Jó ha így tanulok nyelvet vagy inkább ne sürgessem így magam?
Én a helyedben azt csinálnám, hogy amilyen témát vesztek, pl.: gyümölcsök-zöldségek, s nyilván nem veszitek az összes zöldség-gyümölcs nevét. Ezért ami hiányzik, annak nézz utána otthon. Tehát témakörönként keress a szótárból szavakat, s azokat tanuld meg.
Egy jó technika a szavak elsajátítására, ha minden új szóval 15 mondatot írsz. Ez lehet egyszerű mondat is, a lényeg, hogy a leírását gyakorolod, közben magadban mondod a szót (tehát a kiejtést is gyakorolod) és tudod, hogy mit jelent, mert te találod ki a mondatot, így a magyar jelentésével is tisztában leszel.
Sok sikert!De ne vidd túlzásba. Csak hasznos szavakat tanulj, ne kezd el a szótár elejéről az összeset sorban megtanulni.
Minek 50ezer szó? :S
Teljesen felesleges. Egyrészt elfelejted, ha nem ismétled -és egy idő után a mennyiség miatt nem is tudsz ismételni-.
Ráadásul hiába tanulod meg a szót, ha a szövegkörnyezetben nem tudod majd használni.
Egy átlagos ember nagyjából 3-4000 szót használ. Ez bővülhet természetesen a szakszavakkal, ami a munkája során használ.
De felsőfokú nyelvvizsgára 10ezer szó az ajánlott...
Szerintem ezt hülyeség csinálni, mert nem elég hatékony, ráadásul felejtesz is, és közel sem kell akkora szókincs.
Német nyelvű híreket olvass, és amit ott nem értesz azt kiszótárazod. Így a szövegez is szoksz, jobban fogsz rá emlékezni, ráadásul egy idő után szótáraznod sem kell nagyon, mert a passzív szókincsed is növekszik, plusz jobb leszel a "szó kitaláció" képességben is.
A szótárból való szómagolás csak a nyelvtanulás legelején értelmes ötlet, de ott is csak témacsoportonként. Célszerűbb jó német irodalmat olvasni és menet közben kiírni az ismeretlen szavakat.
Senki sem használ 10-20 ezer szónál többet. 50 ezer szóval a német szókincsed sokszorosa lenne a magyar szókincsednek. Az utóbbit a műveltséged, a gondolkodásod fejlettsége, a szaktudásod határozza meg. Ez azt jelentené, hogy olyan szavak tömegét "ismernéd", amiket nem tudnál használni semmire. A szépirodalomban is csak 20-30 ezer szót használnak, szakmákban 2-3 ezer szakszót az alapszókincsen felül.
A szókincsedet olvasással (nem újság, hanem könyv vagy szakfolyóirat) tudod bővíteni, és reálisabb célkitűzés a 10 ezer szó, mint az 50 ezer. Amúgy ha napi 25 szót megtanulsz a szótárból, ennek a felét egy éven belül elfelejted, másrészt amit nem tudsz alkalmazni, az olyan, mintha nem is tudnád. Nekem pl. angolból van egy 30-40 ezres, németből egy 10-20 ezres, spanyolból és franciából 5-10 ezres szókincsem, de most így hirtelen nem tudom felidézni, hogy mik a sütés, főzés szavai, vagy mik a ruhaanyagok nevei, vagy a fák, virágok nevei. Egyszerűen fogalmam sincs, mert a növények nem érdekelnek, nem szoktam főzni és a divat sem érdekel. Ha te mérnök leszel, akkor fölösleges lesz jogi kifejezésekkel tömni a fejedet, ha jogász leszel, akkor fölösleges lesz orvosiakkal stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!