Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Olasz nyelv: a, da, in, al,...

Olasz nyelv: a, da, in, al, di, nella, dall' prepozíciókat mikor használjuk?

Figyelt kérdés
Elég, ha csak a leggyakoribb használatukat írjátok le. Főleg a da-t nem értem igazán, de a többivel is gondjaim vannak és keverem őket. Köszönöm szépen előre is!

2013. júl. 22. 22:51
 1/7 anonim ***** válasza:
Az "a" és az "al" (-ban, -ben,), az "in" és a "nella" (-ban, -ben), a "da" és a "dall'" (-tól, -től) ugyanazok, csak a második alakhoz hozzá van rakva a névelő (il, la). A di olyan, mint az angol "of".
2013. júl. 23. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

vannak jelentéseik általános esetben is, de ezek mind lehetnek valamely igéknek a vonzatai is. Így elég sokféle formában és helyen használjuk őket, amit ember nem lesz aki leír neked ide, mivel annyi van. De az általánost leírom:

a: ez nagyjából hasonló, mint az in. Általában -ba, -be, -ban, -ben a jelentése.

da: ez általában azt jelenti, hogy -tól, -től, -ból, -ből. A dall' is ugyan ez, csak összeolvad a névelővel.

in: -ba, -be, -ban, -ben és a nella is ugyan ez, csak szintén össze van olvadva a névelővel.

di: ez az egyik legsokféleképpen használtabb szó. Általában birtokos esetet fejez ki, mint pl az angolban az of.


Még a su és a per prepozíciók hiányoznak. Nézd meg ezt a táblázatot, itt jól össze van szedve. Bemutatja, hogy melyik névelővel hogyan olvad össze melyik prepozíció:

[link]

2013. júl. 23. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
a da jelenti még azt is hogy -hoz,-hez,-höz pl. ritornerò da te - visszatérek majd hozzád.
2013. júl. 23. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

3#

Szerintem ne zavarjuk be a kérdezőt, mert úgy látom még eléggé az elején jár a nyelvtanulásnak.

Ezért írtam hogy nagyon sokféle jelentésük van HA IGE UTÁN ÁLLNAK, mivel abban az esetben az ige miatt jelentik azt amit. Mint ahogy a Te példádban is a ritornare ige vonzataként -hoz, -hez, -höz jelentése is van a da-nak, de amúgy általánosságban -tól, -től, -ból, -ből. Ilyen szempontból a di prepozíciónak is fel lehet vázolni kb 50 jelentést, hiszen különböző igék után különböző jelentése van, de még önmagában is van vagy 7. Ezeket meg kell tanulni sajnos, nincs mese. De amúgy a da-nak is van még vagy 10 másik jelentése, ami szövegkörnyezettől függ. Szóval szerintem előbb érdemes megtanulni használni általános formában, aztán ahogy bővíti a szókincsét, úgy fogja egyre több jelentésben használni a prepozíciókat.

2013. júl. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4

#3 vagyok.

azért írtam le ezt, mert anno amikor elkezdtem tanulni az olaszt,fogalmam sem volt hogy a da prepozíció nemcsak azt jelenti hogy -tól,től,ból,ből, de csak ezeket a jelentéseit tanították. és amikor találkoztam ezzel a mondattal hogy ritornero' da te, akkor csak néztem hogy most ennek mi értelme,hogy visszatérek tőled....szóval gondoltam jó ha leírom,nem bekavarni akartam.

2013. júl. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Sziasztok. Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat!
2013. júl. 24. 16:01
 7/7 A kérdező kommentje:
Zöld kezecskéket elfelejtettem küldeni múltkor, úgyhogy most pótoltam.:) Köszönöm mindenkinek még egyszer!
2013. aug. 3. 20:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!