Szerintetek gépészmérnök BSC-vel lenne rá esély pályakezdőként rögtön diploma után állást találni Németországban? Részletek a leírásban!
Érdemes ehhez a szakhoz MSC-t is választani, vagy tudja a tapasztalat hosszútávon pótolni? 25 éves vagyok, építőiparban dolgozom, magyar viszonylatban elég jó a fizetésem (többet keresek tudtommal, mint a legtöbb magyar gépészmérnök), viszont életveszélyes a munkám, ki vagyok kicsit ábrándulva az építőiparban jellemző embertípusoktól, mindig is értelmiségi szerettem volna lenni, nem érzem magam elég rafináltnak ehhez a világhoz, én szeretnék becsületesen, de jól megélni. Idehaza úgy látom, hogy a multik outsourcingja miatt ez nem lehetséges, nevetségesnek találom a 200 egynehányezres mérnöki fizetéseket. Van annyi tőkém már, hogy a tanulmányaimat meg tudjam finanszírozni. Szerintetek vágjak bele? 29,5 évesen lennék pályakezdő, a nyelvtudásommal sem lenne gond. Jól tudna esni egy-két élettörténet vagy biztatás, vélemény.
Előre is köszönöm!
Egyik komoly fenntartásom, hogy kint magyarként talán nehezebben boldogulnék, bár nem hinném, hogy ez az a közeg lenne, ahol a dolgos külföldit nagyon le akarnák húzni.
Fúúú tényleg nem akarok senkit az élettörténetemmel terhelni, de... A sztorihoz hozzátartozik, hogy kevés, de közeli barátom volt, gyakorlatilag kettő, az egyikkel annyira bírjuk egymást, hogy a sok kilométer is fenn tudná tartani a barátságunkat, a másik pedig úgy érzem elárult engem és kihasznált, így most jutottam egy olyan töréspontra is, hogy már semmi nem tart Magyarországon. Az építőipari munkát is vele közös vállalkozásban képzeltem el...
Gépészmérnökökből egész Európában hiány van. Tehát még kezdőként is jó esélyed volna állást találni BSc-vel is, feltéve persze, hogy folyékonyan beszéled a nyelvet és nem vagy válogatós abban, hogy milyen munkát kapsz, hiszen a jobb állásokat nagyobb eséllyel kapják helybeliek. A gond inkább az, hogy ismerősömtől tudom: ha egyedül mész ki Németországba, egyedül is maradsz. Ő három évet töltött kinn, és ezalatt egyetlen igazi jóbarátot sem talált. A német kultúra ugyanis bár nem kirekesztő, de nem is befogadó jellegű. Nem tapintatosak túlzottan a külföldiekkel, nem alkalmazkodnak hozzájuk, hanem elvárják, hogy lényegében válj németté, ha azt akarod, hogy befogadjanak. Legfeljebb laza, távoli barátságokat fogsz tudni kötni a munkahelyeden; s ha esténként hazaérsz munka után, bámulhatod a négy falat vagy a tévét. Ha pedig nagy ritkán meghívnak valahova társaságba, iszonyú erővel fogod érezni németek között, hogy nem vagy a társaság valódi része, hogy kívülálló vagy. Nem elég németül beszélni, németül kell a világot látni és gondolkodni, viselkedni is ahhoz, hogy beilleszkedj. Ez pedig irdatlan nehéz feladat, hiszen ahhoz, hogy átalakítsd magad, először kellene valaki német ember, aki ebben segít. Az pedig jó eséllyel nem lesz, ez tehát egy ördögi kör.
Jómagam nem Németországban, hanem Nagy-Britanniában éltem 5 évet egyedül, s ott ennél jobb a helyzet beilleszkedés szempontjából. A britek tapintatosabbak, figyelmesebbek, respektálják, hogy más kultúrából jöttél és nem várják el, hogy teljesen hasonulj hozzájuk ahhoz, hogy befogadjanak. Viszont az itthon hagyott barátokkal való kapcsolattartás terén el kell keserítselek: a táv-barátságok nagyjából 1-2 év után törvényszerűen ellaposodnak. Ha nincs vagy nagyon kevés a közös élmény, akkor egyre kevesebb mondanivalótok lesz egymásnak, egyre erőltetettebb lesz a kapcsolattartás. Egy időn túl már inkább kötelességből tartjátok majd a kapcsolatot, mint azért, mert fontosak vagytok egymásnak.
Összefoglalva tehát: ha egyedül mész ki Németországba, fel kell készülnöd a tartós elszigeteltségre és az itthoni barátaid elvesztésére is. Annak lesz a legnagyobb esélye, hogy remete-életet élsz majd. Sajnos még optimistán nézve is erősen kétesélyes, hogy odakinn majd találsz társat vagy jóbarátot. S hidd el: borzasztó nehéz a teljes magányt hosszú távon elviselni. Persze ha mondjuk 35 évesen megelégeled a dolgot, még mindig hazajöhetsz és kereshetsz munkát és társat itthon, de az ellaposodott vagy megszakadt barátságokat nem biztos, hogy újra tudod éleszteni már. A projekt tehát több szempontból is elég kockázatos, és azt tanácsolom, csak akkor vágj bele, ha nagyon sok erőt érzel magadban.
Azért a 200 valahány ezer az inkább Budapesten jellemző, vidéken nehezen kapod meg kezdő ként ezt a bért -> és ha meg is kapod valahol sajnos feketén.
Ha most jelentkezel, akkor már februárban elkezdhetnéd az MSc-t, nem is tudom hogyan jönne ki a 29 és fél éved.
Érdemes megcsinálni és igen is a Gépészmérnök MSc-t. Én sajnos nagy hibát követtem el, hogy a létesítménymérnöki MSc-t csináltam meg, mert jogosultságban 1 darabot ad a kamaránál pluszba és igazából vicc is volt a mester bár ahogy hallom sok helyen az.
Ha valami újat akarsz tanulni mesteren, akkor a BME-t csinálod nappalin(ott már kicsit "lazább" a képzés a hallottakból), ha csak a papír a cél és kevés plusz ismeret akkor bármelyik intézmény ami indít nappali vagy levelezős formában mestert.
Melyik szakirányt végezted, van valami elképzelés milyen szakirányon folytatnád tovább mesteren?
Én kint voltam fél évet Németországban, mint épületgépész és a következőt tudom mondani.
A nyelv az nagyon számít, tudnak a németek angolul de nem fognak veled úgy beszélni (nekem magyarok mondták el a feladatot). Te mérnök ként inkább csak konstruktőr/rajzoló CADmonkey leszel 2D/3D-ben. Elvárják, hogy dolgozz órákat(hétvégén is) amit persze kifizetnek, de na...
A német irodákban kevésbé érezni a feszültséget, tényleg rendesek az emberek. A fizetést kb. 3500-4500€ bruttóra lődd be, ilyen munkakörbe többet úgy sem fognak adni.
De biztos vagyok benne, hogy több cég, több terület, biztos vannak más munkahelyek is, én csak a "sajátomat" tudom. :)
Nem mindegy, hogy melyik tartományban vagy. München része nagyon drága és valószínű a fizetés is több de a megélhetés is, addig Berlin körül több dolog kevesebb/olcsóbb.
Az ismerősök szerzése rajtad áll, németben is vannak magyarok, facebook csoportok. :)
Tehát, a legfontosabb dolgok.
Levelezőn vagy nappalin csinálnád?
BSc JÓ esetben, csúszás nélkül 7 félév, MSc JÓ esetben csúszás nélkül 4 félév. A BSc alapvetően nehezebb, könnyebb megcsúszni, a mester már egy fokkal könnyebb és azt többen sikeresen végzik el időben, mint az alapképzést.
Melyik egyetemen vagy melyik szakirány érdekel?
Jól látom, hogy a kérdésben a SZIE van, mivel építőiparban dolgozol, akkor épületgépész szakirány érdekelne? Mert ha igen, akkor azt csak 3 helyen tanulhatod az országban, Budapest (BME), Debrecen (DE), Pécs (PTE). Az lehet, hogy a SZIE-n azt írják, hogy van ilyen szakirány, de egyrészt a tanárok mondták meg kerek perec, hogy ne válasszák a hallgatók azt a szakirányt, mert Ők nem akarják tanítani és oktatni a tantárgyakat meg, hogy elinduljon a szakirány. (mellesleg ott végeztem az MSc-t és tényleg borzalmas)
A levelezőt jobban preferálnám, de tartok tőle picit, hogy a munkaerőpiac (főleg az elején) nem tekinti ,,teljesértékű" diplomának.
Valóban, a SZIE tűnt legszimpibbnek számomra. BME-hez nem tudom lenne-e elég pontom. Van emelt matek érettségim, de a fizikám brutál gyenge lett és lehúzza, megpróbálok nem hinni azoknak a híreszteléseknek, hogy jobb színvonalú munkahelyeken tényleg néznék hol végzett az ember, legalábbis hírből a SZIE-ről kimondottan rosszakat nem hallottam még. Ha meg nem szükséges, pontnövelés miatt nem látom szükségét újraérettségizni valamelyik tárgyból.
Szakirányok terén (ha a SZIE-nél maradunk) a gépgyártó specializáció tűnik legszimpibbnek.
Sokat hallottam, hogy a közgazdaságtani ismeretek mennyire passzolnak egy gépész szakhoz, szeretek ,,pénzben" gondolkodni, a jövedelmemmel jól gazdálkodni és ésszerűen befektetni, talán az dukálna leginkább, ha ezt tudnám hasznosítani műszaki területen. Videojátékokban is a resource management volt mindig a kedvenc játékmechanikám. ^^
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!