Csak engem idegesít fel a diákok nyelvvizsga ellenes tüntetése?
Tényleg azt látom, hogy nagyon is kevesen osztják a véleményemet, de nem értem miért. Mi olyan nehéz egy B2-es angol nyelvvizsgában?
12 évesen mindenféle magántanár nélkül tettem le az angol közepet. Utána a szüleim rossz anyagi helyzete ellenére is tudtam egy kis ideig magántanárhoz járni, 14 éves korom előtt meglett a felsőfokú. Igaz, nem vették meg nekem a legújabb Zarás kabátot és fesztiválon sem szórtam el 50 ezret, de köszöntem szépen, nem lettem emiatt kevesebb.
Aki nem képes egy B2 nyelvvizsgát letenni, az hogy akar egyetemre menni? Eleve kötelező a diplomához, könyebb egyetem alatt lenyelvizsgázni, mint gimiben? Hát nem hiszem.
Egyetemistaként ráadásul már tudom, hogy van mikor angolul van a tananyag, angolul tartják az előadást, vagy ha kutatómunkát végez valaki, az is angol nyelvű oldalakról lehetséges.
Csak az én gimimből kiindulva, ha órán kaptunk egy feladatot, akkor én gyorsan megcsináltam, a többiek meg lemásolták. Akkor meg miről beszelünk? Nem lehet hogy inkább a szorgalom hiánya áll a háttérben, nem pedig az oktatás alacsony színvonala?
Engem is idegesít. Szerintem is pont jó ez, hisz legalább az egyetem közben nem kell evvel foglalkoznod. Én még gimis vagyok, és pont nemrég letettem a nyelvvizsgát. Őszintén, kb. semmit sem készültem rá. :D
Szóval nem értem miért vannak ennyire oda érte. Mondjuk a legtöbb általános iskolában tényleg rossz a nyelvoktatás. Én is, ha nem megyek át nyolcosztályos gimibe, akkor tuti nem ment volna a nyelvvizsga... Általános iskolában leginkább csak szavakat tanultunk, ahogy több más általános iskolából jövő ismerősöm is.
Tudok olyan általános iskolát, ahol a gyerekek angolòràn hörcsögöt simogatnak. Nagyon kevés a nyelvtanàr és főleg az alkalmatlanok maradnak a pályán. Magyarul kommunikàlnak és nagyjából semmit nem tanulnak.
Amíg ilyenek a feltételek, addig nem jogos, hogy a kormány elvàrja, hogy tegyék le a nyelvvizsgàt.
Maga a nyelvvizsga nyilván nem egy agysebészet, sokan letettük már gond nélkül. De nem ezzel van a gond, hanem hogy nem készítenek fel rá iskolai kereteken belül.
Persze fel lehet készülni magantanarral meg otthon, de akkor mi a turonak kell bent dekkolni az iskolában?
Persze van kivétel, vannak jó iskolák és jó tanárok.
De egyre kevesebb, a legkevésbé sem vonzó a tanári pálya a fiataloknak. Ebből baj lesz.
Istenem ha fájna a hülyeség....
Nézz statisztikákat és azonnal kiderül, hogy sokkal-sokkal nagyobb azon emberek száma, akik nyelvvizsga nélkül jutnak be és az egyetemi évek alatt szerzik meg, mint azok, akik a nyelvvizsga hiánya miatt a rendszerben ragadnak. Durván egy 95-5%-os arányt fogsz látni.
Ergo, akkor most a 95%-nyi diákból, akik nyelvvizsga nélkül jutottak be, te kiszorítanál úgy durván 40-50%-ot. Akik pont abból fakadóan tudják az egyetemi lét alatt letenni a nyelvvizsgát, hogy felveszik a tempót, elkezdik használni a nyelvet (az általad felsorolt okokból is).
Na bumm... és még diploma sem kell hozzá.
Illetve ne csak magadból indulj ki, sok helyen a rossz anyagi helyzet nem azt jelenti, hogy "kis ideig mégis tudtam magántanárhoz járni", hanem azt, hogy 20.-ika van és már a hónap hátralévő részében csak kenyér és zsír van.
Problémás, hogy nincs rálátásod és nem veszed észre, hogy ez az intézkedés pont azokat a szakot vágja haza, akikre szükségünk van! AZ EÜ szakok, akikhez odatartoznak a mentőtisztek, ápolók.
Na már most, melyik ápolónak van szüksége az angol nyelvre vagy mentősnek? Egyiknek sem. Emellett oda azok mennek, akik profi szakemberek lesznek, de nem igazán akarnak szórakozni a magasabb bemeneti korlátokkal, amit pl. egy orvosi támaszt.
Ha voltál már eü szakok közelében tudhatnád, hogy a nyelvvizsga hiányának léte teljesen átlagos, durván a felvett hallgatók 70-80%-nak nincs nyelvvizsgája, csak a tanulmányaik alatt szerzik meg.
Na már most te olyan jónak gondolod az egészségügyet, hogy 1 nővért vagy mentőst is elengedj, csak azért, hogy megmutasd ki a Jani"?
Ebből látszik meg, hogy gyerek vagy még.. mivel nem tudod átfogóan nézni a képet és azt látni, hogy inkább legyen X millió extra kiadás, de cserébe olyan oldal stagnálhat (ami jobb, mintha nem romlana), ami nagyon fontos lesz az életedben. S nem fb-on kell majd sírni, hogy a haldokló anyucira-apucira rá sem néznek, mivel rajta kívül van 100 beteg és csak 2 nővér.
Az pedig fájni fog.. de majd nyugtasd magad, hogy legalább kellett nekik a nyelvvizsga és most nem lehetnek ott. Hú de jó neked.
6.-nak.
Bizony! De óvónő, alsós tanító, ilyen-olyan aktatologatók,...nekik is totál felesleges a nyelv.
Pár éve volt egy felmérés, miszerint a hazai nyelvvizsgások 85%-a (NYOLCVANÖT%!!!), soha nem használja a nyelvet a munkájához.
"soha nem használja a nyelvet a munkájához" - azt kellene már végre helyre tenni fejben, hogy elsősorban nem a munka miatt kell a nyelvtudás, hanem azért, mert diplomát adnak a kezébe!!! - ennek ugye azért jelentenie kellene valamit, mint ahogy régen jelentett is! Az "értelmiségi" szót már ki sem merem ejteni, mert a jelenlegi diplomások 95%-a NEM az, de még hiányérzete sincs miatta!
Persze, ha valaki csak szakbarbár akar lenni, az más, de annak találjanak ki valamilyen más képzési formát, és ne hívják egyetemnek!
Vissza kellene hozni az érettségi becsületét is, jelentősen csökkenteni kellene a felsőoktatási férőhelyek számát, vissza kellene állítani az osztatlan képzéseket, mellette pedig a főiskolákat!
Itt a tüntetés és a felháborodás nem a nyelvtanulás ellen van. Senki nem azt hirdeti, hogy a nyelvtudás az egy felesleges vagy haszontalan hülyeség lenne. Ha az elmúlt időben nem olvastam milliószor az " a nyelvtudás alap", "ma már mindenkinek kell tudnia legalább egy idegen nyelvet, hogy boldoguljon", "az angol világnyelv" mondatokat, akkor egyszer sem...a csapból is ez folyik. Valamint, ha valaki nyitott szemmel jár a világban, akkor maga is láthatja, hogy valóban sok álláshirdetésben elvárásként szerepel a nyelvvizsga vagy legalább a nyelvtudás, külföldi munkavállalásnál értelemszerűen egy alap dolog és ma már egyre nagyobb számban is mennek ki az emberek. Valamint persze, van ennek egy "hétköznapi" haszna is pl. külföldi nyaralásokon, internetes fórumokon jól jöhet a nyelvtudás, sokkal több információhoz férünk hozzá, könyveket olvashatunk eredeti nyelven, sorozatoknál sem kell várni a szinkronra és stb., stb. Én azt gondolom, hogy az ember személyiségét is gazdagítja, meglátszik a gondolkodásmódodon, betekintést nyerhetsz más kultúrákba és így tovább. Szerintem senki nem vitatja, hogy nyelveket tanulni és tudni az egy jó dolog, hiszen valóban az. Ezzel a törvénnyel sem az lenne a probléma, hogy a nyelvtudást fontosságára próbálja felhívni a figyelmet és szorgalmazza a nyelvvizsga megszerzését, hanem a módszer a probléma. Attól, hogy azt mondjuk, hogy mostantól kötelező a nyelvvizsga az egyetemi felvételihez, attól nem lesz több diáknak nyelvvizsgája.... Emiatt lehet kétségbe vonni a mögöttes jó szándékot és ezért kérdőjelezik meg a konkrét célját. Ugyanis, ha ezt bevezetik, akkor attól nem lesz automatikusan hatékonyabb a nyelvoktatás, nem lesznek automatikuson motiváltabbak diákok, nem lesz automatikusan több jól képzett nyelvtanár, ellenben kevesebben jutnak majd be az egyetemekre (akikkel amúgy ki tudja, hogy mi fog történni, mert egyáltalán nem törvényszerű, hogy ezek az emberek majd automatikusan átáramlanak a szakképzésbe és profi szakemberek lesznek, akikre oly nagy szükségünk van), ami én azt gondolom, hogy meg fog látszódni egy-két területen és gondolom nem lepődik meg senki olyan kifejezéseken, hogy pl. "pedagógus hiány" vagy mondhatnám az egészségügyet is. Szóval én azt gondolom, hogy nem a megfelelő módon nyúlnak hozzá a létező problémához, ami kb. olyan mintha strepsils szopogatós tablettával próbálnál segíteni egy combnyaktörést szenvedett emberen. Engem ez zavar és nem a diákok (szerintem jogos) tüntetése.
A másik számomra zavaró dolog pedig az, amit te is leírtál, hogy "hát mert otthon is lehet nyelvet tanulni". Igen, ez így van. Van rengeteg oktató anyag a neten, lehet venni könyveket is, lehet nézni filmeket idegen nyelven, olvasni is lehet idegen nyelvű tartalmakat, külföldi anyanyelvi beszélőkkel is lehet kommunikálni vagy el lehet menni tanfolyamokra, magántanárhoz. Ez így igaz. Ugyanakkor felmerül bennem a kérdés, hogy akkor mégis mi a jószagú atya úristennek járnak iskolába? Nem arról beszélek, hogy szükség van a szorgalomra, otthoni munkára és gyakorlásra, mert az kétségtelen és sosem lehet elég az iskolai órák látogatása, legyen szó bármilyen tantárgyról. Hanem arról beszélek, hogy ma már ott tartunk, hogy ha rossz a töritanárod és csak felolvassa a könyvet, de nem értesz meg vagy nem jegyzel meg semmit, akkor otthon próbáld meg megérteni és megtanulni magad, nézz videókat, olvass forrásokat stb...ha rossz a matektanárod, mert nem magyarázza el az anyagot és amúgy 30 embernek nem is tud egyszerre személyre szabottan segíteni, akkor oldd meg magad otthon, keress videókat youtubeon meg nézz fel matekingre stb...ha nincsen nyelvtanár a suliban, akkor valahogyan otthon próbálj meg tanulni, töltsd le a doulingót meg keress rá youtubeon nyelvleckékre stb., aztán majd talán menni fog és így tovább... Szóval lassan tényleg ott tartunk, hogy a gyerek azért jár iskolába, mert kötelező, ott elücsörög és otthon megtanítja magának. Lehet, hogy velem van a baj, de szerintem ez nem egy normális dolog. Tudom, hogy sokak szerint a diákok túlterheltsége is csak kamu és a középiskolai anyag is csak lepkefing, de szerintem egyáltalán nem várható el ez egy középiskolás diáktól, mert alapvetően az iskola feladata lenne az, hogy átadja és segítsen a gyereknek elsajátítani a szükséges tudást. Arról nem is beszélve, hogy a diákok is különböző családi háttérrel és képességekkel, készségekkel rendelkeznek. Lehetséges, hogy te ilyen nagyon pöpecül megoldottad a dolgot és már 12 évesen le tudtál nyelvvizsgázni, de attól még nem kell azt gondolni, hogy ez az átlagos és bárki képes lenne ugyanígy megtenni, mert nem. Az egy tök jó dolog, hogy mindenki vissza tud emlékezni a saját iskolás éveire, tényleg tanulságos és sokat lehet belőle tanulni, de meg kell érteni, hogy az csak egy darab példa a sok közül. Én is mondhatnám, hogy pl. nálunk sok amúgy jó tanuló és szorgalmas osztálytársamnak (akik most különbözőt egyetemeken tanulnak) még a B1-es középszintű érettségi is problémát okozott, nemhogy a nyelvvizsga. Hozhatnám példának az egyik szaktársamat, aki olyan iskolában tanult, ahol nem volt nyelvtanár 3 évig. Hozhatnám példának azt a barátnőmet is, akinek félig német a családja és akkor el tudja mondani, hogy a világ egyik legegyszerűbb dolga a német nyelvvizsga. Lehetne még ezt folytatni, de remélem átjön, hogy az emberek nem egyformák.
(és mondom ezt úgy, hogy nekem vannak nyelvvizsgáim és voltak is az érettségi előtt)
#6 ezzel az anyuci-apuci dumával nagyon mellélőttél, orvosnak tanulok. Egyáltalán hogy írhatsz ilyet egy ismeretlennek, csak mert nem egyezik a véleményetek? Én téged nem sértegettelek, nem személyeskedtem, te se tedd.
Ismerem milyen az a hónap végi zsíroskenyér, a szüleim 10 éve munkanélküliek, nem kell ezt tovább ragozni. Ha valaki akar, az meg tud tanulni angolul 12 év alatt, ha tudatosan készül az egyetemre. Az, hogy 70-80 %-nak nincs nyelvvizsgája egyetem előtt csak azt tükrözi, hogy eddig nem volt kötelező, egyetem alatt 95% megcsinálta, mert muszáj volt, pedig kicsit se könyebb megtanulni, csak mert ott már használni kell. Nem társalgás van, meg igeidők, hanem tudományos, nehéz szövegek, abból senki nem tanul meg angolul. Ha most kötelező lesz a felvételihez, akkor muszáj lesz megcsinálni és megcsinálják. Ismerek itt néhány orvosist, aki diploma előtt csinálta meg a nyelvvizsgát, ugyanúgy kellett nekik a felkészítő tanár vagy kurzus, amiért ugyanúgy fizetni kellett. Elmondásuk alapján is könyebb lett volna még gimnáziumban megcsinálni, ahol még hallottak is egy-két angol szót. Egy diplomás ápolónak vagy egy mentősnek sokkal nehezebb megpróbáltatásokkal kell szembenéznie, mint egy angol középfokú nyelvvizsga, legyen az a legkisebb bajuk. És igenis kell nekik a nyelv, már csak a terminológia miatt is, angol nyelvű tájékoztatót mellékelnek a gépekhez, mi van ha nem tud angolul? Volt egy cukormérős sztori, a mérésnél kiírta, hogy "Hi", amire azt hitték, hogy hibát jelent, holott angolul az a "high", azaz magas lett volna. Nem is mondom mi lett a beteggel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!