Pszichológus szeretnék lenni. Miből kellene érettségiznem, mik az elvárások a szakon? Melyik egyetemen van pszichológia szak? Esetleg saját tapasztalatot is mondhattok, megköszönném!
Itt olvasgass a szakról.
Itt vannak a képzést indító egyetemek. Ez egy 2008-as rangsor, nem tudom, most hogyan alakulna.:-) A felvi.hu-n meg tudod nézni, mik a felvételi követelmények, eddigi ponthatárok (jócskán 400 felett.) A következő tárgyakból kell kettőt választani, legalább egyet emelt szinten: magyar, történelem, biológia, matematika, idegen nyelv.
Szia :)
Én pszichológus hallagtó vagyok :)
Alapvetően a felvin ott van minden. 6 helyen van ez a szak most ahová te felvételizhetsz majd érettségi után (ELTE, Szeged, Károli, Pázmány, Debrecen és Pécs).
A tovább tanulásnak két megközelítése van: az egyik, hogy érdekel az adott szak, ez pszichó esetében mondjuk szereted az embereket, szeretnél segíteni az embereknek vagy tudományosan érdekel; a másik, hogy tanulni szeretnél és dipolmára vágysz és egy szak téged érdekel örömmel elvégzed aztán lesz ami lesz. Persze van, aki azért teszi ezt mert "ebben van pénz ezzel jól lehet keresni", sajnos akiknek ez a legfőbb indokuk azok a pszichóval nagyon rosszul járnak, mert sok pszichológus van, az emberek nem igazán fordulnak pszichológushoz, és sajnos itt a pszichológus jelölt sem motivált eléggé, hogy jól végezze a munkáját, így teljesen sikertelen lesz. A pszichológus nem csak a kanapénüldögélve hallgat szomorú embereket, van ezer más lehetőség is benne (mesterséges intelligencia-kutatás, média elemzés...) az más kérdés, hogy ezeket az emberek nem látják és sok esetben nem is fizetik túl.
Érettségi: EMLET érettségi mindenképpen kell hozzá. A szakra az állam előír egy minimum ponthatárt ami jócskán 400 fölött van (idén ez 435 volt). A 400 pontod neked akkor lezs ha gimiben végíg kitűnő voltál (matek, töri, magyar, nyelv és egy természettudomány) és a középszintű érettségid is mind 100%-os lett. Ez lehetetlennek hangzik és itt jönnek a kiskapuk, ha van nyelvvizsgád az plusz pont az emelt érettségi szintúgy. Lehet oylat is csinálni, hogy az érettségi pontjaidat megszorozzák kettővel és a gimis eredményeidet nem kérik.
A bevált stratégia az szokott lenni, hogy két eleltszintű érettségit csinálnak vagy felsőfokú nyelvvizsgát. De egy elemttel is jutnak be, csak jól kell tárgyat választani.
Az abszolút bejutó tárgy a Történelem, mert 80%-ot egy alapos felkészüléssel biztosan meg lehet szerezni.
Nyelvi emlet is nagyon népszerű bejutó tárgy mert megint csak nem nehéz 80%-ot vagy annál többet szerezni.
Sokan Biosszal jönnek. Ha szereted vagy esetleg vlamikor orvosira készültél, de a kémia nem jött be ez is egy biztos pont.
Ha van érzéked a matematikához, akkor Matek emelttel is be lehet jutni, de mievl ez készség tárgy ezért érthető módon nem népszerű, bár szintén nem nehéz 80%-ot elérni rajta, ha tehetséges vagy.
Magyar EMELT is még lehetőség, de ez rizikós, mert 60% (ötös határa) lehet szerezni, de 80%-at már művészet, nagyon kell ismerni az irodalom történetet és helyesen kell tudni írni, sajnos ez egy igen szubjektív tárgy ezért inkább a közepet javaslom mert ott 80%-ot viszont ha csak szereted az irodalmat is már összelehet hozni.
Az elvárások a szakon, úgy indulnak, hoyg bármennyire is meglepő nincs alkalmassági vizsga, tehát ha meg van a pontod téged fölvesznek függetlenül attól, hogy gyűlölöd az embereket és titokban az emberiség leigázására készülsz :) Szegeden az elsőévben eléggé megnyomják a biológiai oldalát a dolognak és az keménynek tűnhet sőt néha, úgy érzed magad, hogy a bölcsészkarra jársz, de mégis orvosi vagy természettudományi órán ülsz ez az elején ijesztően hathat. Egyébként nem támasztanak sehol lehetetlen követelményeket (eltekintve attól, hogy felvedd az óráidat az online ETR vagy Neptun rendszerben, amihez nem árt ha az ember eladja a lelkét az ördögnek, hogy simán sikerüljön). Persze az feltétele a dolognak, hogy téged ez érdekel olvasod a kötelező olvasmányokat, bejársz az órákra.
Arra viszont fel kell készülni, hogy bárhová is mész már az elején lesznek olyan tárgyak amik furcsán hatnak a Bölcsészkaron (pl.: Statisztika, Anatómia, Érzékelés/Kognitív pszichológia... ezek keményen matematikán/informatikán és biológián alapuló tárgyak).
Eddigi tapasztalatom, az, hogy a Szegedi bölcsészképzés nagyon jó (a pszichológusokat az ELTE kivételével mind BTK-n képzik) a pszichós előadók javarésze is nagyon jó. Itt családias légkörben megy az oktatás, mint egy nagyobb osztályban oylan érzésed van.
Az ELTE-PPK szegedhez hasonlóan kutatás orientált, itt van egy oylan előnyöd, hogy sok kegyetlen tárgyat más karokon tartanak és ezért nem is veszik véresen komolyan. Nagyon jó a diákélet, hihetetlenül jó közösséget alkotnak a diákok, viszont bőven 100 fő fölött indul mindenévben a képzés, így inkább a közhangulat miatt érzed magad otthon.
Ha van még kérdésed nyugodtan írhatsz privátüzenetet is ez vonatkozik mindenkire :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!