Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mért van az, hogy sokan azért...

Mért van az, hogy sokan azért nem tudnak lediplomázni, mert nem képesek a főiskola/egyetem alatt egy középfokú nyelvvizsgát sem összehozni?

Figyelt kérdés
Ne haragudjon, akit ez érint, de nagyon gáznak tartom, hogy még van ilyen.
2009. szept. 8. 13:48
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Szeretném bemásolni egy másik topic kommentjét, mert ennél jobban nem is lehetne összefoglalni a lényeget:

"Felső tagozattól kezdve mindenhol van nyelvoktatás, az 4 év, gimi szintén 4 év, főiskola minimum 3 év. Namost nem hiszem el, hogy aki képes a főiskolát elvégezni, az nem képes 11 év nyelvtanulás után egy középfokút letenni. Az egyszerűen lusta, és nézelődni járt nyelvórára. Mitől nehezebb nyelvet tanulni, mint történelmet?"


Az utolsóra reagálva pedig csak annyi, hogy a tanulás az államnak és a szüleinknek is Befektetés. Mért tőlünk félted az adódat, ugye tudod, hogy annak nagy részét kik miatt fizetjük?

Bárhogyan alakulhat az életed, és lehet, hogy egyszer még az én adóm is hozzásegít ahhoz, hogy ne halj éhen. Igen, ezek szélsőséges esetek, de hamar odakerül az ember, ezért csak egy kis tisztelet legyen már az emberek között egymás felé.

2009. szept. 9. 08:30
 12/19 anonim ***** válasza:
53%

Tudod, én irigylem azokat, akiknek csak egy középfokú nyelvvizsgát kell letenniük. Vannak szakok, ahol kérik a szakmai nelvvizsgát, és van ahol felsőfokot is..

Tudom, én választottam, de had döntsem már el mikor teszem le! A saját dolgom, hogy mikor kapom kézhez a diplomámat! És nem az eszem kevés, hanem az időm! Rengeteget tanulok, hogy meglegyen az ösztöndíj, abból pedig fizessem a magántanárt és a vizsgát, mert tudod nem adják ingyen..

Az okos orvosoknak (mondjuk ők magolnak eleget) meg jogászoknak elé eg általános C, ami ugye emeltszintű nyelv érettségivel megszerezető.. És ők az értelmiség. Van igazság szerinted?

Nekünk meg marad a szakmai és a felsőfok, de az már megvan :)

2009. szept. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Bár alapjában véve egyetértek a kérdés feltevőjével, annyit még felvetnék, hogy sajnos a tanárokon is múlik a dolog :S


Ismerek olyan embereket (sajnos nem is egyet), akik mind általános iskolában, mind gimnáziumban nagyon gyér nyelvtanárokat fogtak ki... és még ha akartak volna, sem tudtak volna komoly eredményeket elérni, mint például nyelvvizsga vagy hasonlók. Azt pedig szintén megértem, hogy van, akinek egyetem mellett már csak nehezen és ritkán van ideje nyelvtanulásra.


Ettől függetlenül mindent lehet, csak akarni kell ;) Aki nagyon elszánt, és igazán akarja azt a diplomát, az úgyis átverekszi magát a szükséges nyelvvizsgá(ko)n, aki meg túl lusta, vagy trehány etc. ahhoz, hogy megszerezze, vessen magára. :)

2009. szept. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat:)


Az én szakomon is felsőfok az elvárt, de ez egy nyelvi szakon teljesen érthető.


Igazatok van, belefoglalhattam volna a kérdésbe, hogy megértem a tanulási nehézséggel küzdőket, és azokat is, akik alacsony szintű oktatásban részesültek.

Ettől független azt tapasztalom, hogy rengeteg esetben nem ezen múlik, hanem mert elvannak az emberkék, majd lesz valami alapon, és emellett túlzottnak tartják a középfok c-t. Pedig gondoljatok bele: pl. ha külföldi delegáció érkezik a munkahelyükre, hogyan fognak megszólalni? Hogyan fognak tapasztalatot cserélni?

Sztem a széleslátáshoz alapvető egy idegen nyelv ismerete, a mai világban ez nagyonis elvárható.

2009. szept. 10. 21:46
 15/19 anonim ***** válasza:
61%

Szia!

Alapvetően részben egyet értek veled, DE!

Nem tartom fair-nek azt, hogy valakinek a szakmai hozzáértését egy nyelvvizsga megléte határozza meg. Az építészmérnök jobb házakat tud majd tőle tervezni? A villamosmérnök jobb elektromos rendszert tud tőle létrehozni? Nem hinném.

Baromira jó, hogy abból indulsz ki, hogy nappali képzésen van idegen nyelv oktatás, csak egy dolgot felejtesz el. Van levelező és távoktatás is, ahol a többség nem azért jár "esti suliba", mert nappal henyél, hanem mert nappal melózik. És a legritkább esetben önszántából jár főiskolára/egyetemre, hiába van ötezer év szakmai tapasztalata a munkahelye kitalálta, hogy felsőfokú végzettség kell a státuszához.

Többek között az én férjemnek sincs ezért még a kezében a diplomája: örült, hogy távoktatáson meg tudta csinálni a sulit, az alatt a 4 év alatt nem tudott még arra is áldozni (sem pénzt, sem időt), hogy még nyelvet is tanuljon.


És mert nagyon bántja a szememet: a "mért" és a "miért" közötti különbségnek nézz utána!

2009. szept. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Mért és miért közti különbségre reagálva: szerintem nézzen inkább utána Ön, tudja egyetemi magyartanár vagyok, és tudok írni.
2009. szept. 17. 11:59
 17/19 anonim ***** válasza:
69%

"egyetemi magyartanár vagyok"

Tehát nyelv a szakterülete. Nyilván Ön sem érezné jogosnak, ha egy tök más tudományból kellene számot adnia tudásáról. Nyilván Ön sem rajongna érte, ha pl. biológiából, kémiából, matematikából vagy informatikából kellene vizsgáznia ahhoz, hogy megkapja a diplomáját. Mindezt olyan szinten, ami hozzávetőlegesen megfelel egy középfokú nyelvvizsga szintjének.

Na látja, ezért mer háborogni a matematikatanár, a vegyész, stb., amikor ezen múlik a diplomája.

Köszönöm, de engem inkább olyan orvos műtsön, aki az anatómiában van otthon, mintsem a spanyol nyelvtanban.

2009. szept. 18. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Senki nem gondolt szélsőségekre. Mindenki maga dönti el, melyik nyelvből nyelvvizsgázik. De igenis nagyon fontos, hogy legalább egy nyelvet jól beszéljen a matematikatanár és az orvos is.
2010. nov. 23. 10:57
 19/19 anonim válasza:

Milyen az az "egyetemi magyartanár"?


A kérdésre is válaszolva:

Sokan nem részesülnek megfelelő oktatásban sem az általánosban, sem később. Én végig szenvedtem a gimnáziumi angol órákat, mert kétféle csoportba osztottak minket: egy, akik mukkanni sem tudtak (ők voltak kb. 13-an), és mi, akik legalább annyit tudtunk, hogy I'm, You're, stb. (mi is kb. 13-an), azonban ebben a csoportban volt több olyan is, aki szerencsés lévén az általánosban már - mert jó volt a tanára, emelt óraszám, stb. - eljutott a középfokúra, vagy közel ahhoz. Minden egyes óra gyomorgörcs volt számomra, mert a tanár nem volt képe differenciálni, és eleve olyan dolgokat alapnak vett, amiről halvány lila gőzöm sem volt. Magántanárra nem nagyon futotta, és hiába tanultam otthon, a lemaradásom nagy lett. Személyesen odamentem hozzá, sőt Édesanyámat minden egyes fogadóórára beküldtem, hogy kérjen át a gyengébb csoportba, de a válasz az volt, hogy nem lehet, mert ott már túl sokan lennénk.


Persze, ez csak egyedi példa, de nem segített. Elvileg a tanár azért van, hogy tudjon különbséget is tenni, mégsem vette hozzá a fáradságot.


Ezután elvégeztem egy egyéves idegenforgalmi iskolát, ahol a tanár remek volt és minden a helyére került. Fél év alatt - és persze módszeres tanítással - ,sok saját munkával, de eljutottam a középfokra.


Viszont, azt gondolom, hogy önmagában a nyelvvizsga lótúró. Most már 10 éve megvan a bizonyítványom, és annak ellenére, hogy használom a munkahelyemen, visszafejlődöm.


Ráadásul a nyelvvizsga önmagában nem fokmérő, nem lesz tőle se jobb szakember, se semmi. Ráadásul, ha lefordítom az angol cikkeket, és azokból hozom össze a szakdogámat, az miben különbözik attól, ha a magyar cikkekkel csinálom ugyanezt?

2012. jan. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!