Milyen egy nyelvszak?
Ha írsz picit konkrétabb kérdéseket, akkor úgy lehet, hogy jobban tudok/tud valaki más is segíteni :)
Én angolos voltam és vagyok. Alapvetően minden nyelvszakra igaz, hogy tanulsz nyelvészetet, történelmet, irodalmat, filozófiát, kultúrát stb., illetve vannak nyelvfejlesztő óráid is (ha olyan szakra mész, ahová kell nyelvtudás, akkor is vannak az első évben). Van egy nyelvi alapvizsga. Lehetnek különböző specializációk is, de ez már eléggé függ szaktól és egyetemtől is....
A nyelvi alapvizsga az milyen szintű nyelvtudást jelent olyan szakoknál, ahol nem kell nyelvtudás a jelentkezéshez?
A nyelvfejlesztő óra az ppntosan mit takar? Akkor tanítsák a nyelvet, tehát olyan, mint egy nyelvóra a középiskolában?
A történelmet, filozófiát meg ilyeneket akkor magyarul tanítják, ha nem kellett nyelvtudás a jelentkezéshez? Vagy a nyelvi alapvizsga után az adott nyelven?
Kizárólag az ottani nyelvórák segítségével, mindenféle magántanár segítsége nélkül meg lehet szerezni az ott elvárt nyelvtudást?
A nyelvi minorok milyen szintű nyelvtudást adnak? A végére ugyanolyan szinten kell tudni, mint azoknak, akiknek az a főszakja?
Milyen sokat kell átalagosan tanulni?
Tényleg igaz, hogy rengeteget könyvet kell elolvasni az adott idegennyelven?
Az igaz, hogy általában egy héten csak 3-4 napon van az oktatás?
Amit tanítanak, az a tudás elegendő lesz ahoz, hogy hétköznapi szituációkban meg tudjam majd értetni magam?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Én olyan szakon voltam, ahová kellett előzetes nyelvtudás, így inkább csak erről tudok írni. Viszont az biztos, hogy ha a felvételnél nem elvárt a nyelv ismerete, akkor a képzés során sem lesz az csak úgy a semmiből és pl. magyarul tanítanak. Ezeken a szakokon a nyelv tanítása is a képzés része, viszont nem ez a fő profilja. Azért nem nyelviskolákról van szó és nem is tolmácsokat képeznek stb., tehát azért nem arra kell számítani, hogy az ember hip-hop megtanul x nyelven. Nekem mindig azt mondták az ilyen szakokon tanuló ismerőseim, hogy érdemes mellette tanulni, magántanárhoz járni stb., mert különben az egyetemi nyelvórák nem elegek ahhoz, hogy a várt szinten elsajátítsd a nyelvet.
A nyelvfejlesztő órák egyébként olyanok, mint egy akármilyen nyelvóra. Mi is feladatlapokat írtunk (pl. szövegértés, hallásértés), voltak órai feladatok (pl. képleírás, vita, fogalmazás, prezentáció) és teszteket írtunk, tehát gyakoroltuk a nyelvet. Ezek az alapvizsgára való felkészülést segítik (ami nálunk C1).
A minor esetében ugyanolyan nyelvtudás elvárt, mint a főszakosoknak. Tulajdonképpen ugyanolyan szinten kell kezdeni és ugyanolyan szintre kell eljutni a képzés végére.
Sokat kell tanulni. Viszont tapasztalatom alapján a tanulás itt nem feltétlenül azt jelenti, hogy “megvan az anyag, leülsz, megtanulod”, hanem inkább olvasni kell, beadandókat kell írni, prezentációkat kell készíteni. A vizsgákra és egyéb számonkérésekre nyilván tanulni kell, de szerintem az még a könnyebb része. Sokszor a szorgalmi időszakban óráról órára kell készülni, folyamatosan olvasni, írni stb. és az sokkal kimerítőbb és nehezebb hosszú távon, mint felkészülni egy-egy vizsgára.
Nagyon sokat kell olvasni, igen. Ez főként az irodalmas órákra igaz. Például egy szeminárium esetében nálunk az a legáltalánosabb felállás, hogy 1mű+hozzá kapcsolódó szakirodalom/óra, de valamikor több olvasmányt is adnak. Előadásoknál pedig több, tehát egy félévben egy irodalmas előadásra el kell olvasnom 35-40 olvasmányt. Azért írok művet és olvasmányt, mert ezek nem feltétlenül könyvek, lehet ez egy komplett regény, pár vers, egy-egy novella. Szóval változó.
Az megint változó, hogy hány órád van egy héten. Nekem a 6 félévem alatt az utolsó két félévemben volt csak heti 3 napon órám, a többiben hétfőtől péntekig bent voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!