Melyik Skandináv (norvégia, svéd, dánia, esetleg finn) nyelvet legkönnyeb megtanulni?
2 norveg nyelvet hasznalnak...
a sved a legkonyebb es a leghasznalhatobb egesz skandinaviaban.
en jol beszelem,sajat tapasztalat.
Ne vegyétek úgy, hogy megkérdőjelezem a szavatokat, de ti ismeritek ezeket a nyelveket?
Mármint amelyekről nyilatkoztok.
Csak azért kérdezem, mert Magyarországon kevesen beszélik ezeket, itt pedig konkrét vélemények, sőt tények is elhangoztak.
Hogy hogy pont ezeket a nyelveket tanultátok? (Már aki nem kint él, tőlük kérdezem.)
És hol tanultátok Magyarországon? Gondolom nem sok helyen lehet.
Én egyetemen tanultam svédül (évente kb. 30-40-en kezdenek az ELTÉ-n svédet, kb. 10-10-en norvégot és dánt), diplomáztam is belőle.
A svéd egy elég könnyű nyelv, főleg ha az ember már rendelkezik germán nyelvtudással (német vagy angol nagy segítség). 2 év után már folyékonyan tudtam beszélgetni svédekkel, a 3. év végére olvasásban már szinte nem volt olyan, amit nem értettünk.
A norvégot hallásra is elég jól értem, a dánt nem nagyon, de írásban mindkettő 80%-osan olvasható. A dán kiejtése jóval nehezebb, a norvégé viszont egyszerűbb, mint a svédé, ugyanis nincs benne tonalitás.
A finn nem skandináv, hanem finnugor nyelv, arról nem tudok nyilatkozni.
A norvégoknál valóban két nyelv van, a bokmal és a nynorsk, a bokmal a hivatalosan használatos, tanítani is ezt tanítják, szóval ezen nem kell aggódni.
Ja, hogy te nem csak a nyelvet tanultad, hogy svéd szakon voltál az egyetemen.
Értem. Mondjuk úgy persze, hogy jól megtanultad, de azért ilyen szakot nagyon kevesen végeznek.
Munkát lehet vele kapni?
Külföldön dolgozom, más nyelvvel.
De egyébként lehet vele munkát kapni, legalább Budapesten több svéd cég is van, ahova rendszeresen keresnek kapcsolattartót, tolmácsot.
De egyébként nem kevesen végeznek, ha jól emlékszem a mi évfolyamunkból kb. 30 svédes végzett, és 5-10 dános, norvégos. Szóval ez évi szinten nem kevés!
De emellett manapság ezek a nyelvek elég népszerűek, magánúton vagy nyelviskolában is tanulhatóak. Pl. a svéd szakosok közül minden évben sokan tartanak magánórákat, tehát ilyen keretek között is van rá igény. Biztos vagyok benne, hogy a dánra, norvégra is van, csak alacsonyabb.
Válaszolva: nekem pl. hobbim a nyelvtanulás. A finn mellett azért választottam a norvégot, mert norvég nyelvtudással meg lehet érteni a dánokat és a svédeket és, de svéd nyelvtudással a dánt nem, és fordítva sem. Ezt nem én találtam ki, de elég sok ember igazolja is.
A lényeg, hogy norvég nyelvtudással tudok a térségben a legtöbb emberrel beszélni. Abszolút megtanulható amúgy akármelyik skandináv nyelv autodidakta módon is. A finn is, csak jóval hosszabb idő alatt...
Nos, pontosan csak ez a kérdésed, akkor a svédet. De nem azért, mert az lenne ezek közül a legkönnyebb nyelv. Hanem inkább a hozzáférhetősége miatt.
Mindent összevetve a norvég talán valamivel könnyebb.
A finnből áll a legbővebb tananyag rendelkezésre magyar nyelven ahhoz, hogy valóban megtanuld a nyelvet. Több a szabály és eleinte úgy tűnik, hogy vért izzadsz, viszont ahogy azon túljutsz, utána nagyon egyszerűvé válik, és annyira hasonlít a logikája a magyarra, hogy egy élmény lesz a további finn tanulás az alapszint elsajátítása után.
A skandinávokról az ellenkezője mondható el. Hamar eljutsz egy középfokú társalgási szintig, utána viszont, továbbhaladni, hogy pontosan beszélj (mondjuk egy munkahelyen), az sokkal nehezebb, mert onnantól jön ki, hogy nagyon eltér a logikája a magyartól és nincsenek is ezek a különbségek összeszedve semmilyen tankönyvben.
A 13.-nak most válaszolok. Nekem a nyelvek az egyik hobbim. Emiatt is látogatok itt időnként a nyelvtanulás topikba az oldalon. Többféle nyelvet szoktam tanulmányozni. A svéd, norvég, dán nyelvtant is sokat tanulmányoztam már. Ez nem egyenlő azzal, hogy beszélem ezeket a nyelveket. Átfogó képem van ezekről a nyelvekről. Írásban a dánt és a norvégot nagyon nehéz megkülönböztetni. Van pár szempont, ami alapján kiszűrhető, melyik nyelv az, de pl. használati utasítások szövegéről és egyéb feliratokból képtelen vagyok rájönni, dánul vagy norvégul vannak-e.
Melyik a legkönnyebb? Nyelvtan szempontjából a dánban az lehet nehezebb, hogy múlt időben két segédige lehet. A norvégban és a svédben nincs ilyen, ott mindig a "birtokolni" igét használják, a létigét csak a dán. Amennyire én tudom, más ilyen jellegzetesség a nyelvtanban, mely nehezebbé tenné az egyik nyelvet a többi kettőnél, nincs. Hacsak nem a nőnem a norvégban. De majd aki jobban ért hozzá, helyesbít. A kiejtés külön téma még, magyar anyanyelvű számára a dán kiejtés eléggé nehéz.
A svéd talán a legkönnyebb.
A finn nem skandináv nyelv, csak arrafelé beszélik, de biztosan nem könnyebb a másik három nyelvnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!