Mennyire számít az hogy hányassal érettségizek, ha Bécsben szeretnék egyetemre/fősulira járni?
Számít egyáltalán?
Nem tudom hogy mennek ezek a dolgok de nem vagyunk gazdagok és nem tudnánk fél milliókat fizetni félévente mint ahogy ez itt Magyarországon van jelenleg.
Tehát számít a tanulmányi eredmény?
Szia! A sok leírt hüyleség miatt: Bécsben az állami egyetemeken nincs felvételi (kivéve néhány szak pl. orvosi, pszichológia, média), elvileg bármiylen érettségivel felvesznek.
Azonban csak, hogy tudd, igaz amit előttem leírtak: ott sincs kolbászból a kerítés.
Egyrészt, 2012 őszétől a nagyobb egyetemek ismét bevezetik a tandíjat (TU, uni wien plusz néhány kisebb már bejelentette, WU gondolkodik).
Emellett a kinti megélhetés is alsó hangon 180ezer forint körül van. Szóval, ha nincs biztos anyagi háttér, akkor inkább ne vágj bele. Persze lehet mondani, hogy majd dolgozol, de az elején biztos, hogy nem fogsz.
Hogy miért? Mert az első szemeszteren/évben STEOP vizsgát kell raknod. Mivel nincs felvételi, ezzel szűrik az embereket. Ez egy nagyon nehéz vizsga, az ottaniaknak is 60%-a rögtön megbukik. És a rossz hír az, hogy itt ha ez nem sikerül, akkor nem az van, hogy nincs meg a tárgy, vagy esetleg a félév: ilyenkor ki vagy rúgva onnan.
Mivel az érettségi pontokon agyalsz, ezért gondolom, hogy a STEOP számodra nagyon veszélyes lenne (a magyarok kb. 80%-a esik ki az első félévben, és jön haza), aztán ott maradnál egy elveszett félévvel, és kidobott egymillával.
Német nyelvtudásod egyébként milyen?
Írj, ha valamire még kíváncsi vagy, én kint tanulok.
"de nem vagyunk gazdagok és nem tudnánk fél milliókat fizetni félévente"
Az értelmes végzettséget adó szakokon, amiket elvégezve tényleges álláslehetőségek is várnak, továbbra is vannak államilag finanszírozott helyek, a ponthatárok pedig bármelyik jobb képességű tanuló számára elérhetőek. A fentieken túl van egy csomó ösztöndíjas támogatás (pl. egyetemi ösztöndíj, köztársasági ösztöndíj, stb.), szociális támogatás (pl. Bursa Hungarica, egyetemi HÖK szociális segély, lakhatási támogatás), ami igénybe vehető. Plusz van diákhitel és diákmunka.
Mellesleg a tandíj sem fél millió, hacsak nem valamelyik alibi üzleti szakot akarod elvégezni angol nyelven, amit a gazdag szülők szerény képességű gyerekeinek találtak ki azért, hogy nekik is legyen diplomájuk. Szeptemberben kezdem levelezőn a jogot (másoddiplomás képzésként - eredetileg gyógyszerész vagyok), fél évente 180.000 Ft-ot kell fizetnem érte. Ez egy hónapra lebontva 30.000 Ft és mivel az órák hetente egy szombati napba vannak összesűrítve, így vígan lehet dolgozni mellette. Nappali tagozatos hallgatóknak szerintem még könnyebb dolguk van - ne mond azt, hogy a munka és a tanulás összeegyeztethetetlen, mert én is, meg még egy csomó orvos/gyógyszerész évfolyamtársam végig dolgoztunk az egyetem mellett, tényleg csak elhivatottság és kényszer kérdése az egész. Napi hat órában, leginkább éjjeli/éjszakai műszakban történő munkavégzéssel kivitelezhető, illetve ha tényleg szociálisan annyira rászoruló vagy, akkor a koli+ egyéb költségek kifizetésén, a tankönyvek megvásárlásán túl kb. havi nettó 30.000 Ft-od marad élni/szórakozni diákhitel felvétele nélkül, csak az egyetemtől és az önkormányzattól kapott támogatásból és/vagy segélyekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!