Más is érzi úgy, hogy túl van kicsit lihegve a nyelvvizsgakérdés kis hazánkban?
nem, szerintem jogos elvárás a nyelvvizsga
más kérdés, hogy nem ezen múlik a tudásod, de jobban akkor se lehet lemérni és az nem elég ha azt mondod te jól beszélsz angolul, kell róla bizonyíték
az hogy mennyire igazságos, megint egy más kérdés
semmilyen vizsga nem teljesen az, hiszen lehet minden mást tudtál volna, csak rossz napod volt vagy egyetlen pont kellett volna, de senkit se fog érdekelni
felesleges emiatt felhúzni magad, tanulsz még és majd sikerül
egy középfokú meg még nem is nehéz, simán teljesíthető
és ha direkt nem adták meg azt az 1 pontot, mert több pénzt akarnak? lényegtelen hogy így van-e vagy sem, a helyzeteden nem segít (amúgy lehet tényleg jogos volt, ha neked nem sikerül, a te hibád, nagyobb tudással semmiképp se tudták volna megcsinálni)
szóval ne ezzel a kérdéssel szenvedj, készülj fel jobban és csináld meg
a többieknek meg igazuk van, előbb kellett volna megpróbálni vagy jobban felkészülni és akkor most nem lenne probléma
Utólag könnyű okosnak lenni.
Tisztelt utolsó: mivel ez az utolsó félévem az egyetemen, ezért nem tartottam jó ötletnek a vizsgaidőszakba, államvizsgába beletenni egy nyelvvizsgát. A lényegen ez nem változtat, mert már jelentkeztem az augusztusira. Ami gyerekjáték lesz mert nem kell 5-6 dologra koncentrálnom, hanem erre a fenomenális nyelvvizsgára.
A nyelvvizsgarendszerrel komoly problémák vannak, ilyen formában semmi értelme kötelezővé tenni. Ha a nyelvvizsga valóban a használható nyelvtudást mérné, akkor lenne értelme. Irreálisan drága is. Az egésznél az a gyanú merül fel, hogy jó üzlet, semmi több. És az emberek rá vannak kényszerítve, hogy nyelvvizsgázzanak, ha pl. diplomát szeretnének.
A legnagyobb gond az értelmetlen nyelvtanközpontúság. Ehelyett kommunikációközpontúságra volna szükség. A szóbelin nagyon lehúzhatják a pontjaidat, ha sok apró nyelvtani hibát vétesz, ez olyan nyelveknél, ahol nagyon bonyolult a nyelvtan (pl. németnél végződések), különösen jó lehetőség a jelölt lepontozására. Így előfordulhat, hogy aki valóban jól hazsnálja a nyelvet, jól kommunikál, de apró (egyébként nem zavaró) nyelvtani hibákat vét, megbukik. Aki meg elmond pár betanult sablonszöveget (nyelvtanilag helyesen), könnyen átmegy. Pedig utóbbi lehet, hogy meg sem tudna szólalni, ha a való életben kellene a nyelvet használnia. A szituációk szókincse is sokszor finoman szólva nem túl életszerű, a magnóhallgatásé főleg nem. Plusz néha még a hangminőség is hagy némi kívánnivalót. A speciális témák miatt pedig a nyelvvizsga sok mindennek mondható, de objektívnek semmiképpen. Ha valaki pl. pont abban a témában nem tud pár szót, amiről a magnó szól, könnyen elbukhat akkor is, ha amúgy jól tudja a nyelvet (az olyan központoknál, ahol a kérdésekre magyarul kell válaszolni, így ha nem ért 1-2 szót, nem fog tudni válaszolni). A "minden részfeladaton teljesíteni kell a minimumot" szabály további lehetőség az amúgy jó nyelvtudással rendelkező jelölt megbuktatására. Nyilván vannak korrekt vizsgák is, de sajnos sokszor nem ez a helyzet. És a rendszerben sok olyan hiba van, amely nem segíti sem az objektivitást, sem a korrektséget.
Írásbelin is néha elég speciális témák akadnak, nyelvvizsgák között is nagyok a különbségek (hiába validálják, valahogy mégis), ott is sokan a minimumszabály miatt buknak el. A minimum alá meg szintén könnyű lehet egy részfeladatban kerülni apró nyelvtani hibák miatt.
Tovább erősíti, hogy az egész az üzletről szól, hogy a nemzetközileg elismert nyelvvizsgák nagy részét (vagy egyiket sem) Magyarországon nem ismerik el, mivel a nemzetközi vizsgák egynyelvűek. Külföldön meg a hazait nem ismerik el. Így ha külföldre akarsz menni dolgozni, a magyar nyelvvizsga semmit sem ér. Ekkor viszont ismét felmerül a kérdés: mi értelme van? A nyelvtudás az, aminek értelme van. A nyelvvizsgának nincs (és ráadásul a nyelvtudást sem méri).
A nyelvvizsga akkor lenne jogos elvárás bármihez is, ha valóban a használható nyelvtudást mérné, de jelenleg nem ez a helyzet. És először a fenti problémákat kellett volna megoldani, utána kötelezővé tenni.
Pl. ha én most elmennék nyelvvizsgára anélkül, hogy célirányosan készülnék rá, valószínűleg megbuknék (talán még középfokon is), pedig napi szinten anyanyelviekkel társalgok, és dicsérni szokták, hogy jól beszélek, de én pl. észreveszem, hogy a folyékony beszéd és a jó kommunikáció sajnos gyakran nyelvteni hibákkal jár. A nyelvvizsga pedig ezt bünteti. Nyilván ha célirányosan arra készülnék, akkor nem lenne gond. De ha valaki tudja a nyelvet, akkor minden külön felkészülés nélkül is át kellene mennie a nyelvvizsgán, de külön célirányos felkészülés nélkül szinte lehetetlen. Az pedig a hasznos dolgoktól veszi el az időt (pl. a valódi nyelvtanulástól). És az emberek többsége észre sem veszi, hogy ez mennyire abszurd.
Korrekt válasz az utolsó előtti. Szépen megfogalmazta, az én véleményem is, szalonképesen!
Hétfőn átvettem a szóbeli bizonyítványom, de nem lettem nyugodtabb. Bosszant, hogy megint alá kell vessem magam ennek vizsgarendszernek.
Nekem is fél pont kellett volna, jött a fellebbezés, és persze nem volt semmi. :D
Tejútrendszeren kívűlre kívántam őket! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!