Pszichológiával kapcsolatos tapasztalatok? Külföldön vagy itthon lenne érdemesebb tanulni? Mitől lesz jó egy pszichológus?
Sokat gondolkodtam rajta az utóbbi időben, hogy szeretnék pszichológus lenni. Más tervem nagyon nincs, max még a színészet.
Már egy ideje gondolkodom azon, hogy külföldön (főként Angliában) mennék egyetemre, bár még van addig 2 évem gimiben.
Gondoltam ha annyira szeretném ez, szeptembertől felveszem a pszichológiát mint fakt.
Szerintetek külföldön, vagy itthon lenne érdemesebb egyetemre jelentkezni? Valakinek pszichológiával kapcsolatos tapasztalatai vannak?
Szívesen olvasok minden ezzel kapcsolatos dolgot.Előre is köszönöm :))
Szerintem attól lesz jó egy pszichológus ha jó hallgató és megértő tud lenni. Valamint amennyire lehetséges tartson titkot. Így a beteg jobban megynyílik.
Legalábbis szerintem.
Attól függ, milyen pszichológus? Nem csak a klinikum létezik a szakmán belül. Én például kutatással foglalkozom és felhasználói interfészek tervezésével. Nem vagyok pályaváltó, ez tényleg egy létező dolog pszichológusként (is).
A pszichológia faktot fölöslegesnek tartom egyébként, a biológia sokkal többet fog adni a szakon (szerintem).
A külföld érdekes kérdés. Nekem ellenérzéseim vannak azzal kapcsolatban, hogy valaki egy verbalitáson alapuló szakmát más nyelvkörnyezetben sajátíson el, beleértve a kulturális különbségeket is, bár ez valószínűleg az alapszakon még nem fog annyira számítani. Később igyekeznék ott tanulni a helyedben, ahol dolgozni is tervezek, amennyiben a klinikai vonal érdekel.
Hogy mi a legfontosabb, ami meglegyen benned? Ez szintén szakiránytól is függ, de látatlanban a türelmet és az önismeretet mondanám. Az minden területen egy szükséges feltétel szerintem. A szakma nem a gyors felfutásúak egyike, főleg ha a klinikai vonalon akarsz elindulni. Ott általános 10 éveket tanulni és a tanulmányok nagy részét önköltségből állni. A fizetés pedig sokszor nem olyan jó, hogy ez felhőtlenül menjen. Minél inkább a reál területek felé mozdulsz, annál egyszerűbb minden szempontból: anyagilag, lelkileg, tanulmányilag... Viszont ennek és annak is más a szépsége.
Köszönöm, igazából én is azon gondolkodtam, hogy ott kéne ahol élni tervezek később. Igazából mikor kicsi voltam Angliában éltünk, csak később költöztünk haza, ez is egy ok amiért ott szerettem volna egyetemre menni.
Viszont fogalmam sincs, hol tervezem az életem később, mivel még van időm az egyetemig, talán addigra lesz valami konkrétabb elképzelésem.
Igazság szerint az is megoldható, hogyha Magyarországon szeretnél ezzel foglalkozni, de belekóstolnál kicsit a külföldi tanulás ízébe is. Az egyetemeken van egy Eresmus-program, aminek keretei között fél évre (de többször is lehet ezt kihasználni) egy külföldi egyetem azonos szakán tanulhatsz (persze megvan mindig, hogy hol vannak helyek, de most szerintem elég, hogy van ilyen lehetőség). A korábban hozzászóló kolléga gondolatával én is nagyon egyezek, hogy a kulturális különbségek miatt talán érdemes átgondolni a külföldi tanulást, de félévre szerintem teljesen oké, hamegnézed milyen :)
Továbbá a pszichológia annyira hatalmas és tág tudomány, hogy ezer fée dologban tudsz dolgozni, és ha beleunsz valamibe viszonylag egyszerűen lehet váltani is.
Ha képzési helyekben még bizonytalan vagy, a szegedit pl nagyon tudom ajánlani, mert kicsi és családias a szak. Az oktatók kedvesek, megértőek, jóindulatúak, tegeződünk velük, és családias a légkör.
Biosz, természetesen egyetemtől függő (valahol rámennek és sokat alapoznak vele, valahol csak pár félévig átfutják a latint és a fontosabb részeket), de szerintem is fontos. A pszichó fakt mindenképpen jól jöhet, ha mást nem, érdekes és esetleg segít pontosabb elképzelést adni azzal kapcsolatban hogy mit szeretnél. De természetesen ha belemélyedsz a bioszba is, előnyödre fog válni. :)
Valamint a külföldi képzéssel kapcsolatban, szerintem az alap BA-t érdemes még itthon elvégezni, MA pedig nagyon sokféle és jó van külföldön amikben lehet gondolkodni. Leginkább a nyelv miatt mondanám én is, azért magyarul hallani és érteni a dolgokat eleinte könnyebb, aztán mellette úgyis sok angol kifejezés, cikkek, könyvek bekerülnek majd, egyszerűen "át lehet majd váltani" a meglévő anyanyelvű tudást majd.
Egyébként nekem nagyon tetszik a szak, az már viszont kevésbé ami itthon a pszichológusok/képzés ellen megy sokszor. Nem tudom mit hoz a jövő, de természetesen emiatt nem tartom hülyeségnek (alapból sem mondjuk) hogy kint szeretnéd majd folytatni.
Amit esetleg előre tudok ajánlani hogy olvasgass sokat az alapokról, kutatásokról, főbb személyekről, miket kikhez köthetünk és stb. miegyéb. Vastag könyvek vannak, tudni is kell őket rendesen, ami mondjuk nem olyan nehéz, ha igazán érdekli az embert, hiszen érdekesek. (nyilván viszont tanulni kell majd)
Habár még előtted van 2 év, előre is drukkolok majd, sikerüljön amit szeretnél! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!