Egyesült Királyságban tanulni brexit után már felejtős?
Attól függ, hogy van-e már diplomád és posztgraduális képzésre akarsz menni, vagy nincs még diplomád és Angliában szeretnéd az első diplomádat megszerezni.
Posztgraduális ösztöndíjak (amelyek fedezik a tandíjat és még költőpénzt is kaphatsz) ugyanis számos brit egyetemen vannak, és ha közel kitűnő az itthon elvégzett tárgyaid eredménye és jó ajánlóleveleket viszel az itteni professzoraidtól, akkor megcsíphetsz egy ilyet.
Olyanoknak, akiknek még nincs diplomájuk, viszont ösztöndíjat (ha jól tudom) Angliában csak Oxford és Cambridge nyújt. Ez utóbbiakhoz azonban kitűnő érettségi és a szóbeli felvételin abszolút brillírozás kell, mert ezek csak kivételes tehetségeknek vannak fenntartva. Ha nem vagy ilyen, kár a gőzért (meg a repülőjegyért).
Általában nemcsak Angliában, hanem bárhol a világban az a trend, hogy ösztöndíjat szinte kizárólag csak posztgraduális hallgatóknak adnak. Az alapképzés költségeit mindenkinek magának kell állnia. Az ott mutatott kiváló teljesítmény jelenti a kaput a posztgraduális ösztöndíjakhoz.
#1 válaszoló voltam és látom, hogy néhányan lepontozták a válaszomat, pedig csak összefoglaltam a valós tényeket. Nem értem: valamit másképp tud valaki? Tud valaki konkrétan olyan ösztöndíj-lehetőségről, amiről én nem?
Én Angliában tanultam posztgraduális képzéseken két egyetemen is, posztgraduális ösztöndíjakkal, onnan tudom azokat a lehetőségeket és korlátokat, amiket leírtam; és tudtommal lényegében most is ugyanaz a helyzet. Egy ismerősöm középiskola után pályázott Oxfordba ösztöndíjra, de nem sikerült neki, pedig szuperintelligens volt. Tőle tudtam meg, hogy undergraduate kurzust külföldiek által is pályázható ösztöndíjjal csak Oxford és Cambridge hirdet meg. Nemcsak az egyetemek saját ösztöndíjait, hanem a British Council ösztöndíjait is továbbra is csak posztgraduális hallgatóknak hirdetik meg (kivéve Oxford és Cambridge említett, rendkívüli tehetségeknek fenntartott ösztöndíjait). Annyi változott csak, hogy most már (letelepedési státusszal nem rendelkező) külföldiek nem jogosultak a brit diákhitelre. Addig be sem iratkozhat egy brit egyetemre egy (letelepedési státusz nélküli) külföldi, amíg egy teljes évre előre ki nem fizeti a tandíjat.
Annyit tennék még hozzá, hogy hallgatói vízummal ugyan lehet legálisan heti 20 órát dolgozni, de az csak épphogy arra elég, hogy valaki a szállást és étkezést kitermelje. Diákmunkáért reálisan óránként 10-12 fontot kereshet valaki, ami tehát havonta kb. 800-1000 font. Ez csak egy olcsó albérleti vagy kollégiumi szobára, az utazásra és az étkezésre elég, többre nem. Arra senki ne számítson, hogy diákmunkáal ki tudja termelni az évi 9000 fontos tandíjat. S egyébként is mint mondtam, a tandíjat előre kell fizetni egy évre, nem is szólva a szállás kauciójáról, azaz kb. 5 millió Ft-ot ki kell vinni az elinduláshoz. Most már a repülőről leszállva nem is kaphat valaki hallgatói vízumot mindaddig, míg nem igazolja, hogy van a tandíjra fedezete. Turistaként pedig minden munkavégzés tilos, még az olyan önkéntes munka is, amiért csak természetbeni juttatás jár. (Ha lebuksz, a munkáltatót csillagászati pénzbüntetés sújtja, téged pedig 10 évre kiutasíthatnak az országból.)
Nagyon nehéz ösztöndíjat szerezni, a legtöbb egyetemen nincs is, vagy ha van akkor csak néhány helyre, de azokra is olyanok jelentkezhetnek akik árvák, harmadik világbeli országból érkeztek stb.
Szerintem túl vannak értékelve az angol egyetemek, de csak amiatt nem panaszkodom, mert itthon bárhova küldök CV-t, mindenhova behívnak interjúra, a legjobb helyekre is.
Kint tanultam, ha van kérdésed az ottani rendszerrel kapcsolatban, nyugodtan írj.
Annyit fűznék hozzá #3 válaszához, hogy széles skálán mozog a brit egyetemek színvonala. Vannak tényleg nagyon gyengék is, de szerintem egy ottani átlagos egyetem már (saját tapasztalataim szerint) jobb, mint nálunk a legjobbak. Én az ELTE-ről mentem ki posztgraduális képzésre egy közepesnek számító angliai egyetemre, s szerintem az oktatás átlagosan színvonalasabb volt, mint az ELTE-n. Ennek szerintem részben az az oka, hogy ott egy oktató heti óraszáma tipikusan 6-8, szemben az itthoni 12-16-al.
Egyébként azt könnyű megtudni, hogy közelítőleg mennyire jó egy brit egyetem. Keress rá például arra, hogy "Guardian University League Table", s egy viszonylag megbízható képet kaphatsz. Az erősebb egyetemeknek általában érdekük, hogy elszipkázzák egymástól a tehetséges posztgraduális hallgatókat, ezért jó néhánynak van saját, belső posztgraduális ösztöndíja. Ahova én jártam, ott kb. a posztgraduális hallgatók 10-15%-a volt ilyen ösztöndíjas. Egy ilyen ösztöndíj elnyeréséhez elsősorban nagyon jó ajánlólevelek kellenek volt oktatóidtól, akik agyba-főbe dícsérnek és tehetségesnek jellemeznek. Pusztán azzal, hogy kitűnő közeli tanulmányi eredményeid voltak az előző egyetemen, egy ilyen ösztöndíj-pályázaton nem rúgsz labdába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!