Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Elvesztettem a motivációm,...

Elvesztettem a motivációm, pedig most lenne rá igazán szükségem. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés
Elsőéves egyetemista vagyok, középiskolában kitűnő eredménnyel végeztem, majdnem maxpontos felvételivel kerültem be a Corvinusra. Gimiben minden időm a tanulással töltöttem, apróbetűs részektől elkezdve mindent megtanultam tökéletesen, motivált és szorgalmas voltam, már-már túlzó módon, és úgy érzem, kiégtem. Egyszerűen semmi motivációm, halogatok, nem tanulok hatékonyan, pedig hétfőn egy fontos zh-m lesz. Már megpróbáltam mindent, nem tudok erőt venni magamon egyszerűen. Mit tehetnék?
2020. okt. 30. 17:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Sajnos tanácsot nem tudok adni. De én is így érzem most, pedig nem elsőéves vagyok :( és még csak november lesz..

Esetleg tanulós videókat próbálták nézni??

2020. okt. 30. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
* próbáltál
2020. okt. 30. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
100%
Én egyetem mellett elkezdtem dolgozni és párhuzamosan csináltam a kettőt. A munka világa egy kicsit eltolja a fókuszt a tanulás elsődlegességéről és újfajta motivációt ébreszthet az emberben, ami jó hatással lehet a tanulásra. Nálam bevált, de persze ez nem általános recept.
2020. okt. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Steven Pressfield elég sok könyvet írt a halogatás, motiváció és hasonló témákban. a legátfogóbban talán a Művészet háborúja (War of Art) járja körül a dolgot, hogyan küzd meg egy író azzal, hogy írnia kéne, de mindig inkább mást csinálna helyette és hogyan lehet ezt az ellenállás nevű pszichológiai belső gátat leküzdeni.


spoiler: egyszerűen csak csinálni kell. az, hogy mindig mást akarsz csinálni helyette azt jelzi, hogy pontosan azt kéne csinálnod, amit nagyon nem akarsz. rá kell magad venni (kényszeríteni), hogy elkezdd csinálni, belemélyedj és aztán már a flow vinni fog tovább és egy idő után már nem lesz nehéz csinálni. viszont a flow kialakulásához az kell, hogy elkezdd csinálni.


motivációként gondold át, hogy miért kezdted el csinálni, mi a célod vele (szakma, diploma, megélhetés, üzleti siker, stb.), ezekből lehet valami motivációt meríteni, hogy akkor is beleváj, amikor nincsen kedved.


legtöbbet talán az segíthet, ha felépítesz egy következetes és állandó napirendet, munkamódszert, amiben fix helye van a tanulásnak. mindig ugyanúgy, ugyanakkor szükségszerűen elkezded csinálni, mert ez a napirend, így kell lennie. ez a fajta állandóság segíthet megteremteni azt az automatizmust, hogy akkor is elkezdd csinálni, ha nincs kedved, mert ez a dolgok rendje. így nem kell minden nap meghoznod a döntést, hogy mikor is tanulj, mert megalkottad a szabályt, hogy ekkor kell csinálni.

esetleg be lehet iktatni önjutalmazásokat is, hogy ha szeretsz valamit csinálni, legyen az édesség, játék, film nézés, Facebookozás, akármi, azt csak azután csinálod, hogy túl vagy a napi x óra tanuláson. ezzel ösztönzöd magad, hogy csak akkor jár a szórakozás, ha túl vagy a napi kötelezőn.


érdemes a munkát/tanulást is úgy strukturálni, hogy a nagyobb, nehezebb, undorítóbb dolgokon legyél előbb túl. így jobban látszik az eredmény, könnyebben jön a sikerélmény és az egyre könnyebben letudható dolgok maradnak hátra, amiket egyre könnyebb marad utána eltakarítani.

ha a kicsi, könnyű dolgokkal kezdesz, akkor egyre nehezebbek jönnek majd utánuk és így könnyebben elmegy majd a kedved tőle, viszont akkor a nagyok maradnak ott befejezetlenül.


van, akinek a listák is sokat segítenek. érdemes lehet akár digitálisan valami appban, de akár csak egy papíron fontossági sorrendben felírni a teendőket. érdemes minél kisebb, minél egyszerűbben teljesíthető lépésekre bontani a teendőket, amikből egy nap többet is el lehet végezni.

ha egy nagy feladat van a listán, akkor sokáig ott marad teljesítetlenül és csak zavarni fog egy idő után a lista létezése is. (lediplomázni évekig tart, egy könyvet kiolvasni is napokig tarthat, ha csak így vannak a listán, hosszú ideig változatlan a lista)

ha egyszerűen teljesíthető lépések vannak, akkor könnyű egy-egy lépést elvégezni és egymás után többet is sikerül kihúzni a listáról. az pedig nagyon ösztönző tud lenni, ha látod, hogyan fogynak a listán a teendők, mert látod, hogy "jé, egészen jól haladok, ma is mennyi mindent csináltam" ez pedig jóleső érzés, ami segít következő nap újult lendülettel belevágni.

(olyanok legyenek a listán, hogy "felhívni a tanulmányi osztályt, kitölteni a jelentkezési lapot, elolvasni az első fejezetet, kijegyzetelni a második fejezetet, megírni egy oldalt a beadandóból, stb.)

2020. nov. 4. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Utolso, koszonom szepen a hasznos es reszletes valaszod! Motivalo!:)
2020. nov. 4. 19:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!