Ha külföldön szeretnék tanulni, mit kell tennem?
Persze segítségre mindenkinek szűksége van. Akkor én biztos valami zseni vagyok.
Úgy őszintén, eszembe sem jutna a gyakorikerdesek.hu-t használni arra, hogy megkérdezem, Angliában hogy zajlik a felvételi eljárás.
Amikor eldöntöttem, hogy Angliában akarok továbbtanulni, így jártam el:
először volt ez a két oldal, ami baromi nagy segítségemre volt:
Nem sok infó van rajta, de egy alapot innen már megszerzel. Ugye az utóbbi blogon, amit linkeltem, nincs sok bejegyzés, de amennyi van, abból kiderül, hogy kell motivációs levél, referencia és érettségi 5 tárgyból, kivéve ha orvosira jelentkezel.
A határidő január 15, kivétel Oxford és Cambridge, ott október 15.
Szóval miután szereztem innen is-onnan is egy kis infót, felmentem az UCAS honalpjára, ahol olvasgattam. Konkrét elképzelés még nem volt. Azt azért megjegyzem, hogy én tavaly nyár óta ismerkedek az információkkal. Nyílván nem néztem minden nap, de azért már jó volt úgy kezdeni és befejezni a 11. osztályt, hogy be tudtam határolni az elképzeléseimet.
Persze egyetemet konkrétan most, a nyáron kezdtem nézegetni, ezt pedig úgy, hogy, beírtam a google-ba pl. French and English university top UK
A te esetedben ez Law University top UK vagy ilyesmi.
Érdemes innen kiindulni, már csak azért is, hogy tudd, milyen helyen áll az egyetem ahova jelentkezni akarsz. Szerintem egy top 20-ban lévő egyetemet nem hülyeség megcélozni, sőt, én top 10-est is fogok és nem azért, mert olyan zseni vagyok, hanem mert kint nem csak az számít, hogy hány pontod van (sőt, ez abszolút nem számít), hanem érdeklődnek irántad, mint ember.
Na szóval gondolom idáig eljutottál, habár nem tudom, milyen módszerrel, hogy, de mindenestre mindenképpen javaslom, hogy előbb az ún. top 20-at nézd végig, és ha azt látod, hogy nagyon esélytelen (amit kétlek), akkor menj lejjebb.
Szóval miután megvan az egyetem, felmész a honlapjukra, keresgélsz stb. Először ez sokáig tart, de hidd el, ha belejössz, kb. 5 perc alatt megszerzed a szűkséges információt, ami annyit jelent, hogy megnézed a szakot, a követelményeket, én még a karrier lehetőségekre is rá szoktam menni. Aztán megnézed még a nyelvvizsga követelmény, ami általában TOEFL, de kiírják, hogy ezzel egyenértékű is lehet, értsd: Cambridge vagy IELTS. Utóbbi nagyon hasonlít a TOEFL-re, míg a Cambridge azért sokban különbözik. De nézz utána!
Aztán, miután rájössz, hogy amit te tudni akarsz, ahhoz pont nincs semmi infó, így írsz nekeik emailt, hogy felvehesd velük a kontaktot. (Egyébként hasznos tipp: amit írnak követelménynek az A levels-ről, érettséginél is azt kérik emelten.) Az már más tészta, hogy sajnálatos módon nem igazán konyítanak ahhoz a kintiek, hogy nekünk milyen rendszerünk van. Én pl. még múlt héten küldtem egy mailt, hogy leírjam, pontosítsunk egymással, hogy miből fogok érettségizni és, hogy jó ez-e így, mire ma jött az email, amiben kb. ugyanaz állt, mint amit a honlapjukon is kiraknak. Szóval a lényeg, hogy ne veszítsd el a türelmet, mert rengeteg mailt kell váltani velük, de ez alap, még akkor is, ha minden tiszta és világos, mint a nap. (Ami azért ritka)
Azt nem írtam, de gondolom tudom, hogy 5 egyetemet jelölhetsz meg (érdemes is), UCAS-on keresztül megy a jelenzkezés. Az nem baj, ha a határidőig nincs meg minden vizsgád, úgy is előbb a personal statement érdekli majd őket. Ha az oké, akkor majd jön egy "offer", ha nem oké, akkor meg el leszel utasítva. Ugyanígy, ha ugyan megkaptad az ajánlatot, de mondjuk egy érettségid négyes lett, vagy ilyesmi. Amúgy kint Októberben kezdődik az egyetem, mivel a kintiek az A levels eredményüket ilyen tájt, nem tudom hány nap múlva fogják megtudni.
Erről jut eszembe: The student room - googleba írd be. Nagyon-de-nagyon hasznos oldal. Fórum is van, amivel valószínűleg jobban jársz, mint ezzel az oldallal.
A pontjaid, mint írtam, egyáltalán nem számítanak. Csak és kizárólag az érettségi eredményeid számítanak, amiknek viszont szín ötösnek kell lenni, legalábbis jó, ha annyi. Év végi jegy nincs. Nekik is van amúgy valami pontszámító rendszerük, de az nem olyan, mint a miénk és egyébként is az az A levels-re vonatkozik általában.
Azt kifelejtettem, hogy ha tetszik az personal statemented, de van bennük kétség, behívhatnak interjúra is, de az ritka, kivéve Oxford és Cambridge, ahol alap, de nem egy, hanem mondjuk a 3-4 interjú. Ott azért van hamarabb a határidő is.
Ja, igen. A jelentkezést nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, mert pl. az utolsó hajrában biztos zsúfolt a rendszer, a végén lesz valami galiba, stb. Plusz, minél hamarabb küldöd, annál hamarabb kapod meg a választ.
Remélem, kimerítő választ adtam. Ha van valami kérdésed, írhatsz nyugodtan. Ha tudok, segítek.
Ja, és personal statemented nagyon nagy alapossággal írd meg.
https://www.youtube.com/watch?v=5jQ3MJgdkJY
https://www.youtube.com/watch?v=17EPnhhHopE
Ez csak kettő a sok közül, de a többi sem mond újat egyébként (én már rengeteget megnéztem, és egy idő után nem lesz új a nap alatt). Mindenesetre az első nagyon-de-nagyon jól elmagyarázza. Még ráadásul a nő hozzáálássa, stílusa is tetszik. Kicsit hosszú, de megéri végignézni.
Sok sikert!
17/L
Oké, akkor még van elég időd nézelődni. Pont időben kezdted. :)
Most látom, hogy kétszer írtam be ugyanazt a linket. Erre gondoltam:
Plusz itt van még egy a skót felsőoktatásról is:
Skócián is megéri elgondolkozni, ott ingyenes az oktatás. Nem tudom, hogy jogi képzéseket mely egyetemek, milyen színvonalon kínálnak. Eleinte én is Skóciába készültem, de a szak, amit választottam, jobb Angliban. Ráadásul a diákhitel nagyon kedvező. Csak tandíjra fordítható, de csak diploma után kell elkezdened a törlesztést, és csak akkor, ha eleget keresel. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!