is olcsó mulatság.
(Nem, nem ez a legnagyobb problémám, nem szeretnék hasonló beszólásokat, feszültséget, és nem is szólom le a szakot, csupán érdekel,hogy mi az oka a népszerűségének. )
Én pszichológiára járok (már mesterképzésre, szóval jó pár éve), és szerintem nagyjából értem, hogy miért. Alapból sokakat érdekel a pszichológia olyan szinten, hogy pl. társadalmi problémákat akarunk megmagyarázni vele, vagy akár konkrét emberek tetteire, gondolkodásmódjára keresünk választ. Ez alapból teljesen hétköznapi dolog, és egy pályaválasztás előtt álló tinit nyilván vonz a téma. Illetve valóban az is nyilván előjön, hogy nem túl reál, nem túl humán, mindegyikből jön egy kicsi, de egyikből sem kell "zseninek lenni". Őszintén szólva ez nekem is egy pozitívum volt a jelentkezésnél, hiába voltam jó igazából minden tantárgyból középiskolában.
A probléma viszont szerintem is az, amit a második válaszoló (és a kérdező) is leírt. Az egy dolog, hogy a legtöbben sejtik, hogy a 3 év nem ér szinte semmit. De azt már kevesebben tudják, hogy gyakran a saját céljukat még az 5 évvel sem tudják megvalósítani az emberek. Például ha klinikai pszichológus akarok lenni (amit sokan elképzenek, hogy pl. depressziós személyekkel foglalkoznak), ahhoz 5+4 év fog kelleni, ráadásul elég nehéz bejutni a szakképzésre. Ha meg pszichoterapeutáról beszélünk, akkor 5+4+5 év, ami nagyon durván hangzik 18 éves korban. Őszintén szólva én sem tudom, hogy miért nem ismertek ezek a dolgok a képzéssel kapcsoltban, mert úgy érzem, hogy kevesebb jelentkezőt vonzana a szak, ha ezeket mindenki tudná. És nyilván nem kell mindenkinek szakképzést végeznie, sokfajta állást be lehet tölteni MA diplomával, sőt többnyire szükség is van rájuk, de a környezetemben levők nem pont ilyen munkát képzelnek el, ha szóba kerül a pszichológia.
Ha viszont visszatérünk magához a szakhoz, akkor azért azt is említsük meg szerintem, hogy nagyon sokféle ága van a pszichológiának. Lehetsz kutató, foglalkozhatsz szociálpszichológiával, kognitív pszichológiával, lehetsz terapeuta, tanácsadó, iskolapszichológus, HR-es... Úgyhogy alapból el lehet vele helyezkedni, de valóban durva túljelentkezés van mostanában, és nem fog tudni 700-800 végzett pszichológus elhelyezkedni minden évben. (Szeptemberben 746 embert vettek fel pszichológia mesterképzésre az összes egyetemre, akiknek a nagy része be is fogja fejezni.)
mert:
1. folyamatosan romlik a reál képzés az általános és középiskolákban, tehát más irányba mennek sokan, pl. pszichológia
2. némelyek azt látják, hogy mi drága elmenni egy magánpszichológushoz és hogy majd ők is ezt fogják csinálni és ebből majd ők ferrarit tudnak majd venni
3. egyre többen vannak a különböző mentális és lelki bajokkal küzdködőek, akik java része azért megy pszichó pályára, mert nem érti magát, vagy a környezetét, meg ilyenek veszik körül
ma 4., 14:49-es vagyok
továbbá
5. rájöttek már sokan, hogy egyéb humán pályákon még nehezebb elhelyezkedni hazánkban, pl. bölcsésztől kezdve sok más
6. aki valamelyest emberekkel akarna foglalkozni, minden más ágazat totál le van építve és építődik lefelé az egész szociális szféra, kivéve pár helyen, ahol van értelme a magánpraxisnak-vállalkozásnak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!