Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit kell tennem hogy pszicholó...

Mit kell tennem hogy pszichológus lehessek?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretnék segíteni az embereknek és úgy érzem szívesen lennék pszichológus. Régebben orvos vagy sebész akartam lenni, de most ez kezdett el érdekelni. Emelt biológia szakon vagyok, és ha minden jól megy emelten érettségizek bioszból. Azt kérdezném, mire van még szükség a gimi alatt és után ahhoz hogy pszichológus lehessek. Egyetemen milyen ágazaton belül található? Mi a követelmény? És mennyi idő a képzés? Vagy bármi amit érdemes tudni róla. Előre is köszönöm a válaszokat.
2020. máj. 12. 00:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

10 év, hogy eltartsanak a szüleid és sok-sok pénz és kitartás, mert a lényegi része fizetős lesz.


Javaslatom: térj vissza az orvosi vonalra, hogy legyen miből megélned és 10 év tanulással ne bölcsész legyél, hanem orvos!


[link]

2020. máj. 12. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
26%

Az #1 válaszoló teljesen hibás, félrevezető és előítéletes választ adott, ne hallgass rá. Én ismerek több gyakorló pszichológust is, a valóság egészen más.


Először is: egyáltalán nem kell 10 év, hogy eltartsanak. A pszichológia alapképzés 3 év, a mesterképzés 2 év. Ha eléred a megfelelő pontszámokat a felvételiken, mindkettőt államilag támogatott képzésen meg lehet csinálni. Ha lelki problémás embereken szeretnél segíteni, ún. szupervízor felügyelete mellett akár azonnal magánpraxisba kezdhetsz végzés után, könnyebb eseteket elvállalhatsz. S már ekkortól jobban kereshetsz, mint egy kezdő orvos! Elkérhetsz óránként 8000 forintot kezdőként is, ami mondjuk havi 80 óra munkavégzéssel számolva 640 ezer forint/hó. Adózás és a helyiségbérlet kifizetése után is nálad marad nagyjából ennek a fele. (Nekem egy 30 éve praktizáló orvos ismerősöm sem keres ennyit, havi 200 óra kórházi munkával!) Közben levelezőn, munka mellett meg kell csinálnod a 4 éves klinikai szakpszichológus képzést, hogy komolyabb eseteket is vállalhass és önállóan, szupervízor nélkül dolgozhass. Ez tandíjas (200 ezer/félév), de ekkora jövedelemből ezt simán kifizeted. Egy gyakorlott klinikai szakpszichológus pedig óránként 10 ezret kap. Ha tehetséges vagy, ez biztos pálya, magas jövedelemmel, és nagyon sok hálás beteggel. Minden ötödik ember legalább egyszer az életében lelkibeteg lesz, a pszichoterápiák sokszor évekig tartanak, s ehhez képest van kb. 10 ezer praktizáló klinikai pszichológus az országban. A szükséglet pszichológusokra óriási.


A "bölcsészeket" lenéző szemléletről pedig annyit: a különböző pszichoterápiáknak alaposan kidolgozott protokolljuk van, hatékonyságukat pedig ugyanolyan tudományos alapossággal és metodikával ellenőrzik, mint az orvosi terápiákét! Aki a pszichoterápiát lenézi, kukkantson bele egyszer egy szakmai folyóiratba, s látni fogja egyrészt azt, hogy természettudományosan korrektek a publikációk, másrészt azt, hogy a terápiák bizonyítottan hatékonyak tudnak lenni (kontrollcsoporttal összehasonlítva), éppúgy, mint a gyógyszerek. Akkor pedig miért vetnénk meg őket?


Az eredeti kérdésre válaszolva: mindenekelőtt a 3 éves pszichológia alapképzésre kellene megpróbálnod bejutni valamelyik, lakhelyedhez közeli tudományegyetemen. Magasak a pontszámok (430 körül), nem könnyű. Nézd meg a felvi.hu-n, hogy milyen elfogadott érettségi tárgyakból van esélyed az elegendő pontot összegyűjteni, ezekre hajts rá. Sok sikert!

2020. máj. 12. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Első vagy egy orvostanhallgató lehet, akik szokás szerint lenézik a pszichológusokat; vagy egy csalódott pszichológus, akinek nem jött be az élet. De annyi igazsága azért csak van, hogy:

1) jobb orvosira és pszichiátriára menni, ez “magasabb rendű” képzés

2) tényleg 10 évet kell tanulnod

3) kicsit tényleg bölcsészes a magyar képzés, színvonalában sehol sincs egy vezető amerikai egyetem képzéséhez képest. De még mindig a jobb hazai képzések közé tartozik.


Az elhelyezkedés klinikai pszichológusként vagy terapeutaként annyira azért nem fényes, mint az utolsó írja, Magyarországon sajnos nincs kultúrája a pszichológushoz járásnak, pedig a lakosság 80%-ára ráférne. Pénzük sincs az embereknek annyi, hogy havi 60 ezret elköltsenek erre.

2020. máj. 12. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
#3: Próbáld meg egyszer egy nagyobb városban a magánpraxist folytató klinikai pszichológusokat körbetelefonálni. Legalább a kétharmaduk azt fogja mondani, hogy nincs egyetlen szabad időpontja sem a közeljövőben. Totálisan be vannak táblázva, de ez teljesen érthető. Gondolj bele: szokás szerinti heti egyszeri találkozással 25-nél több páciens nem fér bele egy pszichológus idejébe. Ez azt jelenti, hogy ha mondjuk egy 200 ezres nagyvárosban magánpraxist folytat 40 klinikai pszichológus (ami nagyságrendileg helyes), akkor egyszerre 1000 páciens a teljes kapacitásuk. Ha csak a helyi lakosság 20%-a, azaz 40 ezer ember tudja anyagilag megengedni magának a pszichológust, akkor hozzájuk képest az 1000 férőhely (2,5%) nem túl sok. Már egyetlen személyiségzavar-típus előfordulási gyakorisága is nagyobb ennél! Bőven van fizetőképes kereslet pszichológusokra, s ahogy a pszichológushoz járás társadalmilag egyre elfogadottabb lesz, s az emberek egyre inkább felismerik, hogy mennyit segíthet a pszichológia az életminőség javításában, erre a szolgáltatásra az igény egyre csak nőni fog.
2020. máj. 12. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Az #1 válaszoló teljesen hibás, félrevezető és előítéletes választ adott, ne hallgass rá.


Első vagyok, pszichológia alapszakon végzős, és hibás döntést hoztam. Ez nem előítélet, hanem tapasztalat! Ezért mondtam el, hogy más ne tévedjen, amikor azt hiszi, bármire megy ezen a pályán 5 év tanulással.

2020. máj. 12. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A klinikai pszichológus, akire te olyan bőszen hivatkozol, az 3 év alapképzés, 2 év mesterképzés, majd 4 év klinikai szakképzés (kórházi főállás kötelező) és + több száz óra gyakorlat, sajátélmény, stb. mire egyáltalán kiírhat egy telefonszámot, amit te olyan bőszen hivogathatsz! Hol is tartunk akkor években? Pénzben?
2020. máj. 12. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"A különböző pszichoterápiáknak alaposan kidolgozott protokolljuk van, hatékonyságukat pedig ugyanolyan tudományos alapossággal és metodikával ellenőrzik, mint az orvosi terápiákét!"


:DDDDDD Én is ezt hittem, amikor jelentkeztem. Jó látni, hogy más is naív. Majd felébredsz.

2020. máj. 12. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#6 Totálisan tévedsz. Ahogy említettem, a mesterképzés elvégzése után azonnal lehet szupervízorral magánpraxisba kezdeni, nekem több pszichológus ismerősöm csinálta ezt. Természetesen ekkor még nem hirdetheti magát klinikai szakpszichológusnak, csak egyszerűen pszichológusnak, és nem is vállalhat el bármilyen esetet, de még erre is hatalmas kereslet van. S mint mondtam, már ekkortól jól lehet keresni, óránként 7-8 ezret, sokkal jobban, mint egy kezdő orvos. A klinikai szakpszichológus képzés felvételijéhez valóban kell legalább egy félállás, de a munkahely és a képzés mellett tovább lehet a megkezdett magánpraxist folytatni. A pszichológusok a kórházi munkahelyükön a gyakorlatban legfeljebb 6 órákat dolgoznak, de a magánpraxisba egyébként is esténként jönnek a betegek. Elvállal délutánonként és esténként csak mondjuk napi 3 pácienst, így 5 nap alatt 15 ülésből keresett 120 ezer forintot, ami még adózás és költségek után után is jó plusz jövedelem. Ha pedig megvan a klinikai szakpszichológus vizsga, utána otthagyhatja az állását és lehet magánvállalkozó. Nagyon is jó választás ez a pálya, rugalmasságot ad. De persze kell hozzá tehetség is.
2020. máj. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#7: Jó nagy bakot lőttél ezzel a hozzászólásoddal. Láthatóan még nem mélyedtél el a pszichológiában, csupán elkezdted. Méghogy én fogok felébredni? Én ugyan nem vagyok klinikai pszichológus, de jó néhány ilyen végzettségű, praktizáló ismerősöm van, s régebben főiskolán tanítottam pszichológiát, így nem a hasamból beszélek, és végképp nem vagyok naiv. Látom, nem volt még a kezedben komoly pszichoterápiás szakfolyóirat, különben nem állítanád, hogy a pszichoterápiák nem tudományosan bevizsgáltak. Ha elolvasnál akár csak egyetlen komoly szaklapban egy pszichoterápia hatékonyságát vizsgáló cikket, rájönnél, hogy mekkorát tévedsz. Nyilván még csak a pszichológiai alapokat tanulgatod, azért gondolhatsz ilyet. A pszichoterápia komoly tudomány, de igazából az emprikus pszichológia egésze az. Kőkemény, rigorózus kutatási metodikát kell alkalmazni a kutatásokban, különben nem lehet cikkeket publikálni, nem fogadják el a közepes szaklapok sem. Ha nem volna tudomány a klinikai pszichológia, akkor a klinikai pszichológusokat nem a SOTE Általános Orvostudományi Karán képeznék - a karosszékes bölcsészkedést ők biztosan nem tűrnék.
2020. máj. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Elvállal délutánonként és esténként csak mondjuk napi 3 pácienst, így 5 nap alatt 15 ülésből keresett 120 ezer forintot, ami még adózás és költségek után után is jó plusz jövedelem."


Papíron. A valóságban délelőtt tanul, dolgozik, délután rendel, este meg összeesik. = se család, se semmi. A keresett pénzből még adózik, lakást és megélhetést fizet, de mindegy is, mert másra se ideje, se energiája nem lesz.


Most hagytam ott és jól tettem. A többi mese a jó megélhetésről nem izgat.

2020. máj. 12. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!