Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki, aki tud eszperantóul,...

Valaki, aki tud eszperantóul, a megengedő igéket hogy kell képezni?

Figyelt kérdés
Először az -ebl jutott eszembe, de azzal szerintem nem lehet igét.
2012. aug. 27. 16:19
 1/8 anonim ***** válasza:

nem lehet a "povi"-val?

kie mi povas lerni la esperanton lingvon?

Vi povas iri, kien vi deziras.

Vi povas morti nur dufoje. (Nemere)

üdv

:)

2012. aug. 27. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szerintem a povas azt jelenti, hogy képes valamire, a megengedő ige pedig akkor teljesül, ha valaki megengedi. Pl. Tudok olvasni mást jelent, mint az olvashatok.

Szerintem.

2012. aug. 27. 17:54
 3/8 anonim ***** válasza:

nem vitatkozom, mert valóban más, viszont jobb ötletem nincs, az eszperantó nyelvtanom meg nem találom


povi jelentése -hat, -het, képes vmire -- igazából az angollal vontam párhuzamot (can-could-be able to), és így számomra logikus volt


ki mi povas lerni e. -- hol tanulhatok eszeprantóul/hol tudok tanulni eszperantóul?

vi povas iri, kien vi deziras -- mehetsz, ahová akarsz (??tudsz menni, ahová akarsz??)

Vi povas morti nur dufoje. - Csak kétszer halhatsz meg (és nem: csak kétszer tudsz meghalni - noha jelentésben így is értelmezhetjük)


ha nem ez a megengedő, akkor tényleg nincs ötletem - fogom figyelni a kérdést, hátha valaki nálam okosabb tudja

bocsi, ha félrevezettelek - nem volt szándékos

üdv

:)

2012. aug. 27. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

bocs -- kie mi povas lerni...

:)

2012. aug. 27. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

ui.:

mivel szeretek játszani, kipróbáltam a gugli fordítót (ne mondj semmit, tudom, mennyit ér, de játéknak jó)


Can I go with you? (Mehetek veled?) - Ĉu mi povas iri kun vi (Ĉu mi iru kun vi?)

You can come vith me. (Jöhetsz.) - Vi povas veni kun mi. (Venu)


az angolt "povi"-val fordítja, de a magyart már nem veszi be a gyomra, és felszólító alakot használ megengedő helyett :)))

2012. aug. 27. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszaidat, lehet, hogy tényleg povas-szal kell, csak nekem nem tűnik jónak. Még megpróbálok utánanézni.
2012. aug. 27. 19:02
 7/8 anonim ***** válasza:

ha más a megoldás, ugye megírod?

köszi!

:)

2012. aug. 27. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Valószínű igazad van, nem találtam erre vonatkozó dolgot.
2012. aug. 27. 22:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!