Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Luxemburgban franciául,...

Luxemburgban franciául, németül vagy luxemburgiul beszélnek?

Figyelt kérdés
Ha luxemburgiul, az milyen nyelv? Valahol Budapesten lehet ilyet tanulni?

2013. máj. 1. 14:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Olyan nincs, hogy luxemburgi nyelv. Franciául biztosan beszélnek, és azt hiszem a másik anyanyelv az a német. Természetesen annyiban más az eredeti franciától és némettől, hogy kicsit más az akcentus (esetleg néhány kifejezés is), mint például Belgiumban. Tehát ennyiben beszélhetünk "luxemburgi"-ról, de az attól még nem egy külön nyelv.
2013. máj. 1. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Úgy tudom van "Letzelburgisch"
2013. máj. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
81%

A "Letzelburgisch" a népnyelv

(Hivatalos nyelv nyilván valami más)

Gondolom a francia

2013. máj. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
72%

Nézd meg itt, ha tényleg érdekel:


[link]

2013. máj. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
22%

Jó, most ezt nevezhetjük "luxemburgi nyelv"-nek (ezek szerint nevezik is), de attól még szerintem h*lyeség. Ez nem annyira egy külön nyelv, sokkal inkább a német egy "alfaja", egy dialektus, keverve a franciával.

Úgyhogy ezt szerintem külön nem is tanítják Budapesten (meg máshol se, legalábbis Magyarországon). Szóval szerintem nyelviskolában külön nem fogod tudni megtanulni ezt az "egyveleg-nyelvet", csak akkor tudnád, ha olyan nyelvterületre mennél, ahol beszélik. Legalábbis szerintem.. persze azért neten utána tudsz nézni, mondjuk úgy, hogy "luxemburgi nyelv oktatása Budapesten" vagy valahogy hasonlóképp. :)

2013. máj. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Van luxemburgi nyelv. Újabb bizonyíték:

'Luxemburgban három hivatalos nyelv van: a francia, a német és a luxemburgi. A közoktatás során mindhárom nyelven tanulnak a diákok különféle tantárgyakat'

[link]

2013. máj. 1. 20:09
 7/12 anonim ***** válasza:
20%

Én nem azt cáfoltam az előző válaszomban, hogy nincs luxemburgi nyelv, csak nyelvészetileg mentem bele kicsit. :)

Legalábbis az én véleményemet írtam le.

De az, hogy luxemburgit tudsz-e tanulni vagy sem, abban nem vagyok biztos. Szerintem külön nem oktatják itt, vagy ha netán mégis, akkor is nehézkesebb a megoldása szerintem. Mármint ami a tankönyvet illeti, az biztos. De nézz utána interneten. :)

2013. máj. 1. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"2010-ben a lakosság 43,1%-a külföldi volt (összesen 216 400 fő). A külföldiek közül a legnagyobb arányban a portugálok (79 800 fő, 15,9%), franciák (29 700 fő, 6%), olaszok (18 200 fő, 3,6%), belgák (16 700, 3,3%) és németek (12 000 fő, 2,4%) vannak jelen az országban.f [2].

Nemzetiségre való tekintet nélkül a lakosság 77%-a beszéli a luxemburgit anyanyelvi szinten, 13% pedig második nyelvként. A francia nyelv esetében ez 6% és 90%, a német esetében 4% és 88%, az angol esetében 1% és 60%."


[link]


Voltam Luxembourgban kb. négy évvel ezelőtt. Hivatalokban, üzletekben és a lakosság körében is remekül boldogultam a francia nyelvvel, amit kivétel nélkül mindenki megértett.

A fönti linkből egyébként világosan kitetszik, hogy VAN luxemburgi nyelv.


Még egy érdekes link:


"Luxemburgban három hivatalos nyelv van: a francia, a német és a luxemburgi. A közoktatás során mindhárom nyelven tanulnak a diákok különféle tantárgyakat, s az angol tanítását is korán kezdik. Ennek megfelelően az országban a földművesek vagy a takarítónők is alapból beszélnek három-négy nyelvet."


[link]


Hiába kerestem azonban a neten magyarországi nyelvtanulási legetőséget a luxemburgi nyelvre, nem találtam sehol...


"

2013. máj. 2. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

*lehetőséget.


Bocsánat, kedves 6. válaszoló, most látom, hogy te is ezt a kinket adtad meg!

2013. máj. 2. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Vagyis leginkább francia -
2016. aug. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!