Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Milyen az iskola Erdélyben és...

Milyen az iskola Erdélyben és a Felvidéken? Miben más mint Magyarországon?

Figyelt kérdés
Akár az ottani magyar vagy épp szlovák/román iskolára is értem.

2018. máj. 31. 16:32
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szlovákiában csak két hónap a nyári szünet. Július 1-től szeptember 1-ig tart. Nemzetiségi iskolákban napi egy órában tanulják a szlovákot. Egyes a legjobb, ötös a legrosszabb jegy. Kilenc éves az alapiskola.
2018. jún. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szlovákiában hasonló, mint Magyarországon. Kilenc év az általános iskola (amit itt alapiskolának hívnak), majd innen lehet továbbmenni gimnáziumba vagy szakközépiskolába.

Magyar gimikben kötelező érettségi tantárgyak: magyar nyelv és irodalom, szlovák nyelv és irodalom, egy idegennyelv, ezeken kívül még legalább egy tantárgyat ki kell választani. Felsőfokú érettségi nálunk nincs. Egyetemekre pedig nem pontokat kell gyűjteni, hanem felvételi van.

2018. jún. 2. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A szlovákiai tananyag el van csúsztatva kb. 1,5 ével..nem minden de pl. a matek.Később tanuljuk pl. a törteket... És hát a történelem is más ütemben halad. Minden nap van szlovák nyel és irodalo.Rengeteg a memoriter magyarból.10 évig vagy tanköteles...tehát 9 alapiskola + 1 év... 9.ben írunk egy éretségihez hasonló dolgozatot,de jóval könnyebbet...ezt monitornak hívják. A szünetek azok kb. Megegyeznek a Magyarországival, de a nyári szünet rövidebb 2 héttel és szeptember 1 még munkaszüneti nap.. tehát kicsit későb kezdődik a tanév.
2018. jún. 2. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
100%
én Erdélyben élek, magyar iskolába járok. itt is 9 év az általános, és plusz még 4 év az elméleti líceum/gimnázium. ha pedig szakiskolába mész tovább, akkor csak 3, és kapsz szakdiplomát. ha le is szeretnél érettségizni (még mindig a szakiskoláról beszélek), akkor vissza kell iratkoznod még egy évre. nyolcadik végén van egy országos vizsga (országos alatt azt értem, hogy a teljesen román anyanyelvűek is azt a tételt kapják, mint mi magyarok) románból, matekból és magyarból (a román iskolákban természetesen magyarból nem kell vizsgázni). ez a vizsga dönti el, hogy milyen suliba mész tovább. érettségizni általában románból mindenütt kell, de például, ha filológia osztályban vagy, nem kell matek érettségi. igazából az érettségi tárgyakat az dönti el, hogy milyen tagozaton vagy. 1-től, 10-ig van az osztályozás, és az 5-ös az átmenő jegy. oda már azért felét kell tudni... és első osztálytól kezdve tanuljuk a román nyelvet, heti 4 órában, nem idegen nyelvként kezelve, mint pl. az angolt. ugyebár abból csak 2 van, mégis mindenki jobban tud angolul:)
2018. jún. 2. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat .
2018. jún. 2. 22:58
 6/6 anonim ***** válasza:

Erdély:


10 osztály a kötelező.


1.-4. osztály: majdnem mindent egy tanítónő/tanítóbácsi tanít a gyerekeknek. A jegy igazából nem is jegy, hanem inkabb egy értékelés (FB= nagyon jó, B=jó, S=elégséges, I=elégtelen)


5.-8. osztály: külön van kb minden tantárgyra egy tanár. Bejön a rendes jegyrendszer. 1-es a legrosszab, 10-es a legjobb, de 4-essel még buksz, az 5-ös az átmenő. Dolgozatot írsz magyarból (ha magyar nyelvű oktatásban veszel részt, ez azt jelenti, hogy a pl a történelmet magyarul tanultad s volt külön magyar órád), románból és matekból. (1.-4.-ben csak felmérők voltak, a dolgzat viszont az egész féléves anyagból van)


8. végén van egy vizsga (román, magyar (fentebbi zárójel...), matek), ami alapjan majd bejutsz 9.-be egy iskolába. (de hozzászámolják az 5.-8.-os átlagot is)


9.-12. osztály (líceum): a jegyeknél nincs változás, de több dolgozatot írsz félév végén, attól függően, hogy milyen osztályban vagy (nekem természettudományok osztályban: főtantárgyak + kémia, biológia, fizika trióból kell válasszak 2-t). Szintén az osztály szerint érettségizel, s ha sikerült mehetsz egyetemre.


9.-11. osztály (szakiskola): javarészt elméleti órák vannak, de kell menj praktikázni, ami abból áll hogy XY helyen tanulod az adott szakot. Ha ezt elvégeszted van pl egy autószerelői diplomád. A szakiskolások kb egy hónappal tovább járnak iskolába, mint a licisek, de havolta kapnak 200 lejt, ha nincs igazolatlan hianyzásuk.

Szakiskola után vissza lehet iratkozni 11.-be (líceum, szaklíceum). Majd jársz még 2 évet s érettségi. (így összbe 13 évet jártál iskolába)


Érettségin:

román, magyar (ha magyar nyelvű oktatásban vettél részt, ez azt jelenti, hogy a pl a történelmet magyarul tanultad s volt külön magyar órád), matek/ történelem, kémia/ fizika/földrajz/ info/ biológia/ logika. (a pereknél még sok más lehetőség van, attól függően, hogy milyen osztályba jártál, de pl egy metek-infós matek érettségi nehezebb mint egy természettudományokos. Ha mindenből megvan az 5-ös és átlagban a 6-os, akkor átmentél. Ezeken kívül még kell egy nyelvből is érettségizni (amennyiben nincs nyelvvizsgád), meg számítástechnikából is (meg vallásból ha olyan az iskola), de ezek nem számolódnak bele az érettségi jegybe)

A román érettségi tétel a magyaroknak pont olyan mint a románoknak, anyanyelvi szintű.


Ez legalább is az, ahogy az én korosztályomnak volt/van az iskola (most megyek 12.-be). Ha kérdésed van írj :)

2019. júl. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!