Melyik szakot válasszam egyetemen?
Jövőre kezdem az egyetemet, ha minden jól megy és nem tudom eldönteni, hogy anyagtudományi vagy vegyészmérnöki szakot válasszak. Valaki aki ezekre jár és mesélne milyen, vagy tippeket adna melyiket érdemes választani?
Előre is köszönöm :)
Többtényezős a dolog, és amit megtanultam az egyetemen, tapasztalat, hogy nagyon nem mindegy, melyik egyetemre jársz. Pl Miskolcon anyagmérnök alapképzésen már rögtön lenne lehetőséged duálisra menni, mert több, mint 20 céggel is le van szerződve az egyetem. Így kapnál érte pénzt, lenne szakmai tapasztalatod, már meg lenne oldva a kötelező nyári szakmai gyakorlat és a diplomamunkád is (nem kéne helyet, tanárt, témát keresni, mert ebben a duális partner segít és lehetőséget biztosít). Viszont Debrecenben csak egy ilyen duális partner van, aki már nem is lesz, mert már Miskolcon is elindult a vegyészmérnök képzés. Láttam az ő tematikájukat, sokkal jobban megfogott, sok pénzt és időt öltek bele, vannak újabb és érdekesebb tárgyak is (Pl. a számítógépes kémia alapjai, a kémiai kutatás alapjai, anyagszerkezetten), amik nekünk nem voltak soha. Az egyik legnagyobb csalódás nekem Debrecennel kapcsolatban az volt, hogy mindenki hogy isteníti ezt a helyet, hogy ,,Debreceni Egyetem", a mi karunk viszont még mindig ugyanúgy néz ki, mint amikor megépítették, csúnya, régi, szegény, és nem kap pénzt. Az oktatás is elég régimódi, most ráadásul nagy felmondási hullám van és mennek elfele a jobbnál jobb oktatók, nagyon szomorú :( Kicsit régi könyvekből is tanítanak, nagyon sok a 60-es, 70-es években írt könyv, amiket már megvenni nem tudsz sehol XD Mondjuk nagyon magyar irodalma se van elvileg ennek a területnek, mert nem éri meg lefordítani, legalábbis ezt mondták. Amit meg észrevettem, hogy ha mégis találunk valami irodalmat, de az BME-s, akkor azt olyan nem létezőnek kezelik, vagy nem is tudom, hogy fogalmazzak. Szóval hogy én megtalálom online, le is lehet tölteni, nagyon király jegyzet, de ha a debreceniek is írtak valami hasonlót, akkor nyilván azt kell tanulni, a bme-s meg olyan, mintha nem is lenne.
,,Aki vegyészmérnök akar lenni, az Veszprémbe megy már Msc-re", mondogatták sokan. Hát igen. Pestről nem tudok nyilatkozni, biztos az is nagyon király, elvégre BME (csak szivatós).
Ha anyagmérnökire mész, ott is van kémiai technológia specializáció, vagyis gyakorlatilag már majdnem olyan, mintha vegyészmérnök lennél, legalábbis nekünk az üzemlátogatáson, ahol voltunk, vegyipari gyárban, az anyagmérnök és a vegyészmérnök ugyanazt csinálta. Máshol biztos nem, elvégre ilyen nanotechnológiai, kerámiai szakirányok is vannak, autóiparba is lehet vele menni, olyan többrétűbb.
Azért se mindegy, melyik egyetemre jársz, mert egy egyetem igyekszik elsősorban a helyi igényeket ellátni. Pl. nekünk Debrecenben Msc-n két specializáció közül lehetne választani: petrolkémiai vagy gyógyszeripari. Ezt is lehet duálisan csinálni, már több hallgatóval, mint Bsc-n. A petrolkémiai a MOL-ba, a gyógyszeripari a TEVA-ba képzi az embereket, de már a Borsodchem is eléggé magához akar minket vonzani. Míg ha Veszprémbe mennél, akkor meg biztos az ottani gyárakba képeznének ki titeket (nem tudom mi van ott). Ja és Veszprémben elvileg nagyon a folyamatirányításra van helyezve a hangsúly, ami nekem tetszete, mert itt imádtam :D Mérnökösebb, gondolkodósabb. A debreceni vegyészmérnököket vegyészekből képzik, szinte csak azt is látják bennünk. A bsc nem sok mindenre elég amúgy sem, csak technikusi szintet ad, olyan sokan elvégzik. Msc-vel már lehetsz laborvezető, blokkmérnök...orvoslátogató. De nem mérnök, nem nagyon. Én úgy látom, az anyagmérnöki az többrétű képzés, többféle dolgot tanít, nem csak a vegyiparra készít fel, legalábbis nemcsak a helyi vegyiparra.
A nyílt napok pedig csalókák. Amikor mi jöttünk, ilyenekkel csalogattal minket ide az itteni tanárok:
- ,,Mi nem fogunk bántani azért, ha nem 100%-osan pontosan dolgoztál. Ha a kitermelésed csak 20%-os, vagy a titrálásod nem 100%, akkor sem fogunk bántani. Az a lényeg, hogy tudd az elméleti hátterét, tudd, mit csinálsz." -> Az alkalmazott kémia intézeten kívül az összes labor egy nagy ***, ahol nincsenek normális felszerelések, minden labor előtt beugró, minden laboron ismeretlen, ráadásul azokat is úgy csinálják, hogy a végén az átlaghoz nézik az eltérést (mert hogy a technikus is hibázhat, aki beméri az anyagot). Így hiába dolgoztál 100% pontosan, ha a csoportátlagtól nagyon eltér, simán kaphatsz egyest is, és ezt még a mi tanáraink is mondták, hogy az ő idejükben is így volt. Nem beszélve arról, hogy mindent neked kell kifizetni, ha összetöröd....abban a régi laborban, ahol néha még nem is működnek a gépek. Vicc amúgy, hogy a mellettünk levő épületben tanulnak az orvosisok, akiknek csoda laborjaik vannak, minden új, mindenből van minden, automata centrifuga, automata pipetta stb, és használhatják is a hallgatók. Nekünk meg, akiknek tényleg fontos is lenne (mert az orvosok általában emberrekkel vannak, csak a kutató orvosok vannak laborban), nekünk meg az egész laborban van egy automata pipetta, azt se használhatjuk :D Na mindegy.
- ,,A bankárok után a vegyészmérnökök keresnek a legtöbbet a munkaerőpiacon" -> Lehet, hogy valamikor nagyon régen ez így volt, de most nem. Az is lehet, hogy Pesten még alapszakosként is többet is lehet keresni, láttam én már, hogy 410 ezret kaphat valaki nettóban bsc-vel valami laborban, de a vidéki valóság nem ez. Mindig kifaggattuk az emberkéket, amikor üzemlátogatáson voltunk: az egyik helyen egy kezdő msc-s bruttó 340-et kap, a másikon több éves tapasztalattal bruttó 400-at, a teváról meg senki nem mond semmi jót.
Amúgy, ha még meg tudod gondolni, én nem jönnék egyikre sem. Én is más msc-re akarok menni, mert sajnos a vegyészmérnököket nem kezelik igazi mérnökként. Nekem a mérnöki része tetszett a dolgoknak, reaktortervezés, vegyipari géptan, folyamatirányítás, ezekre mégis lesznek mindig emberek, akik jobbak benne: gépészmérnök és villamosmérnök. A vegyészmérnököket blokkmérnöknek, laborvezetőként, vegyészként szokták alkalmazni. Lehet egy richterben jobban fogsz keresni, mint a tevában, de ott meg mindig ott lesz a gyógyszerész, aki többet fog érni. Sokan, amikor elvégzik, elmennek még egy gazdasági szakra, vagy inkább gyógyszerészetire, hogy jobban tudjanak érvényesülni. Úgyhogy én eléggé csalódott vagyok ebben az egészben, főleg, hogy mindig is az élen voltam és rengeteget tanultam. Amúgy elvégezhető, mert rengeteg olyan évfolyamtársam van, aki csak úgy idejött, mert nem vették fel máshova, és kipuskázta az egészet. Abból persze megbukik, ahol ezt nem lehet, vagyis nem 3,5 év alatt fogja elvégezni, de egyszer elvégzi....
Ettől függetlenül itt is vannak zsenik, nem túl sok, de vannak (évfolyamonként 2-3 hallgató), akiken csodálkozunk, hogy mégis mit keresnek itt :D De itt vannak, vagyis aki nagyon odateszi magát, tényleg akarja, tényleg nagyon érdekli az egész, az az álma, hogy a MOL-nál vagy hasonló helyeken dolgozzon, biztos jobban meg fogják becsülni, mint aki 6,5 év alatt végezte el a 3,5 éves szakot és nem is érdekli. Vagyis na, ne add fel, én csak adtam egy képet. Ha van még kérdésed, tedd fel nyugodtan.
Ja és még: a miskolci egyetem is azt állítja az anyagmérnöki kézpéséről, hogy milyen királyul lehet vele keresni. Nézd meg a facebook oldalukon a kis videót, abban ilyen 500-600 ezres fizetéseket írnak. Több emberrel is beszélgettem, és a valóság inkább a nettó 150-200 között van, legalábbis Borsodban. Meg olyanról is hallottam, akinek már saját cége van, szellemi munka, és a tavalyi évi bevétele 180 millió volt, úgyhogy csak óvatosan kell kezelni ezeket az egyetemi hivogató dolgokat.
Én is nagyon gondolkodtam az anyagmérnökin, de ezt is sokan megbánják. Érdekesnek nagyon érdekes amúgy, csak sokszor nem elég. Az anyagvizsgálatot a gépészmérnökök is tanulják, az a diploma pedig többet ér. Olyanról is hallottam, hogy egy anyagmérnöknek már a cége fizette a gépészmérnöki diplomáját...de írd be nyugodtan gyakoriba, hogy melyik éri meg jobban, volt már pár ilyen kérdés, és egyértelműen a válasz a gépészmérnök. Már ha az anyagmérnökség olyan területe érdekel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!