Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi értelme van a mesterséges...

Mi értelme van a mesterséges nyelveknek?

Figyelt kérdés
Eszperantó, interlingua, stb. Mi célból hozzák őket létre? Elérték/elérik e céljukat?

2014. nov. 16. 16:30
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az eszperantót eredetileg egy közvetítőnyelvnek hozták létre. Hogy ne az legyen, hogy valakinek az anyannyelve az adott nyelv, míg másnak úgy kell megtanulnia, vagyis hátrányban lesz, hanem mindenkinek úgy kelljen mgtanulnia. Egy ideig működött is, mert könnyen tanulható a nyelv, hamar megvan, mivel direkt úgy alkották meg, hogy ne legyen sok kivétel, felesleges szabály stb. Aztán viszont annyira elterjedt az angol használata, hogy inkább azt használják közvetítőnyelvként.
2014. nov. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én ebből írtam a szakdolgozatomat.


A történelem során több száz mesterséges nyelvet hoztak létre. Az alapelv az volt hogy "egységben az erő", azaz ha csak egy nyelv lenne a világon, akkor könnyebb lenne együttműködnie az embereknek.


A Gyűrűk urában és az Avatarban is van mesterséges nyelv. Ezeket szórakoztató célból hozták létre: szépen hangzik, misztikus eredete van, a történetetben lényeges tölt be.


Van egy harmadik csoport, az olyan nyelvek amit tudományos célból hoztak létre. Pl. a természetes nyelvekben mindig lehet olyan mondatokat megfogalmazni, aminek több jelentése lehet. (Pl. angolul a "Flying planes are dangerous.) Egy nyelvész megkérdezte: vajon lehet olyan nyelvet létrehozni, ahol egy mondat csak egy dolgot jelenthet? A kérdés nem olyan egyszerű, mint elsőre tűnik, de az az eredmény hogy igen, lehet.


Többnyire filozófusok és írók találták ki ezeket, igazán praktikus felhasználási területük és nagy elterjedtségük azonban nem volt soha és szerintem nem is lesz. A mesterséges nyelvek nem tudnak versenyezni a természetes nyelvekkel abban, hogy rengeteg tananyag érhető el és anyanyelvi beszélők vannak.

2014. nov. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelvt..


Ez a kérdés ihletet meg? :D

Én írtam. Hát hogy eléri-e az kétséges (politika és gazdaság miatt), bár 600 millióan értik az interlinguat előzetes tanulás nélkül. Illetve skandinávoknál tanítják előzetes nyelvként, mielőtt más nyelvbe fognak.

2014. nov. 16. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nos igen, elég volt meglátnom a főoldalon :D (bár ezen a témán már korábban is agyaltam).
2014. nov. 16. 17:50
 5/6 anonim válasza:

A #3 vagyok.


Én most kezdtem el intezívebben tanulni az angolt, és emiatt mert sok helyen nehéznek találom kezdtem el érdeklődni a könnyen tanulható mesterséges nyelvek iránt.

Ami a legérdekesebbnek, illetve hasznosnak, egyedi ötletnek tűnik tűnik az interlingua illetve a lojban.

Az utóbbi azért mert kevés - mindössze 1350 szót - tartalmaz ez azonban mindenre elég, egy logikai alapokon működő nyelv.

[link]


A kettő közül valamelyikkel járnánk a legjobban, közös nyelvnek.


Az eszperantó is egész logikus, de nem igazán tetszik a csengése, a lojban "szebb". Bár ez szubjektív.

Ha gondolod még írok linkeket, ha jobban érdekel a téma.

2014. nov. 16. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Bocs a wiki 1600 ír. Bár én úgy tudtam 1350 van...
2014. nov. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!