Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyar emelt éretségi egyedül...

Magyar emelt éretségi egyedül felkészülés?

Figyelt kérdés
Hol kezdjem vagy mivel? Milyen könyvekből? Mennyi időt szánjak rá? Követelményrendszer szerint haladjak? Tippek tanácsok pls

2021. jan. 25. 14:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
szerintem először nézz meg egy feladatsort, onnan látod mit kell gyakorolni.
2021. jan. 25. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Tanulj meg MINDENT.

Szóképek, a költők főbb verseit ismerd, nézd meg hogyan néztek ki a költők, hexameter-oximoron stb...


A magyar az egyszerűen egy Totó. Minden évben más lehet benne. Én pl tavaly szintemelőztem belőle, és voltak benne képek költőkről, amire az előző években nem igazán volt példa.


De a legjobb ha megnézed az elmúlt évek feladatsorait, és összeírod a dolgokat.

2021. jan. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%

Az emelt szintű magyar nyelv és irodalom érettségivel kapcsolatban gyakran hangoztatják a vizsgázók, hogy eléggé parttalan a követelményrendszer, s a felkészülést nehezíti a bizonyos fokú kiszámíthatatlanság. Ám vannak tanácsok, melyeket szem előtt tartva mederbe lehet terelni a felkészülés folyamatát.


A követelményeket központi dokumentumok szabályozzák. Ezek tanulmányozása kiindulópontot jelenthet az elsajátítandó ismeretek és a fejlesztendő képességek köréről és mélységéről.


1. A részletes vizsgakövetelmények megtekinthetők az alábbi linken: [link]


(A 2. oldaltól találod a számonkérhető ismeretköröket mind nyelvtanból, mind irodalomból.)


2. A vizsgaleírás ugyancsak tájékoztat formai, technikai és tartalmi kérdésekről: [link]


A linkelt dokumentumok természetesen sok tekintetben nehezen megfoghatóvá teszik az elvárásokat, pontosabban: a részletek tengerében elveszve érzi magát az ember. Éppen ezért, hogy lásd, a gyakorlatban miként is jelentkeznek, elengedhetetlen korábbi írásbeli feladatsorok "átlapozása" (később pedig a folyamatos megoldogatásuk): [link]


A tényleges felkészülés menete kapcsán a tanácsaim:


I. Írásbeli


Elsőként az írásbeli vizsgarészre kezdd el a gyakorlást. A feladatlap 3 részre oszlik:


1. Szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsor


Nos, ez az a rész, amelyre a leginkább igazak a bevezetésben említett gondolatok. Nemcsak a szövegre, illetve annak belső környezetére támaszkodó elemző gondolatok megtételét kívánja, hanem sok a szövegen kívüli, háttértudás aktivizálását elváró kérdés. Utóbbiakat el kell sajátítanod, valamint tudnod kell alkalmazni is.

Hogy érthető legyen, néhány példa:


– műrészlet alapján alkotás címének, szerzőjének és műfajának megállapítása;

– versrészlet verslábainak, rímképletének felismerése;

– költői, retorikai stb. eszközök azonosítása;

– kiemelt szavak szófajának felismerése, szóelemekre bontás;

– főbb életrajzi adatok ismerete;

– nyelvhelyességi hibák megállapítása;

– nyelvtörténeti ismeretek;

– más-más korszakok művei közötti kapcsolatkeresés.


Mindazon túl, hogy a vizsgakövetelményeket meghatározó dokumentum alapján képet kapsz azon témákról, melyekben el kell mélyedned, a feladatok megoldása lesz a legfőbb segítséged. Például ha elérkezel egy olyan kérdéshez, amely egy egyszerű mondat elemzését várja el tőled (alany, állítmány, tárgy, határozó, jelző azonosítása), akkor előkeresed azon tananyagokat akár tankönyvek, akár egyéb források segítségével, melyek ezt dolgozzák fel.

Minél több szövegértési és nyelvi-műveltségi feladatsort oldasz meg, annál több tanulásra kényszerülsz, ám annál rutinosabbá és felkészültebbé válsz, továbbá kirajzolódik egy általános tendencia, hogy milyen feladattípusokra számíthatsz.

S természetesen elengedhetetlen a folyamatos olvasás, tisztában kell lenned a költők és az írók főbb alkotásaival.


2. Műértelmező szövegalkotás


Képesnek kell lenned adott szempontok szerint művet elemezni. Alapesetben általános és középiskolában erre folyamatosan gyakoroltok. Persze más kérdés, ez milyen mértékben valósul meg sikeresen. Ettől függetlenül a gyakorlás legfőbb módja: minél több mű értelmezése "gondolatban" és írásban.


3. Reflektáló szöveg alkotása


Mintha érvelést írnál. A reflektáló szöveg alkotásának a lépéseit megismered, majd egyre többet írsz, hogy a lehető legmagasabb szintre juss.


Az írásbeli érettségik javítási-értékelési útmutatói (megoldókulcsok) szintén elérhetők, azok segítségével tudod ellenőrizni a munkádat.

Fontos az állandó visszajelzés, hogy tudjad, mik a hiányosságaid, mi mindenre kell több figyelmet szentelned. Munkád koordinálása és ellenőrzése céljából fordulhatsz tanári segítséghez is.


II. Szóbeli


Ami a szóbeli vizsgát illeti, jóval konkrétabb elvárásoknak kell megfelelni. Az Oktatási Hivatal mindig közzéteszi az adott vizsgaidőszakban érvényes központi tételsort, mely 20 magyar nyelvi és 20 irodalmi tételcímet tartalmaz – ezekhez kapcsolódnak a szóbelin húzott feladatok. Ezt a 40 tételt kell megtanulni.

2021. jan. 25. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!