Biomérnöki diplomával is el tudok helyezkedni?
Aha, tehát ha jól értelmezem, akkor van gyógyszerkutatás, csak nagyon nehéz bekerülni, és előtte még dolgoznom kell sokat hasonló területen, hogy legyen tapasztalatom, illetve specializálódnom valamire, ugye?
Egyébként akkor kicsit átfogalmaznám a kérdést: A biomérnökivel is eltudok helyezkedni gyógyszergyártási területeken? Vagy azzal nem sok esélyem van, és inkább válasszam a vegyészmérnökit?
Kutatás fejlesztéshez tartozik az is, hogy pl. Egy lejárt licenceü originális gyógyszerhatóanyag előállítására kidolgoznak egy alternatív technológiát/szintézisutat, vagy keresnek egy alternatív mikroorganizmust, ami esetleg nagyobb mennyiségben termeli az adott hatóanyagot. Esetleg meglévő mikrobákat fejlesztenek különböző törzsfejlesztési módszerekkel, ami napjainkban már inkább a molekuláris biológiai alapú (gének kiütése, felerősítése, beültetése) , mintsem klasszikus (különböző mutagén ágensekkel való kezelés okozta véletlen, nem célzott mutáció. Biomérnökként a léptéknövelés is fontos terület, mert egy több 10-100 köbméteres bioreaktorban nem egyszuerű biztosítani azokat a körülményeket, amik pl egy 5 literes laboratóriumi, vagy 150 literes félüzemi fermentorban beállítottunk. És megegyező beállítások mellett biztos, hogy nem ugyan azokat a körülményeket kapjuk. Pl egy egyszerű példa, egy laboratóriumi fermentor keverőtengelye a megfelelő homogenizálás érdekében foroghat több 100 rpm-mel, de egy nagyobb méretű fermentorhoz nagyobb keverőtárcsa is tartotik és a nagyobb tárcsak jobban kever, vagyis elég alacsonyabb fordulatszám is. Nagyobb léptékben más a tápközeg raológiája is.
De igen ez inkább a fejlesztés része, mint a kutatásé, mindenesetre engem nagyon érdekel.
Szerintem ezek a dolgok egyre érdekesebbek lesznek. Debrecenben pl. a Richter biotechnológiai üzemében CHO (kínai hörcsög petefészek) sejtvonalakkal termeltetnek rekonbináns fehérjéket, amelyeket fel lehet használni esetleg még rák eleni gyógyszerként is. A rekombináns az azt jelenti, az adott sejtbe egy idegen dns szakaszt ültetnek be és arról késtül az előállítani kívánt fehérje. A termelő fermentorok csak pár száz literesek és a fermentáció végén csak pár kiló rekombináns fehérje keletkezik, aminek a fele még el is veszlik a tisztítás során, a kész végtermék pedig több száz millió forint értéket képvisel.
Pesten a Xellia gyógyszergyár pl vankomicin és egyéb antibiotikumokat gyárt fonalas gombák segítségével. Ugyancsak Pesten a GSK diftéria és tetanusz antitoxinokat állít elő szintén fermentációs módszerekkel.
Szóval arra próbáltam rávilágítani, hogy a biomérnökeség is nagyon érdekes és a gyógyszerfejlesztés is fontos és érdekes tud lenni, nem feltétlenül csak a kutatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!