Orvosi mellett mennyire fér bele a heti 20 óra diákmunka?
A Semmelweisre szeretnék járni ősztől orvosira. Viszonylag könnyen tanulok és motivációm is van. Zh és vizsgaidőszakot leszámítva belefér a heti 20 óra diákmunka?
A könnyen tanulásomra példa, hogy van egy kitüntetéses vegyészmérnök MSc diplomám a BME-ről. (Két év mérnöki munka után jöttem rá, hogy nem érdekel a mérnökség, csak apukám miatt akartam megcsinálni, mert nagyon szerette volna, ha mérnök lesz a lányából.) Igen, tudom, hogy 26 évesen nem a legideálisabb elkezdeni és azt is, hogy össz-vissz maradt 1 állami félévem az 5,5 éves mérnökképzés után.
Előre is köszi minden releváns választ a kérdésre, elsősorban személyes tapasztalatok érdekelnek, akik oda járnak.
Én első, másodévben nem próbálkoznék vele. Egyrészt eléggé kötött az órarended más képzésekhez képest, másrészt ekkor még van viszonylag sok évközi számonkérésed is, amikre azért évközben is tanulni kell. Harmadévtől, illetve főleg az után viszont már egy másik diploma is beleférne, nemhogy diákmunka. Addigra lesz egy jó alap élettan, patológia, belgyógy, farmakológia tudásod, amit az adott tantárgyra finomhangolva pár nap alatt vizsgaidőszakban meg lehet tanulni, mellette a szorgalmi időszakod tulajdonképpen szabad.
Csak az első évek alapos tanulása fontos ehhez, és én erre rászánnám az időt, mert később lesz óriási könnyebbség, másrészt meg ilyenkor sok több órás laborok, gyakorlatok vannak, amik meg tudják borítani a napod, és nehéz mellé diákmunkát is beilleszteni.
Szegedre járok, nem a Semmelweisre, de szerintem ebből a szempontból nem sok különbség van a kettő között. Ahogy az első válaszoló írta, szerintem első két évben (Szegeden pedig első három, itt jellemzően harmadévben kaszálják el az embereket) semmiképp nem fér bele. Egyrészt azért, mert orvosin egyáltalán nem olyan rugalmas az órarend, mint más szakokon. Itt nincs olyan, hogy felveszem hétfőtől szerdáig az összes órám, hogy utána legyen 4 szabadnapom. Nálunk csak a saját csoportodhoz lehetett felvenni mindent első három évben, egy előre megadott időpontra.
Másrészt itt nincs "ZH időszak". Konkrétan az egész szorgalmi időszak zh időszak, minden intézet tetszés szerinti időpontokban (van, amelyik pl minden héten) tart számonkérést. Első két évben a szorgalmi időszak harmadik hetétől kezdve kb hetente, kéthetente volt számonkérés valamiből, amire nekem, mint átlagos értelmi képességű embernek kellett egy hét, ha a nulláról kezdtem tanulni, de ha már előtte meghallgattam előadáson az anyagot, aztán átnéztem még egyszer otthon, akkor is jó 2-3 nap volt (órákra járás mellett) átolvasni egy-egy teszt előtt.
Nálunk volt pár ember, akik kénytelenek voltak dolgozni egyetem mellett (rendes munkahelyen, nem diákmunkán), egyikük sem jutott tovább a másodévnél. Vannak, akik bevállalják, hogy csúsznak éveket azért, hogy dolgozhassanak, de aki tényleg oda szeretné tenni magát és nem csak átvergődni akar valahogy, annak szerintem nem fér bele az alkalmi, nyári vagy hétvégi munkáknál több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!